- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- porównanie
- everActive
- baterie vs akumulatorki
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- CR 2032
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Pojemność baterii AA i AAA - od czego zależy? Jak wybrać baterie o najwyższej pojemności?
Pojemność to jeden z najważniejszych parametrów baterii. Z jednej strony wpływa na jej trwałość, a z drugiej również na wydajność zasilanych urządzeń. Dotyczy to również bardzo popularnych baterii AA i AAA, w których pojemność determinuje czas pracy sprzętu przed koniecznością wymiany baterii. Parametr ten teoretycznie jest stały, ale w praktyce zależy od wielu różnych czynników - np. typu i konstrukcji ogniwa.
Pojemność baterii i jej pomiary
Pojemność baterii określa tak naprawdę ilość ładunku elektrycznego, który może dostarczyć dane ogniwo do momentu jego rozładowania. Parametr ten jest wyrażany w mAh, czyli miliamperogodzinach. Za pomocą tej jednostki można określić ilość prądu, którą bateria jest w stanie dostarczać przez określony czas. Jej wartość zależy od technologii i konstrukcji ogniwa. W przypadku baterii AA i AAA, pojemność sięga zazwyczaj od kilkuset do nawet kilku tysięcy mAh. Jej wartość ma bezpośredni wpływ na czas pracy urządzenia. Im większą pojemnością cechuje się bateria, tym dłużej może zasilać dany sprzęt. Warto jednak pamiętać, że istnieją również inne istotne parametry. Przy wyborze baterii należy zatem kierować się nie tylko samą pojemnością, ale też jej rezystancją wewnętrzną czy wydajnością pod względem zapotrzebowania na prąd. Problemem jest natomiast to, że parametry te (także pojemność) nie są podawane na samych bateriach. Można natomiast kierując się informacjami o budowie i technologii baterii wybrać te, które powinny cechować się najwyższą pojemnością.
Technologia ogniwa
Na pojemność baterii w dużym stopniu wpływa rodzaj technologii, w jakiej została wykonana. W przypadku urządzeń o średnim i niskim zapotrzebowaniu na energię, najczęściej stosowane są ogniwa alkaliczne. Ich pojemność wynosi średnio 1500-3000 mAh (baterie AA średnio 2500 mAh), zależnie od producenta czy docelowego przeznaczenia. Baterie paluszki tego typu mogą być przechowywane przez długi czas. Z tego względu świetnie sprawdzają się w urządzeniach, które nie wymagają częstej wymiany źródeł energii.
Innym rozwiązaniem są baterie litowe. Ich pojemność jest wyższa, podobnie jak wydajność prądowa. Z reguły litowa bateria AA cechuje się pojemnością około 3000-3500 mAh. Technologia ta zapewnia wysoką odporność na skrajne temperatury i długą żywotność, co ma znaczenie w przypadku urządzeń potrzebujących stabilnego zasilania w trudnych warunkach.
Pojemność akumulatorów niklowo-wodorkowych (NiMH) wynosi natomiast około 600-2500 mA, zależnie od modelu (niższe wartości dla baterii AAA, a wyższe dla baterii AA). Ich zaletą jest możliwość wielokrotnego ładowania, dlatego są bardzo ekonomiczne w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, niższa pojemność oznacza też większą trwałość ogniwa, czyli możliwość ładowania większą ilość razy. Pamiętajmy, że do zastosowań o niskim poborze prądu, jak lampki solarne, lepiej wybierać trwalsze akumulatorki o niższej pojemności.
Rozmiar i materiały
O pojemności baterii mogą decydować również jej fizyczne rozmiary. Bateria AA jest przykładowo większa, niż bateria AAA. W rezultacie cechuje się również wyższą pojemnością, ponieważ posiada więcej miejsca na materiał aktywny. Urządzenia wymagające dłuższego czasu pracy zwykle bazują więc na bateriach AA, a to o niższych potrzebach - AAA.
W ocenie pojemności można uwzględnić również materiały, z których wykonany jest dany produkt. Istotne są chociażby elektrody, elektrolit czy separator. W przypadku ogniw litowych czy akumulatorów NiMH, materiały z reguły cechują się wyższą efektywnością energetyczną. Z tego względu mogą przechowywać więcej energii, niż ogniwa alkaliczne. Warto pamiętać, że zastosowane rozwiązania produkcyjne wpływają też bezpośrednio na stabilność napięcia.
Dobór odpowiedniej pojemności
Na wybór baterii o odpowiedniej pojemności wpływa wiele czynników, takich jak rodzaj urządzenia, zapotrzebowanie na energię czy warunki eksploatacyjne. Warto pamiętać, że parametr związany z pojemnością nie zawsze musi być najwyższy. Nie wszystkie sprzęty wymagają bowiem ogniw o maksymalnej dostępnej pojemności. W przypadku urządzeń o niskim poborze prądu, wystarczającym rozwiązaniem będą standardowe, alkaliczne baterie R6 o pojemności 1500-2000 mAh. Dotyczy to np. zegarków, pilotów czy klawiatur i myszek bezprzewodowych. Nieco większe wymagania mają urządzenia o wysokim poborze prądu, w przypadku których konieczne może być baterii litowych o pojemności 3000 mAh lub wyższej. Ich zastosowanie gwarantuje dostarczanie optymalnych ilości energii w krótkim czasie, co przekłada się na większą stabilność sprzętu. Warto wybrać baterie litowe chociażby w przypadku specjalistycznych aparatów fotograficznych czy latarek.