PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Wolne, czy szybkie ładowanie telefonu lub smartwatcha? Jaki mamy wpływ na szybkość ładowania (i żywotność?) baterii Li-ion w smartfonie itp.?

Autor: Michał Seredziński
2023-10-10
3
0
Duża liczba standardów ładowania, ładowarki standardowe, wolne, szybkie, Quick Charge, Power Delivery, PPS… Na pewno można się pogubić w obecnych technologiach ładowania urządzeń mobilnych, jednak warto znać podstawowe zasady działania a także wpływ użytej ładowarki na wydajność naszego sprzętu. Omawiany temat podzielimy na kilka scenariuszy wraz z typowymi pytaniami i wątpliwościami naszych klientów. Artykuł dotyczy typowej techniki ładowania przy użyciu przewodu z wtykiem USB-A – temat ładowania bezprzewodowego, indukcyjnego rządzi się dodatkowymi prawami i ograniczeniami, które mogą być tematem innego, przyszłego wpisu na naszym blogu.

1. Mój smartwatch wymaga ładowarki 5V 1A, natomiast na rynku popularne są modele o wyższej mocy i wydajności prądowej. Boję się, że spalę swoje urządzenie ładowarką 5V 3,4A.

Typowe ładowarki USB 5V to nic innego jak zasilacze, będące źródłem zasilania dla podłączonego urządzenia. Najważniejszy aspekt, o którym powinniśmy pamiętać to fakt, że to podłączane urządzenie narzuca swoje warunki takiej ładowarce – innymi słowy będzie chciało od ładowarki pobrać konkretną, z góry określoną ilość energii. Urządzenie zaprojektowane pod ładowarkę USB 5V 500 mA, naładuje się dokładnie w taki sam sposób i z taką samą prędkością nawet jak podłączymy je do ładowarki kilkukrotnie szybszej, mocniejszej. Także od strony użytkowej nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie urządzenie o niskiej mocy podłączyć do mocniejszej ładowarki – ale tylko pod jednym warunkiem – tylko wtedy, gdy napięcie wyjściowe obu ładowarek jest identyczne – w przypadku typowych ładowarek z wyjściem USB podstawowym, typowym napięciem jest wartość 5V DC.

2. Czyli nowa, uniwersalna ładowarka 5V/5A naładuje każde mniej wymagające urządzenie bezpiecznie i optymalnie - nawet takie wymagające maksymalnie 5V/0,5A?

Dobrej jakości, teoretycznie dużo mocniejsza ładowarka USB naładuje takie urządzenia w dokładnie taki sam sposób i tak samo szybko, o ile jej napięcie wyjściowe (5V) jest takie samo jak ładowarki oryginalnej.

Od tej zasady mogą być nieliczne wyjątki, jednak dotyczyć będą tylko niecertyfikowanych i potencjalnie niebezpiecznych urządzeń, gdzie producent nie zadbał o prawidłową kontrolę procesu ładowania.

 

Stosowanie słabszej ładowarki ma tylko jedną, potencjalną zaletę. Mocna ładowarka pracując w warunkach bardzo niskiego obciążenia – rzędu 5%, czy 10% swojej maksymalnej wydajności, będzie pracować z dość niską efektywnością – to znaczy, że nieco więcej energii pobieranej z sieci elektrycznej zostanie zmarnowana w obwodach takiej ładowarki.

 3. Mój telefon ma superszybkie ładowanie 80W - ładuje baterię w niespełna pół godziny. Boję się o żywotność baterii, tym bardziej, że nie jest łatwo ją wymienić.

Faktycznie, niemal wszystkie dostępne obecnie smartfony wyposażone są w rozwiązania przyspieszające ładowanie wbudowanej baterii. Pomimo zapewnień producentów, że nie ma to wpływu na żywotność baterii, są uzasadnione obawy, że takie traktowanie baterii negatywnie wpłynie na jej trwałość. Przytoczę tutaj podstawowe argumenty wspierającą powyższą tezę. Wyższe prądy ładowania to wyższa temperatura komponentów i samej baterii. Jak powszechnie wiadomo podwyższona temperatura jest jednym z głównych kryteriów mających bezpośredni wpływ na szybsze zużycie baterii, akumulatorków i ogólnie elektroniki. Dodatkowo musimy być świadomi, że zdolność do szybkiego przyjmowania i oddawania energii ma tylko odpowiedniej jakości ogniwo o niskiej rezystancji wewnętrznej. Wzrost rezystancji baterii związany z jej naturalnym zużyciem spowoduje jeszcze większy wzrost temperatury podczas ładowania, co z kolei spowoduje jej jeszcze szybsze dalsze zużycie. Moc ładowania takiej baterii w pewnym momencie ulegnie znacznemu ograniczeniu (zadziałają mechanizmy bezpieczeństwa) i pomimo podobnego czasu ładowania bateria będzie miała już znacznie ograniczoną pojemność użytkową – od tego już nie ma odwrotu i takie ogniwo będzie się nadawało tylko do wymiany.

Najbardziej typowy mechanizm przyspieszający ładowanie polega na użyciu wyższego napięcia niż 5V – np. 9V, czy 12V – aby takie warunki ładowania uzyskać musimy mieć odpowiednią, kompatybilną ładowarkę, która negocjuje warunki ładowania z naszym telefonem i ustala optymalne (zwykle możliwie szybkie) tempo ładowania. W typowej sytuacji nie mamy dużego wpływu na tempo ładowania – chcąc „zwolnić” taką szybką ładowarkę, uniwersalnym rozwiązaniem jest użycie prostszego, gorszej jakości kabla, który ma funkcje tylko ładowania – bez wymiany danych – jednak w erze urządzeń zasilanych przez USB typu C, takie kable to rzadkość.

W takiej sytuacji pozostaje użycie innej, standardowej ładowarki, która ma ograniczone napięcie wyjściowe do standardowych 5V DC – np. modele everActive SC–100, SC–200, SC–300, SC–400. Po podłączeniu takiej standardowej ładowarki, podłączone urządzenie nie powinno wynegocjować większej mocy ładowania jak 10-12W, co już jest wartością relatywnie niską dla obecnych baterii stosowanych w smartfonach.

4. Zakupiłem standardową, ale bardzo mocną ładowarkę USB everActive SC–400 5V 5A, przecież to nadal wysoki prąd i aż 25W mocy – czy to nadal nie za dużo dla moich urządzeń?

Tak jak pisaliśmy w p.1, to nie ładowarka, a urządzenie decyduje, ile prądu pobierze z ładowarki. Żaden popularny smartfon nie pobierze więcej niż 2-2,4A ze standardowego wyjścia 5V takiej ładowarki, nawet jeżeli ładowarka dysponuje większymi możliwościami. Dodatkowo zastosowanie dłuższego kabla lub takiego o gorszych parametrach elektrycznych dodatkowo spowolni proces takiego ładowania.

5. Chcę maksymalnie wydłużyć żywotność baterii w moim telefonie, dlatego planuję zakup wolnej ładowarki USB o mocy 5W 5V/1A.

Pozornie to niezły pomysł – taka ładowarka nie będzie w stanie oddać istotnie wyższego prądu, nawet jeżeli urządzenie będzie próbować to wymusić, więc faktycznie ograniczymy w ten sposób tempo ładowania podłączonego telefonu.

Jednak niesie to za sobą inne, możliwe konsekwencje – ładowarka 5V/1A będzie pracowała na ciągłej granicy przeciążenia, gdy zasila urządzenie, które próbuje pobrać z niej 2A prądu. Efektem będzie podwyższona temperatura pracy takiej ładowarki, a w skrajnej sytuacji jej szybsze zużycie, czy nawet uszkodzenie.

Jeżeli wydajność prądowa użytej ładowarki będzie niższa, niż faktyczne wymagania naszego urządzenia, to może to również powodować inne anomalie – w tym nieprawidłowe działanie czy rozłączanie podłączonego urządzenia.

6. Mój smartwatch ma w komplecie ładowarkę 5V/1A, wg mnie to za dużo dla tak maleńkiej baterii – czy warto poszukać ładowarki 5V/0,5A?

Tak jak opisywaliśmy to w p.1, taki smartwatch jest zaprojektowany pod konkretne tempo ładowania i niezależnie jaką ładowarkę podłączymy, to moc ładowania nie będzie wyższa niż ta, która została zaprojektowana przez producenta. Czy będzie niższa – niekoniecznie – typowy smartwatch, czy smartband nie pobiera zwykle więcej jak 0,2-0,5A z typowej ładowarki, niezależnie czy jest to ładowarka 0,5A, 1A, czy 3A.

Podsumowanie

Jeżeli faktycznie mamy obawy o zbyt szybkie tempo ładowania naszego telefonu, to rozsądnym rozwiązaniem jest zakup standardowej ładowarki USB o ograniczonym napięciu wyjściowym do 5V – takimi modelami są np. modele everActive SC–100, SC–200, SC–300, SC–400. Telefon zasilany z takiej standardowej ładowarki nie będzie się ładował z mocą wyższą niż 5-12W, niezależnie od technologii szybkiego ładowania zaimplementowanej przez producenta naszego smartfona.

W przypadku smartwatchy czy smartbandów sprawa jest jeszcze prostsza, gdyż te urządzenia mają z góry ograniczone tempo ładowania i same nie obsługują wyszukanych technologii szybkiego ładowania – tutaj możemy użyć praktycznie dowolnej ładowarki USB, a efekt będzie podobny.

Pamiętajmy jednak, że ładowarka nie powinna być słabsza niż minimalne wymagania naszego urządzenia – tak jak opisywaliśmy w p.4 – zastosowanie ładowarki o niższej wydajności prądowej może prowadzić do jej znacznego nagrzewania się i pracy w nieoptymalnych dla niej i dla podłączonego urządzenia warunkach. W przypadku urządzeń zasilanych z portu USB 5V nic natomiast nie stoi na przeszkodzie użycia ładowarki o wyższej wydajności prądowej – jedyną negatywną konsekwencją może być nieco niższa efektywność pracy ładowarki – zgodnie z p.2.

 

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

Polecane, standardowe ładowarki USB 5V DC dostępne w naszej hurtowni:

technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie - do 1A
wyjście USB: DC 5.0V-1.0A 5.0W
całkowita moc wyjściowa: 5W
solidna, jednoczęściowa obudowa

15,50 zł 12,60 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie - do 1A
wyjście USB: DC 5.0V-1.0A 5.0W
całkowita moc wyjściowa: 5W
solidna, jednoczęściowa obudowa

15,50 zł 12,60 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie - do 2.4A
wyjście USB: DC 5.0V-2.4A 12.0W
całkowita moc wyjściowa: 12W
solidna, jednoczęściowa obudowa

22,50 zł 18,29 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie - do 2.4A
wyjście USB: DC 5.0V-2.4A 12.0W
całkowita moc wyjściowa: 12W
solidna, jednoczęściowa obudowa

22,50 zł 18,29 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

-26%

technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie 3 urządzeń naraz - do 2.4A na każde gniazdo USB
wyjście USB: DC 5.0V-3.4A 17.0W
całkowita moc wyjściowa: 17W
trzy szeroko rozstawione gniazda - umożliwiają bezproblemowe podłączenie nawet grubszych kabli USB

28,90 zł 23,50 zł netto
lista życzeń 
39,00 zł 31,71 zł netto (-26%)
Towar w magazynie
 

technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie 4 urządzeń naraz - do 2.4A na każde gniazdo USB
wyjście USB: DC 5.0V-5.0A 25.0W
całkowita moc wyjściowa: 25W
cztery szeroko rozstawione gniazda - umożliwiają bezproblemowe podłączenie nawet grubszych kabli USB

49,00 zł 39,84 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

3
0
Dodaj komentarz