PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Akumulatorki AA R6, AAA R03 oraz inne wykonane w technologii Ni-MH - ocena stopnia ich naładowania przed użyciem. Jak interpretować wskaźniki postępu ładowania w ładowarkach?

Autor: Michał Seredziński
2021-09-23
5
1
Akumulatorki Ni-MH sprawiają zdecydowanie więcej problemów przy ocenie aktualnego stanu naładowania niż baterie alkaliczne czy akumulatory Li-ion.

O ile w przypadku typowych baterii jednorazowych, czy akumulatorków Li-ion możemy orientacynie określić poziom naładowania ogniw, ich kondycję na podstawie napięcia, to w przypadku akumulatorów Ni-MH może to być bardzo mylące.

1. Napięcie akumulatorka Ni-MH jest wyraźnie wyższe podczas procesu ładowania niż podczas spoczynku, czy użytkowania. 

Gdy zainstalujemy w dowolnej, procesorowej ładowarce rozładowany akumulatorek Ni-MH, w szczególności typowy paluszek AA lub AAA, jego napięcie już po pierwszych sekundach - na samym początku całego procesu ładowania często przekracza 1,30V (a czasami nawet 1,40V), w szczególności gdy był uprzednio całkowicie rozładowany do poziomu poniżej 1,0V.

Ładowanie typowego akumulatorka AA Ni-MH  kończy się zazwyczaj gdy osiąga on napięcie ok. 1,45-1,55V. To napięcie różni się w zależności od temperatury otoczenia (tutaj warto mieć na uwadze nieoczywistą zależność, że im niższa temperatura tym wyższe napięcie ładowania), wybranego prądu ładowania, producenta akumulatorka, jego wyeksploatowania itp. - maksymalne napięcie osiągane przez akumulator Ni-MH nie jest stałe i może być każdorazowo inne nawet dla tego samego akumulatorka, zwykle staje się coraz wyższe w miarę jego eksploatacji - typowe przebiegi ładowania nowego akumulatorka AA (R6) Ni-MH opisujemy w innym artykule.

Zgodnie z powyższym, ładowarki pokazujące postęp procesu ładowania (nie ważne czy za pomocą segmentów graficznych, czy procentów) zakładają, że akumulator, o napięciu początkowym ok. 1,30V lub niższym, pozostaje nadal naładowany w 0%, natomiast przy ok. 1,45 osiąga ~90% naładowania. Tutaj pojawia się jednak problem z interpretacją tych wskazań przez użytkowników - dość typowa jest sytuacja, gdy w celu sprawdzenia, lub w wyniku pomyłki instalujemy w ładowarce świeżo naładowany (np. poprzedniego dnia) akumulator i wbrew logice ładowanie rozpoczyna się jakby od "zera".

Tą sytuację tłumaczy bardzo dobrze charakterystyka napięciowa akumulatorka Ni-MH. Na typowym akumulatorku Ni-MH, który zakończył ładowanie przy napięciu 1,5V następuje szybki, samoczynny spadek napięcia. Krótko po wyjęciu z ładowarki jego napięcie spada w okolice 1,4V. Z każdą godziną dodatkowo maleje, stabilizując się dopiero w zakresie 1,30-1,35V - to zupełnie normalne zjawisko dla wszystkich akumulatorków Ni-MH. Niestety dokładnie tak samo zachowa się akumulator, gdzie przerwaliśmy proces ładowania już przy 20% naładowania. On również przez wiele dni będzie wykazywał napięcie biegunowe powyżej 1,30V.

Dlatego taki akumulator o napięciu 1,30-1,35V, który został dzień wcześniej naładowany do pełna, gdy zostanie zainstalowany w nawet najbardziej zaawansowanej ładowarce,  będzie zwykle potraktowany jako rozładowany. W miarę gdy napięcie ładowania akumulatora się ustabilizuje (zwykle po kilku-kilkunastu minutach) wskazania postępu ładowania ładowarki będą szybko korygowane, a sam proces powtórzonego ładowania zakończy się - zwykle po "władowaniu" dodatkowych 100-300 mAh do takiego akumulatorka.
Jeżeli chcemy koniecznie próbować oszacować stopień naładowania akumulatorka Ni-MH bezpośrednio w ładowarce powinniśmy odczytać wskazanie dopiero po min. 10 minutach od rozpoczęcia ładowania, gdy napięcie ładowania akumulatorka zacznie się stabilizować. Jednocześnie musimy wziąć poprawkę na akumulatory mocno rozładowane, na których bardzo szybki wzrost napięcia podczas pierwszych sekund ładowania może powodować fałszywe wskazanie wysokiego stopnia naładowania.
Ostatecznie, to nadal nie będzie jednoznaczna informacja, która pozwoliłaby na ocenę jak mocno był rozładowany akumulator, który został zainstalowany w ładowarce.

2. Napięcie spoczynkowe akumulatorka Ni-MH, a ilość pozostałej w nim pojemności.

Wiemy już, że akumulatorki Ni-MH z uwagi na duże rozbieżności i nieprzewidywalne zachowanie napięcia podczas ładowania sprawiają problemy z określeniem postępu ładowania nawet w wyspecjalizowanych, procesorowych ładowarkach. Nie inaczej jest, gdy chcemy ocenić stopień ich naładowania przed użyciem.

Możemy przyjąć, że akumulatorek o napięciu spoczynkowym zmierzonym po kilku dniach od wyjęcia z ładowarki powyżej 1,35V będzie praktycznie całkowicie naładowany.
Napięcie spoczynkowe w zakresie 1,25V-1,30V to już niestety w pewnym sensie loteria. W zależności od rodzaju i kondycji technicznej akumulatorka, czasu jaki minął od jego naładowania, czasu i warunków przechowywania itp. może to oznaczać nadal wyraźnie powyżej 50% naładowania jak również akumulatorek bliski rozładowania! Tego niestety w żaden sposób nie ocenimy na podstawie samej wartości napięcia na akumulatorku.

Niektóre testery baterii dokonują pomiaru napięcia pod obciążeniem - wtedy na zupełnie rozładowanych akumulatorkach napięcie bardzo szybko "siada". Jednak nadal w ich wypadku regularne są sytuacje, gdy wskazanie testera jest zbyt optymistyczne i pokazuje 30-50% naładowania dla akumulatorka zupełnie rozładowanego.

Jedyne co jest niemal pewne, to że akumulatorki AA, jak również akumulatorki AAA o napięciu spoczynkowym poniżej 1,25V wymagać będą naładowania - w ich wypadku jest duże prawdopodobieństwo, że są bliskie rozładowania.

3. Wnioski, porady.

Podsumowując, w przypadku akumulatorków Ni-MH nie sprawdzimy w szybki i dokładny sposób aktualnego stanu ich naładowania, a wskazania procentowe, czy graficzne w ładowarkach pokazują tylko orientacyjny postęp danego procesu ładowania.
 
Jedynym pewnym sposobem aby ocenić stopień aktualnego naładowania akumulatorka Ni-MH jest jego rozładowanie (odpowiedni tryb posiadają ładowarki everActive NC-1000 Plus, NC-3000 oraz UC-4000). Niestety dla typowego użytkownika nie będzie to żadnym rozwiązaniem, gdyż zwykle chodzi o szybką ocenę, czy dany akumulatorek możemy jeszcze wykorzystać, czy wymaga już doładowania.

Odpowiadając na liczne pytania naszych czytelników i klientów zalecam każdorazowe doładowanie akumulatorków o napięciu początkowym 1,25V i niższym, natomiast w przypadku akumulatorków o napięciu spoczynkowym ok. 1,28V i wyższym, jeżeli wiemy, że akumulatory były wcześniej całkowicie naładowane, to możemy z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że dysponują one jeszcze wysoką pozostała pojemnością i nie muszą być bezwzględnie doładowywane.

Zakres napięć 1,26V-1,27V jest najtrudniejszy w ocenie.  W tym zakresie zwykle nie wiemy, czy akumulatorek ma 20%, czy może 70% ze swojej dostępnej pojemności, a co za tym idzie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, lepiej też takie akumulatorki doładować przed użyciem.
To samo dotyczy akumulatorków nowych, świeżo zakupionych (nawet jeżeli są to akumulatorki nowej generacji, gotowe do użycia (lsd / ready to use) o napięciu rzędu 1,26V lub wyższym). 

Nawet nowe, markowe i najbardziej niezawodne akumulatorki AA i AAA (R6 oraz R03), pomimo zapewnienia producenta o ich gotowości do użycia, również zalecamy naładować do pełna przed pierwszym użyciem - w ich wypadku nigdy nie mamy pewności kiedy (jak dawno) miało miejsce ich ładowanie i nie wiemy, czy pozostają nadal równe - o takim samym poziomie wstępnego naładowania.

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

 

Popularne ładowarki akumulatorków w sklepie hurt.com.pl

 • najbardziej zaawansowana ładowarka do akumulatorów Ni-MH od everActive
 • procesorowa z rozładowaniem i pomiarem pojemności oraz unikalnym testem rezystancji wewnętrznej ogniwa,
  funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
 • min. czas ładowania 4 akumulatorów 2500mAh - 3h.
 • obsługiwane akumulatory: Ni-MH,Ni-Cd, 1-4x R6/AA, R03/AAA, 1-2x R14/C, R20/D przy użyciu opcjonalnego adaptera
 • napięcie wejściowe 12V DC - w zestawie zasilacz sieciowy AC, opcjonalnie dostępny adapter samochodowy
199,00 zł 161,79 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 • profesjonalna, uniwersalna ładowarka procesorowa do ogniw Li-ion, Li-FePO4, Ni-MH,
 • funkcja rozładowania oraz odświeżania ogniw,
 • unikalna funkcja pomiaru i przeglądu dwóch wartości pojemności dla każdego akumulatora - Capacity Review,
 • obsługiwane rozmiary: R6 AA, R03 AAA, R14 C, R20 D, 10440, 14500, 14650, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 20700, 21700 - tylko niezabezpieczone, 22650, 25500, 26500, 26650, 32650, 33600, 16340 R-CR123e,
 • prąd ładowania: 500 mA, 1000 mA dla Li-ion / Li-FePO4, 500 mA dla Ni-MH,
 • bardzo dokładna kontrola ładowania niezależnie od rodzaju akumulatora.
199,00 zł 161,79 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 • nowoczesna, mobilna konstrukcja,
 • procesorowa z rozładowaniem i pomiarem pojemności,
 • funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
 • min. czas ładowania 4 akumulatorów 2500mAh - 3h,
 • procesorowa, Ni-MH,Ni-Cd, 1-4x R6/AA, R03/AAA,
 • zasilana z gniazda USB typu C (brak zasilacza w komplecie)
99,00 zł 80,49 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

5
1
Dodaj komentarz