PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Posiadam nową ładowarkę z pomiarem mAh – czy to znaczy, że mogę sprawdzić pojemność akumulatorka?

Autor: Michał Seredziński
2023-12-18
2
0
Posiadam nową ładowarkę z pomiarem mAh – czy to znaczy, że mogę sprawdzić pojemność akumulatorka?
Niestety nie zawsze. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ najprostsze testery, czy ładowarki potrafią mierzyć mAh tylko z procesu ładowania. Jeżeli nasza ładowarka nie ma dedykowanej funkcji rozładowania (obciążenia) czy testowania, to jej pomiar mAh nigdy nie będzie jednoznaczny z faktyczną pojemnością ładowanego akumulatorka.

W trakcie ładowania możemy tylko ocenić, ile mAh „wpompowała” ładowarka do akumulatorka, aby ocenić, że jest już pełen. Jeżeli próbujemy ładować akumulatorek, który już był uprzednio naładowany, to ta zmierzona wartość może być bardzo niska, nie mając żadnego związku z pełną, nominalną pojemnością użytkową.

O ile w przypadku ogniw Li-ion często mAh użyte do naładowania zamieniają się praktycznie 1:1 na faktyczne mAh pojemności użytkowej, uzyskiwane później z rozładowania, to w przypadku ogniw Ni-MH informacja o mAh z ładowania niesie ze sobą bardzo niewielką wartość użytkową. Wynika to z faktu, że przy ładowaniu ogniw Ni-MH występują pewne istotne straty, które w dodatku nie są stałe i potrafią się istotnie różnić, między różnymi akumulatorkami, czy w zależności od temperatury / warunków środowiskowych.

 

Podsumowując, sam fakt pomiaru mAh w ładowarce nie determinuje jej zdolności do pomiaru faktycznej, użytkowej pojemności.

Tylko prawidłowy, pełny pomiar pojemności z rozładowania umożliwia miarodajną ocenę jakości akumulatorka, czy sprawdzenie wiarygodności producenta w zakresie deklarowanej pojemności nominalnej testowanego ogniwa.

Rozładowanie będzie również konieczne do sprawdzenia pojemności baterii jednorazowej, czy przy ocenie efektu samo-rozładowania akumulatorka. Bez tej funkcji nie sposób dokonać rozszerzonej diagnostyki w celu np. ew. rozwiązania problemów z kompatybilnością między akumulatorkami, a posiadanym urządzeniem.

 

Szerzej temat prawidłowego pomiaru pojemności opisujemy w innym wpisie:

https://www.hurt.com.pl/blog/jak-poprawnie-zmierzyc-pojemnosc-akumulatorka-aa-1-2v-lub-18650-3-7v-w-ladowarkach-z-pomiarem-pojemnosci-73

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

2
0
Dodaj komentarz