ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY

Akumulatorki Ni-MH nowej generacji

Baterie alkaliczne, dzięki gotowości do natychmiastowego użycia po zakupie oraz dzięki zachowywaniu energii przez relatywnie długi okres, stanowiły w przeszłości lepszą alternatywę niż tradycyjne akumulatorki. Co zmieniło się po wprowadzeniu akumulatorków nowej generacji?

W dziedzinie zasilania drobnej elektroniki przez długi czas nie nastąpiła większa rewolucja. Na rynku istniały zarówno wzmocnione baterie alkaliczne, nisko-wydajne cynkowo-węglowe jak i akumulatorki niklowo-wodorkowe Ni-MH. Lecz te ostatnie pozostawały nieco w cieniu ogniw jednokrotnego użytku - charakteryzowały się słabą trwałością, niewielką ilością cykli ładowania/rozładowania, nie utrzymywały pojemności podczas dłuższego przechowywania - wymagały naładowania bezpośrednio przed planowanym użyciem, a tanie ładowarki ze względu na prostotę swojej konstrukcji nie były w stanie ich optymalnie naładować. Te czynniki, a do tego wysoka cena oraz brak gotowości do użycia bezpośrednio po zakupie, przyćmiły zalety tradycyjnych ogniw niklowo-wodorkowych. Nie pomógł fakt, że akumulatory Ni-MH są zdecydowanie bardziej wydajne w urządzeniach o średnim i wysokim poborze energii, a dodatkowo w przeciwieństwie do baterii zachowują hermetyczną szczelność przez cały okres eksploatacji - nie wylewają.

Sytuacja zmieniła się diametralnie po wprowadzeniu na rynek w 2005 roku przez firmę Sanyo pierwszych na świecie akumulatorków nowej generacji marki Eneloop w typowych rozmiarach AA (R6) i AAA (R03). Aktualnie marka Eneloop należy do firmy Panasonic. Ogniwa te charakteryzowały się bardzo niskim poziomem samorozładowania, dzięki czemu naładowane akumulatorki mogły zachowywać dużo energii nawet po kilku latach po naładowaniu. Ogniwa Eneloop swój sukces zawdzięczają również wysokiemu wstępnemu poziomowi naładowania przy użyciu energii słonecznej. Japoński producent jako pierwszy był w stanie zapewnić naładowanie akumulatorków na poziomie 70-75% już w trakcie procesu produkcji.

Ta cecha spowodowała, że ogniwa bezpośrednio po zakupie są gotowe do użycia, a bardzo wysoka trwałość sprawia, że są one w stanie zastąpić nawet 2100 baterii alkalicznych, co jest niewątpliwie korzystne ekonomicznie i przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.

Akumulatorki renomowanych firm posiadają z reguły dwie serie produktów: standardową – przeznaczoną do typowych i niewymagających zastosowań – oraz profesjonalną, zaprojektowaną do użytkowania w urządzeniach profesjonalnych, np. w sprzęcie fotograficznym. Najczęściej różnią się one pojemnością, wyrażoną w miliamperogodzinach (mAh) – im wyższa pojemność akumulatora tym dłużej powinien on działać w danym urządzeniu. W przypadku akumulatorków Eneloop mamy dwa rodzaje: Eneloop (białe) oraz Eneloop Pro (czarne). Biała wersja tych ogniw charakteryzuje się minimalną pojemnością na poziomie 1900 mAh w rozmiarze R6 AA oraz 750 mAh w rozmiarze R03 AAA. Eneloop Pro posiada pojemność minimalną na poziomie 2500 mAh dla rozmiaru R6 AA oraz 930 mAh dla rozmiaru R03 AAA. Wersja profesjonalna oprócz wyższej pojemności ma również zdolność oddania wyższego prądu, co jest istotne na przykład w lampach błyskowych do aparatów fotograficznych. Wyższa pojemność oraz możliwość obciążania dużym prądem wersji Pro zmniejszyły trwałość tych ogniw, która w tym przypadku wynosi ok. 500 cykli ładowania.

Po skutecznym wprowadzeniu akumulatorków nowej generacji z niskim poziomem samorozładowania przez firmę Sanyo pozostali czołowi producenci akumulatorków w tym Energizer, Duracell, Varta, GP, Fujitsu - także wprowadzili do swojej oferty akumulatorki nowej generacji z niskim poziomem samorozładowania. Nie były one jednak w stanie zagrozić pozycji rynkowej akumulatorków Eneloop ani dorównać ich jakości w zakresie liczby cykli ładowania, czy poziomowi samorozładowania w czasie. Także ich poziom naładowania w procesie produkcji był często zbyt niski, co uniemożliwiało ich użycie bezpośrednio po zakupie.

Ogniwa nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Eneloop, GP Recyko, Panasonic Evolta (wcześniej Infinium) oraz Varta Ready2Use, Fujitsu, everActive.

Technologia akumulatorków Ni-MH nowej generacji

Nowoczesne akumulatory Ni-MH składają się z dwóch elektrod (anody i katody), oddzielonych od siebie porowatym separatorem z tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy ogniwa roluje się i umieszcza w metalowym pojemniku, a następnie wypełnia elektrolitem. Metalowy pojemnik zamyka się szczelnie wieczkiem.

Samorozładowywanie akumulatorów Ni-MH nastepuje z 3 powodów:
  • chemiczne rozpuszczanie katody
  • naturalny rozpad anody
  • zanieczyszczenie anody

Jak zmniejszono samowyładowywanie? - na przykładzie ogniw marki eneloop

Chemiczne rozpuszczanie katody zmniejszono poprzez zastosowanie specjalnego stopu charakteryzującego się strukturą sieci krystalicznej (Superlattice Alloy). Zastosowanie tego stopu pozwoliło również zwiększyć pojemność akumulatora oraz zmniejszyć opór wewnętrzny, co z kolei umożliwia stosowanie wyższego prądu wyładowywania.
Dodatkową zaletą zastosowania tego stopu jest to, że do stabilizacji całego procesu można używać mniej kobaltu niż w ogniwach produkowanych starą metodą.
Anodę zabezpieczono specjalnym metalem, który spowalnia jej naturalny rozpad. Ulepszono dodatkowo elektrolit oraz separator.

Jakie są istotne aspekty użytkowania oraz konserwacji akumulatorków nowej generacji?

Ogniwa te nie wymagają specjalnego traktowania, czy formowania. Mimo to, z uwagi na występujące różnice w fabrycznym naładowaniu zaleca się je początkowo doładować do pełna w odpowiedniej ładowarce – zapewni to optymalne działanie w docelowym urządzeniu, może też zapobiec nadmiernemu rozładowaniu nowych akumulatorów. Pewnym odstępstwem od tej reguły mogą być akumulatorki Eneloop – dostajemy je zwykle równomiernie naładowane i są gotowe od razu do działania. Akumulatorki nowej generacji nie posiadają również „efektu pamięci”, przez co wykorzystują całą swoją pojemność. Warto jednak pamiętać, że najlepsze parametry osiągną one wówczas, gdy będą ładowane z użyciem zaawansowanej ładowarki procesorowej.

Na co szczególnie uważać podczas eksploatacji akumulatorków?

Dla akumulatorków podczas codziennej eksploatacji najbardziej szkodliwe jest permanentne, całkowite rozładowanie. Dlatego szczególnie istotne jest aby w posiadanym urządzeniu stosować wyłącznie te same akumulatory, tego samego producenta, o takim samym stopniu naładowania. Dla akumulatora szkodliwe jest częste całkowite rozładowanie, dlatego lepiej go doładować przed planowaną wysiloną eksploatacją. Nieużywane akumulatory należy przechowywać przynajmniej częściowo naładowane, najlepiej w chłodnym miejscu, w dedykowanym pojemniku ochronnym.

Czy wszystkie akumulatory dostępne na rynku to ogniwa nowej generacji?

Na rynku nadal dostępne są akumulatory wykonane w starszej technologii. W ich wypadku należy pamiętać o naładowaniu przed użyciem. Potrafią one też tracić poziom naładowania w bardzo szybkim tempie – nawet 30% po pierwszym dniu od naładowania.Dodatkowo wybierając akumulatory warto zwrócić uwagę na ich markę / producenta. Najmniejsze ryzyko niesie ze sobą wybór akumulatorów sprawdzonych o realnych parametrach. Pamiętajmy, że dla akumulatora AA/R6 najwyższa możliwa technologicznie do uzyskania pojemność to ok. 2600 mAh, zaś dla R03 AAA to ok. 1000 mAh. Na rynku jest dużo złej jakości akumulatorów o znacznie zawyżonych parametrach (nawet o 1000%) - zakup takich ogniw przynosi zwykle spore rozczarowanie i potrafi skutecznie zniechęcić do stosowania jakichkolwiek akumulatorów wielokrotnego użytku.

Dobry akumulator to zaledwie część sukcesu – dobór odpowiedniej ładowarki jest równie istotny.

Pełna oferta: Akumulatorki Ni-MH Copyright © Baltrade
2
0
Dodaj komentarz