- porady
- technologia
- często zadawane pytania
- testy
- pojemność mAh
- pojemność znamionowa
- porównanie
- everActive
- baterie vs akumulatorki
- trwałość akumulatorków
- efektywność akumulatorków
- napięcie akumulatorka
- skumulowana energia
- LR03 AAA
- LR6 AA
- eneloop
- AG13 LR1154 LR44
- CR 2032
- delta v
- cykle ładowania
- rezystancja wewnętrzna
- stopień naładowania
- efekt pamięci
- badanie akredytowane
- SR44 357
- baterie słuchowe 675
- SR626 377
- baterie zegarkowe
- polaryzacja
- mAh
- pasywacja
- ls 14250
- ls 14500
Czy można ładować zwykłe baterie 1,5V?

Znalazłem baterię alkaliczną AA LR6 o pojemności 3000 mAh. Czy to znaczy, że można ją normalnie ładować do tej pojemności?
Niestety, ładowanie takich baterii nie ma sensu i zdecydowanie takie działanie odradzamy - dlaczego? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Czy mogę ładować baterie jednorazowe LR6 AA, lub LR03 AAA?
Absolutnie nie zalecamy ładowania typowych baterii alkalicznych 1,5V. Oznaczenie LRXX dotyczy jednorazowej baterii alkalicznej – co za tym idzie baterii nieładowalnej.
Wśród naszych klientów zdarza się takie przeświadczenie, że gdy dane ogniwo ma podaną pojemność wyrażoną w mAh, to automatycznie kojarzy się to z akumulatorkiem i możliwością jego ładowania.
Tymczasem jednostka mAh określa zarówno pojemność dowolnej baterii jednorazowej jak i akumulatorka - jest mierzona z rozładowania w określonych warunkach (co za tym idzie bateria jednorazowa jest po takim teście już zużyta i nadaje się tylko do utylizacji). Z założenia wartość ta pozwala na porównanie wydajności między niektórymi, jednorodnymi źródłami zasilania. Faktem jest natomiast dużo rzadsze podawanie tej jednostki przy bateriach jednorazowych (dlaczego? – wyjaśniamy w innym wpisie). W przypadku wielu akumulatorków natomiast, podanie pojemności w mAh jest obligatoryjnym obowiązkiem producenta – stąd być może częstsze powiązanie tej jednostki właśnie z akumulatorkami.
Przecież są na rynku ładowarki, które potrafią naładować nawet standardowe, baterie jednorazowe 1,5V.
Ładowanie baterii jednorazowych było i jest przedmiotem eksperymentów, również w naszym wewnętrznym labie. Można próbować przyłożyć stałe natężenie 50-150 mA do typowej baterii alkalicznej w rozmiarze "paluszka" LR6/AA i ładować go w ten sposób aż do osiągnięcia napięcia 1,5-1,6V...
Tylko to naprawdę nie ma sensu - im bardziej rozładowana bateria tym trudniej będzie ją w ten sposób "naładować". Tak naładowana bateria może zmagazynować tylko część z jej pierwotnej energii oraz co chyba najważniejsze, ryzyko wylania takiej baterii dramatycznie wzrasta.
Takie "super inteligentne" ładowarki, które niby potrafią ładować baterie alkaliczne, to nic innego jak bardzo proste konstrukcje, o bardzo niskim prądzie ładowania - nie ma w nich nic innowacyjnego, wręcz przeciwnie - zdecydowanie odradzamy tego typu wynalazki, no chyba że w ramach eksperymentów i zabawy ;-)