PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Powerbanki i smart band - dlaczego trudno jest uzyskać 100% naładowania korzystając z powerbanku?

Autor: Michał Seredziński
2021-07-23
12
1
Wielu z Was zapewne doświadczyło sytuacji, gdy przy próbie naładowania małego urządzenia przenośnego (typu smart band, smart watch) z posiadanego powerbanku, trudno jest uzyskać 100% naładowania, a czasami power bank wyłącza się już po kilku sekundach pozostawiając nasze urządzenie rozładowane. Dlaczego typowy power bank wyłącza się zanim takie urządzenie zostanie naładowane?

Przede wszystkim powyżej opisane zachowanie nie oznacza jeszcze wady powerbanku. Z innego naszego -->>wpisu<<-- wiecie już, że energia, która trafia z powerbanku do naszych urządzeń przenośnych jest w znacznym stopniu przetworzona - nie trafia bezpośrednio z baterii zintegrowanej w powerbanku.
W każdym powerbanku zaimplementowane są różne mechanizmy bezpieczeństwa oraz oszczędzania energii.

Producentom markowych powerbanków zależy też na wysokiej efektywności swoich urządzeń, tak aby jak najwięcej energii mogło być wykorzystane przez końcowego użytkownika.

Nierozsądne byłoby gdyby nasz powerbank pozostawał włączony przez cały czas, niezależnie od tego czy jest aktualnie używany, czy nie. Jego włączenie oznacza przecież uruchomienie wewnętrznej przetwornicy, która od razu zaczyna nam powoli rozładowywać baterię w powerbanku. Dlatego potrzebna jest automatyzacja całego procesu - określenie kiedy powerbank (jego przetwornica) ma się włączyć, a kiedy wyłączyć.

Jak określić moment kiedy powerbank ma odłączyć ładowanie?

Odpowiedź wydaje się bardzo prosta - gdy nasze podłączone urządzenie zostanie naładowane! No właśnie, takie jest główne założenie, jednak co tak naprawdę oznacza ze strony powerbanku pełne naładowanie podłączonego urządzenia? Wytłumaczymy to na typowym przykładzie, gdy próbujemy za pomocą power banka naładować telefon - smartfon.

 1. Podłączamy telefon do ładowania (nie wyłączając go).
 2. W typowym scenariuszu nasz telefon osiąga 100% naładowania, po czym power bank się wyłącza - czyli wydaje się, że wszystko jest w porządku, prawda?

Ale z drugiej strony, dlaczego power bank się wyłączył? - przecież telefon pozostaje włączony i potrzebuje w dalszym ciągu pewnej energii do podtrzymania naładowania - gdy jest podłączony do ładowarki sieciowej utrzymywane jest pełne 100% naładowania do momentu aż odłączymy go od ładowarki. Dlaczego w większości powerbanków to nie działa w ten sposób?

Od strony powerbanku się to po prostu nie opłaca energetycznie. Gdy obciążenie na wyjściu USB spadnie poniżej określonego poziomu, to relatywnie duża ilość energii w powerbanku zaczyna być zwyczajnie tracona na pracę wewnętrznej przetwornicy. Dlatego praktycznie wszyscy producenci przyjęli zasadę, że gdy obciążenie power banka spadnie poniżej określonego poziomu to uznaje się, że podłączone urządzenia są już praktycznie naładowane i ładowanie można odłączyć.

W praktyce najczęściej jest tak, że gdy prąd jaki pobiera nasze urządzenie spadnie poniżej ~50-80 mA to wyjście typowego powerbanku zostaje dezaktywowane.
Prąd zakończenia ładowania na poziomie 50-80 mA będzie sktutkował pełnym naładowaniem praktycznie wszystkich urządzeń z bateriami o pojemności powyżej 500 mAh.

Nasz smart band, czy inne niewielkie urządzenie przenośne ma jednak często baterię o pojemności rzędu 100 mAh. Takie urządzenia ładują się często niskim prądem zwykle nie przekraczającym 100 mA, a czasem nawet niższym. Dodatkowo charakterystyka ładowania akumulatora litowo-jonowego (Li-ion) powoduje, że prąd ładowania zaczyna istotnie spadać gdy bateria osiągnie ~75-80% naładowania. 
Ten wspomniany prąd ładowania 100 mA jest już bardzo bliski progowi, przy którym większość power banków odłącza ładowanie - w takich warunkach nie mamy szans na pełne naładowanie naszego smart banda i ładowanie bardzo często zakończy się przy 80-90% naładowania, jak tylko prąd ładowania spadnie do ~50-80mA. To zupełnie normalnie i wbrew pozorom korzystne również dla naszego urządzenia przenośnego - baterie Li-ion ładowane do ok. 80% naładowania starzeją się dużo wolniej, niż gdy są każdorazowo ładowane do 100%.

Jeżeli jednak nasze urządzenie do ładowania wymaga prądu poniżej 50 mA, to jest wysoce prawdopodobne, że powerbank wyłączy się już zaledwie po kilku..kilkunastu sekundach.

Opisywana obserwacja dotyczy zdecydowanej większości powerbanków dostępnych na rynku.

Niektóre modele power banków mają co prawda bardziej zaawansowaną automatykę i mogą lepiej doładowywać małym prądem, a nawet działać w pewnym zakresie do podtrzymania pełnego naładowania urządzeń.

Zdarzają się też modele, które posiadają osobny tryb/wyjście do ładowania urządzeń o niskim zapotrzebowaniu na energię - w przypadku wątpliwości warto zapytać o ten aspekt sprzedawcę.

Jak możemy sobie z taką sytuacją poradzić?

Najprostszą metodą jest ładowanie małych urządzeń przenośnych razem z innym urządzeniem (telefonem itp.) - większość powerbanków ma obecnie więcej niż jedno wyjście USB. Dodatkowe obciążenie power banka spowoduje, że nasze małe akcesorium również zostanie prawidłowo naładowane, nawet jak samo ma niewielkie wymagania energetyczne.

Powerbanki dostępne w sklepie hurt.com.pl

wysokiej jakości akumulator litowo-polimerowy
technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie 2 urządzeń naraz
wyjście: 2 x USB DC 5V / 2A max.
wejście: 1 x micro USB DC 5V / 2A
wejście: 1 x USB-C DC 5V / 2A
wyraźny wyświetlacz LED
pojemność 20000mAh - gwarantowana
kompaktowe wymiary powerbanka oraz niewielka waga 416g

85,00 zł 69,11 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

12
1
Komentarze
liczba komentarzy: 1
Dodaj komentarz

 • Dzień dobry.
  Mam tablicę do kalkowania którą się podłącza do laptopa. Tablica ma 3 tryby świecenia słaby średni i wysoki. Po podłączeniu do laptopa wszystko jest ok, świeci we wszystkich trybach. Po podłączeniu powerbanka w trybie słabym powerbank się wyłącza po 30 sekundach. Podłączenie drugiego zestawu nie wchodzi w grę by dodatkowo obciążyć powerbank . Chciałbym żeby powerbank obsługiwał wszystko. Jaki powerbak powiniem zakupić.
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
  0
  0
  • Ta tablica pobiera zapewne znacznie poniżej 80-100 mA podczas pracy. Typowy power bank taki pobór prądu oceni jako koniec ładowania podłączonego urządzenia i w celu oszczędzania energii odłącza wyjścia. Rozwiązaniem są albo power banki z dedykowanym wyjściem niskoprądowym lub modele o możliwie niskim progu odłączenia.
   Niestety rozwiązania z dedykowanym wyjściem niskoprądowym są bardzo niepopularne i obecnie trudno nam wskazać sprawdzony model, który by taką możliwość oferował.

   Rozwiązaniem bardziej uniwersalnym są power banki, które w standardzie mają ten próg ustawiony możliwie nisko - tutaj możemy wskazać modele everActive EB-L10k oraz EB-L20k - tam wyłączenie wyjścia nastąpi dopiero gdy natężenie spadnie w okolice 30 mA. Czy to wystarczy w tym wypadku - trudno powiedzieć bez większej ilości szczegółów dot. tej tablicy, jednak to jedne z najniższych wartości z jakimi się spotkaliśmy.

   Jak już znajdziemy odpowiedni power bank do pracy w takich warunkach to efektem ubocznym będzie prawdopodobnie niska efektywność pracy z tak niskim obciążeniem (niższa niż spodziewana użyteczna pojemność) oraz nieprawidłowe wskazania stopnia naładowania naszego power banka.
   0
   0