PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Baterie alkaliczne LR6 AA - dlaczego pojemność [mAh] [Ah] nie jest, lub jest podawana bardzo rzadko w przypadku baterii jednorazowych (nieładowalnych)?

Autor: Michał Seredziński
2021-07-20
13
3
Przywykliśmy już do porównywania wartości pojemności, wyrażonej w miliamperogodzinach [mAh], która jest podawana praktycznie we wszystkich dostępnych w sprzedaży akumulatorach.
Jednak na bateriach jednorazowych, w szczególności typowych paluszkach LR6 AA, LR03 AAA, bateriach specjalistycznych, czy takich dedykowanych do aparatów słuchowych takie informacje nie są zwykle podawane.

Jaki jest powód braku tej informacji - czy to celowe działanie producentów aby ukryć "prawdę" o swoich produktach?

Na dzień 20.07.2021 nie ma ustawowego obowiązku podawania pojemności mAh w przypadku baterii pierwotnych - jednorazowych.
Trwają co prawda prace legislacyjne i obowiązek informacyjny o wydajności danego źródła zasilania (w tym również baterii jednorazowych) na pewno się pojawi, jednak nadal nie wiemy w jakim będzie on kształcie.


W przypadku baterii jednorazowych nie powinna to być jednak prosta informacja o osiąganej maksymalnej pojemności wyrażonej w mAh. Dlaczego nie? - wyjaśnimy w niniejszym artykule.

Procedury pomiaru pojemności dla baterii pierwotnych, podobnie jak dla ogniw wtórnych (akumulatorków) opisują odpowiednie międzynarodowe normy IEC/PN-EN. Aktualnie nie istnieje jednak przepis harmonizujący, który ujednoliciłby sposób mierzenia i podawania pojemności dla baterii jednorazowych w taki sposób aby można było je ze sobą prosto porównać.

Problemem są bardzo duże rozbieżności w otrzymywanych wynikach pojemności, w zależności od docelowego zastosowania. Baterie zależnie od potrzeb testuje się wg różnych procedur, uzyskując za każdym razem inne wyniki pojemności - nawet dla tej samej partii baterii. Jak pokazał nasz test ogniw  w rozmiarze baterii 9V (Wielki test baterii 9V, porównanie technologii: alkaline vs Ni-MH vs Li-ion, które najlepsze?) ta sama bateria alkaliczna potrafi osiągać pojemność, która różni się o ponad 50%(!) w zależności od przyjętej procedury testowej i warunków rozładowania - na ostateczny wynik szczególnie duży wpływ ma rodzaj obciążenia (docelowej aplikacji).

Rozrzucone baterie jednorazowe

Oficjalne stanowisko Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki CENELEC jest takie, że wśród istniejących procedur testowych i norm nie można wskazać pojedynczej, odpowiedniej metody dla określenia nominalnej pojemności baterii pierwotnych. Olbrzymia ilość zmiennych mających wpływ na żywotność i wydajność baterii pierwotnych (wartość poboru prądu, wiek baterii, temperatura, sposób użytkowania itd.) sprawia, że oznaczanie baterii pierwotnej określoną pojemnością byłoby bardzo kłopotliwe i mogłoby wprowadzać w błąd.

Komitet techniczny nr 35 przy Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC przyznał, że nie istnieje jedna liczba (dom. pojemność) która poprawnie opisywałaby wydajność danej baterii pierwotnej (nie ładowalnej) dla użytkownika końcowego.

Zgodnie z powyższym, większość producentów nie podaje w sposób klarowny wartości pojemności dla baterii pierwotnych (jednorazowych). Oznaczeń pojemności nie znajdziemy zwykle bezpośrednio na takich bateriach i ich opakowaniach. 
Wartości podane w niektórych kartach katalogowych itd. mają charakter wyłącznie dobrowolny i poglądowy. 

Podana pojemność  będzie się bardzo istotnie różnić w zależności od przyjętej procedury testowej, w związku z czym nie ma żadnej wartości porównawczej i nie niesie ona realnej informacji o wydajności danej baterii dla użytkownika końcowego w konkretnym zastosowaniu.

Weźmy przykładowe, hipotetyczne dwie baterie alkaliczne LR6 AA. Bateria tańsza opisana jako 2700 mAh oraz bateria z wysokiego segmentu (3-krotnie droższa) opisana jako 2100 mAh. Czy to oznacza, że tańsza bateria jest wyraźnie lepsza bo ma wyższą pojemność?

Przede wszystkim, gdy producent podaje wartości pojemności, ustalmy jaki mają one charakter i jakich warunkach obciążenia zostały zmierzone. Czy te warunki są jednakowe dla obu porównywanych baterii. Dość powszechną zasadą jest fakt, że bateria alkaliczna z wysokiego segmentu osiągnie dużo lepszy wynik pojemności w wymagającym energetycznie urządzeniu, natomiast paradoksalnie, gdy zostanie użyta w urządzeniu bardzo prostym, mało wymagającym, może działać krócej od baterii wyraźnie tańszej. Porównywanie jednej wartości pojemności między dwoma bateriami jednorazowymi nie ma w zasadzie sensu - nawet jeżeli dana bateria ma w tych samych warunkach wyższą pojemność to i tak nie mamy tak naprawdę pewności jak będzie w praktyce działać.

Nawet jeżeli ustalimy, że obie wartości pojemności zostały zmierzone w ten sam sposób i możemy je ze sobą porównać to nadal jednostka mAh nie odzwierciedla idealnie wydajności baterii jednorazowych.

Wartość wyrażona w miliamperogodzinach mAh nie uwzględnia przebiegu wartości napięcia podczas rozładowania, a jedynie czas w jakim spada ono do ustalonego poziomu np. 0,8V. Ma więc ona wartość porównawczą tylko w przypadku, gdy średnie napięcie wyjściowe, podczas pracy między porównywanymi bateriami jest podobne - tego jednak bezpośrednio z wartości pojemności mAh nie wiemy, i może dojść do sytuacji, gdy będziemy mieli do wyboru 2 baterie o dokładnie tej samej pojemności (i tym samym czasie działania) zmierzonej w dokładnie tych samych warunkach.

Jak pokazuje dokładniejszy test, jedna z przykładowych baterii (bateria A) jest wyraźnie lepsza i mocniejsza, pomimo tej samej zmierzonej wartości pojemności (oddaje wyraźnie wyższe napięcie oraz więcej energii) przez co zadziała zdecydowanie bardziej niezawodnie i zdecydowanie dłużej w wielu zastosowaniach. Niestety tego wniosku nie sposób dociec porównując tylko jedną wartość pojemności mAh. 

Test dwóch baterii o tej samej pojemności

Podsumowując, jedna wartość pojemności nie niesie ze sobą wystarczającej informacji aby określić, czy dana bateria jednorazowa będzie lepsza od innej.
Dotyczy to praktycznie każdej baterii jednorazowej, w tym baterii do aparatów słuchowych (cynkowo-powietrznych), alkalicznych LR6 AA, LR03 AAA, również guzikowych typu AG13 LR1154, baterii litowych CR2032 itp.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ogniw wtórnych (akumulatorków), które wykazują dużo większą stabilność niezależnie od przyjętej procedury testowej, czy sposobu użytkowania. W przypadku akumulatorków wymóg podawania pojemności wyrażonej w miliamperogodzinach [mAh] lub amperogodzinach [Ah] jest obowiązkiem wg Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1103/2010 z dnia 29 listopada 2010 r. ustalającego, na mocy dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, przepisy dotyczące znakowania baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych informacjami o ich pojemności. Pamiętajmy jednak, że nawet jak porównujemy pojemność między akumulatorkami, to możemy to robić tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy ich napięcie znamionowe jest identyczne - akumulator samochodowy 12V 50 Ah, magazynuje trzykrotnie więcej energii jak Power Bank 50 Ah z akumulatorem 3,7V - pomimo tej samej pojemności wyrażonej w Ah.

Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

13
3
Komentarze
liczba komentarzy: 3
Dodaj komentarz

 • Niedawno miałem w ręce stary miernik UA analogowy, z omomierzem na nie produkowanych już bateriach R10, cynkowo-węglowych. Mimo wieku 30 lat bateria nie była "rozlana", po prostu blacha cynkowa gruba jak powinna być. Dla współczenychg baterii bardzo dobrym wskaźnikiem byłaby masa katody cynkowej. Przy 10 mg cynku bateria długo nie pozyje.
  3
  0
  • Markowe baterie cynkowo-węglowo potrafią być nadal lepiej zabezpieczane przed wylewaniem w stosunku do typowych baterii alkalicznych.
   Elektrolit, który wydostaje się ze "zwykłych" baterii cynkowo węglowych jest dużo bardziej agresywny i w przypadku faktycznego wycieku powoduje dużo większe zniszczenia niż charakterystyczny "suchy" biały nalot, który znamy z wylanych baterii alkalicznych.
   Jednak coś w tym jest - im bardziej wysilona, wydajna bateria, im bardziej napakowana materiałem aktywnym tym wyższe ryzyko jej wylania.
   3
   0
 • Dobry i rzeczowy artykuł. Pozwala zrozumieć zasady jakimi kierować się przy zakupie akumulatorów lub bateriin jednorazowych.
  Z praktyki zawodowej wiem, że sprzedawcy często zawyżają pojemność akumulatorków ponad fizyczne i techniczne możliwości współczesnych technologii produkcji.
  5
  0
 • Ciekawy i wyczerpujący artykuł. Dziękuję - wcześniej się nad tym nie zastanawiałem po prostu przyjąłem do wiadomości że "akumulatorki" mają podane pojemności a "baterie" nie.
  6
  0