Jak długo ładować akumulatorki i inne zasady użytkowania akumulatorków Ni-MH

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Autor: Michał Seredziński
2019-05-30
icon
117
icon
14
Jak długo ładować akumulatorki i inne zasady użytkowania akumulatorków Ni-MH
Jeżeli chcemy zastąpić baterie jednorazowe akumulatorkami Ni-MH, warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na pełne wykorzystanie możliwości nowych ogniw.
Stosowanie się do kilku prostych zasad pozwoli Wam na optymalne, ekonomiczne i ekologiczne wykorzystanie posiadanych akumulatorków.
Pamiętaj, że akumulatory Ni-MH nie lubią w szczególności:
 • Skrajnie niskiego rozładowania - nawet kilkukrotne rozładowanie akumulatorów poniżej poziomu 1.0V i ich późniejsze przechowywanie w takim stanie prowadzi do ich szybkiego i trwałego zniszczenia - należy kontrolować stopień naładowania swoich akumulatorów i unikać przechowywania zupełnie rozładowanych.
 • Bardzo powolnego rozładowania - używanie akumulatorów przez długi okres (wiele miesięcy), np. w pilotach do sprzętu RTV, prowadzi do zwiększenia ich rezystancji wewnętrznej – wraz ze wzrostem rezystancji maleje skuteczność oddawania energii przez akumulator, co w konsekwencji prowadzi do jego przedwczesnego zużycia. Zwróć uwagę na linię produktów dedykowanych do tego typu urządzeń, np. Eneloop dla urządzeń DECT

Co ma szczególnie negatywny wpływ na akumulatory Ni-MH?

 • Użytkowanie i przechowywanie w skrajnie wysokich (powyżej 60 st. C) i niskich (poniżej -20 st. C) temperaturach. Prowadzi to do ich dużo szybszego zużycia.

Nawet jeżeli opisywana technologia związana z użytkowaniem akumulatorów niklowo-wodorkowych nie jest nam zupełnie obca, to jest duża szansa, że nie ustrzegliśmy się kilku podstawowych błędów, które doprowadziły do szybszego zużycia naszych ogniw. Podajemy przykłady stereotypów oraz sprawdzamy popularne tezy, które aktualnie znacznie straciły na swojej wartości:

 • Czy im wolniej ładujemy akumulatorki Ni-MH tym korzystniej dla ich żywotności?
  To aktualnie w dużej mierze błędne stwierdzenie, gdyż większość nowoczesnych ładowarek do akumulatorów Ni-MH wręcz wymaga odpowiednio wysokiego prądu ładowania aby precyzyjnie określić moment pełnego naładowania. Minimalna wartość optymalnego natężenia ładowania dla popularnych paluszków AA oraz najpojemniejszych AAA wynosi ok. 400 mA. Prądy 200 mA w przypadku ładowarek automatycznych, sterowanych mikroprocesorem, są optymalne jedynie dla akumulatorków o niskiej pojemności <800 mAh.
 • Czy każdorazowe, całkowite rozładowanie akumulatora przed ładowaniem sprawia, że akumulatory dłużej zachowują swoją pełną wydajność?
  Absolutnie nie - to porada, która była bardzo cenna kilkanaście lat temu, gdy powszechne w użyciu były jeszcze akumulatory Ni-Cd (niklowo-kadmowe), o bardzo widocznym efekcie pamięci. Tego typu działania z akumulatorem Ni-MH doprowadzą do znacznego skrócenia żywotności tych ogniw. Tą tematykę szerzej poruszymy w osobnym artykule.

To ile czasu w końcu ładować te akumulatorki?

Jeśli nie dysponujemy procesorową ładowarką akumulatorków, która dobierze optymalny czas ładowania oraz napięcie prądu za nas, musimy samodzielnie obliczyć niezbędny czas ładowania.
W przeciwieństwie do akumulatorów samochodowych, które ładuje się stałym napięciem, akumulatorki Ni-Cd i Ni-MH ładuje się stałym prądem (stałym natężeniem). Najprostszą metodą ładowania jest po prostu podłączenie ładowanego ogniwa do źródła prądu o natężeniu C/10 na ok. 14-16h. C oznacza tu pojemność akumulatorka (liczona w miliamperogodzinach - mAh) - przypomnijmy, że akumulatorek o pojemności 1000mAh (czyli jednej Ah - amperogodziny) to taki, który jest w stanie dostarczać prądu o natężeniu 1A przez godzinę (lub prądu o natężeniu 2A przez pół godziny, 500mA przez dwie godziny, itd.) A zatem całkowicie rozładowany akumulatorek o pojemności 2000mAh należałoby, zgodnie z tą metoda, ładować przez 15 godzin prądem o natężeniu 200mA.

Opisana metoda jest dosyć prosta i bezpieczna - prąd ładowania jest na tyle niewielki, że nie grozi drastycznymi skutkami ubocznymi w przypadku zbyt długiego przetrzymania akumulatorka w ładowarce (akumulatorek nie przegrzewa się nadmiernie). Prostota metody - jak również schematu pozwalającego zbudować wykorzystującą ją ładowarkę - sprawiła, że tak właśnie działa większość ładowarek sterowanych zegarem. Aplikują one po prostu stały prąd przez czas o określonej długości, po czym prąd odłączają (lub przełączają się w tryb ładowania podtrzymującego, bardzo niewielkim prądem, mającego na celu zapobieżenie samorozładowaniu się akumulatorka). Ponieważ czas i prąd ładowania są tutaj zazwyczaj ustalone "na sztywno", taka metoda oznacza, że w ładowarkach sterowanych zegarowo powinniśmy ładować akumulatorki o pojemnościach, do których owe ładowarki zostały przystosowane. Ta metoda ma niestety szereg wad - jest mało efektywna (zakłada znaczne straty energii podczas ładowania), a ponieważ nie mamy żadnej kontroli ile energii zostało faktycznie dostarczone do akumulatorka nie wiemy czy akumulator nie został np. znacznie przeładowany itp.

Kiedy odłączyć prąd?

Opisana powyżej metoda nieźle sprawdzała się w czasach, kiedy wszystkie akumulatorki miały mniej więcej taką samą, niewielką pojemność. Obecnie, wraz z rozwojem wszelkiego rodzaju sprzętu przenośnego, powstały również coraz bardziej pojemne akumulatorki (np. Panasonic 2500 mAh) - które, ładowane w sposób tradycyjny, po prostu nie wykorzystywałyby całej swojej pojemności. Aby zaradzić temu problemowi (oraz, jak zobaczymy, przy okazji przyspieszyć proces ładowania bez ujemnych skutków dla żywotności akumulatorków) wynalezione zostały ładowarki procesorowe.

Podstawowym pytaniem na które "odpowiedzieć" musi sobie ładowarka jest - "kiedy akumulatorek jest już w pełni naładowany?" Niestety, uzyskanie odpowiedzi wcale nie jest proste. Jak widzieliśmy, zastosować można tutaj metodę "na oko" - akumulatorek ma mniej więcej taką pojemność, jeżeli będziemy go ładować przez mniej więcej taki czas, nie powinien się za bardzo przeładować. Rozważmy inne możliwości - na początek, przyjrzyjmy się zmianom napięcia pojedynczego ładowanego ogniwa w trakcie procesu ładowania.

Napięcie na ładowanym akumulatorku wcale nie zależy liniowo od poziomu jego naładowania (na marginesie - sprawia to poważne problemy kiedy np. chcemy dowiedzieć się, jak bardzo rozładowany jest nasz akumulatorek - napięcie dla 10% pojemności jest niemal identyczne z tym dla 60%). Na szczęście jednak, pod koniec ładowania napięcie zaczyna dość gwałtownie wzrastać (wzrost ten jest jednak znacznie mniejszy w przypadku akumulatorków Ni-MH względem starszych Ni-Cd) - aby łagodnie opaść w momencie kiedy akumulatorek zostanie w pełni naładowany. A zatem, aby stwierdzić kiedy przestać ładować akumulatorek (albo lepiej - kiedy przełączyć się na ładowanie podtrzymujące) "wystarczy" monitorować napięcie na ładowanym ogniwie - i odłączyć prąd w momencie kiedy zacznie ono spadać. Rozwiązanie wydaje się idealne! Niestety, jest jeden problem - spadek napięcia nie jest zbyt duży (jest zależny proporcjonalnie od wartości prądu ładowania) - wynosi zwykle ok. 10mV dla ogniwa Ni-Cd, i ok. 2-3mV dla ogniwa Ni-MH. Zmierzenie tak niewielkiej różnicy napięć (dodatkowo o niepewnej wielkości - weźmy pod uwagę różne konstrukcje akumulatorków, ich historie eksploatacji, zakłócenia zewnętrzne) nie jest zadaniem łatwym - do tego potrzebny jest właśnie ów "procesor" w ładowarkach procesorowych!

Oczywiście, trudno wierzyć takiemu niepewnemu pomiarowi jako jedynemu źródłu wiedzy o tym, kiedy zakończyć ładowanie. Dlatego też producenci ładowarek przyjrzeli się również charakterystyce temperaturowej ogniwa w trakcie procesu ładowania.
Wraz z postępami ładowania, wzrasta również temperatura ładowanego ogniwa - a w dodatku, wykreślona charakterystyka jest już nieco bardziej liniowa niż ta z którą mieliśmy do czynienia w przypadku napięcia. Tą też właśnie charakterystyką wspomagają się w wyznaczaniu momentu zakończenia ładowania lepsze ładowarki procesorowe - odciąć prąd można zresztą zarówno na podstawie wzrostu wartości temperatury powyżej określonego progu, jak i w momencie przekroczenia przez pochodną temperatury (prędkość jej wzrostu, mierzona w stopniach Celsjusza na jednostkę czasu) określonej granicy. Nigdy nie należy zapominać również o starym dobrym mechanizmie zegarowym "na wszelki wypadek" - odłączającym prąd ładowania gdyby przeciągało się ono zbyt mocno w czasie.

Jak ładować akumulatorki szybciej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - ładować większym prądem! Niestety, szybko przekonamy się, że nawet przy prądach rzędu C/2 i wyższych nasze ogniwa nagrzewają się bardzo szybko do wysokich temperatur - co w skrajnych przypadkach grozić może nawet zniszczeniem akumulatorka/jego rozszczelnieniem. Znów w sukurs przychodzą nam procesory umieszczane w ładowarkach - powierzyć im możemy kontrole prądu ładowania tak, aby trwało ono szybciej - nie niszcząc przy tym naszych akumulatorków. Poniżej przedstawiamy kilka scenariuszy przebiegów ładowania w różnych ładowarkach. Przed każdym ładowaniem dokonywaliśmy rozładowania akumulatorka - gwarantuje to, że ładowanie zawsze przebiegało w tych samych warunkach - od całkowicie rozładowanych ogniw. W trakcie normalnej eksploatacji nie ma potrzeby każdorazowego rozładowywania akumulatorka Ni-MH gdyż skraca to jego żywotność (rozładowanie jest równoznaczne przecież z normalnym użytkowaniem akumulatorka).
Pacjentem był akumulatorek everActive Silver Line AA o pojemności minimalnej1900 mAh.

 • ładowanie prądem 1C

  Oznacza pełne naładowanie akumulatorka już w godzinę, jednakże ogniwo w takich warunkach bardzo szybko się nagrzewa - ta faza ładowania kończy się natychmiast kiedy prędkość wzrostu temperatury ogniwa przekroczy 1 stopień Celsjusza/minutę, lub w momencie wykrycia spadku napięcia na akumulatorku w końcowej fazie naładowania

 • ładowanie prądem C/5

  Kończy się w momencie zanotowania spadku napięcia na akumulatorku (dodatkowymi kryteriami mogą być również wzrost temperatury jak również czas ładowania)

 • ładowanie prądem C/10 i niższym

  W takich warunkach ładowania spadek napięcia w końcowej fazie ładowania jest zupełnie niewidoczny (napięcie cały czas powoli rośnie), dlatego większość ładowarek będzie miała problem z poprawnym automatycznym wykryciem pełnego naładowania akumulatorka - w takich warunkach należy kontrolować przede wszystkim czas ładowania. Jest to najmniej efektywny i najprostszy sposób ładowania stosowany w większości najtańszych ładowarek, często ładowanie kończy się dopiero w momencie wyjęcia akumulatorka z ładowarki. Ta metoda niesie też największe ryzyko regularnego przeładowywania akumulatorka, co może skutkować jego szybszym zużyciem

 • ładowanie podtrzymujące prądem C/100 - kończące się dopiero w momencie wyjęcia akumulatorka z ładowarki - ma na celu utrzymanie go w stanie permanentnego pełnego naładowania (należy pamiętać, że np. pozostawione "na półce" akumulatorki Ni-MH potrafią tracić do 3% ładunku dziennie (za wyjątkiem akumulatorków nowej generacji, o niskim samorozładowaniu, np. Eneloop, które nieużywane bardzo wolno tracą pojemność) - oznacza to, że mogą się rozładować całkowicie w ciągu miesiąca!)

Polecamy ładowarki:
Ładowarka akumulatorków Ni-MH profesjonalna everActive NC-3000Ładowarka akumulatorków Ni-MH profesjonalna everActive NC-3000
Ładowarka akumulatorków Ni-MH everActive NC-3000
 • najbardziej zaawansowana ładowarka do akumulatorów Ni-MH od everActive
 • procesorowa z rozładowaniem i pomiarem pojemności oraz unikalnym testem rezystancji wewnętrznej ogniwa,
  funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
 • min. czas ładowania 4 akumulatorów 2500mAh - 3h.
 • obsługiwane akumulatory: Ni-MH,Ni-Cd, 1-4x R6/AA, R03/AAA, 1-2x R14/C, R20/D przy użyciu opcjonalnego adaptera
 • napięcie wejściowe 12V DC - w zestawie zasilacz sieciowy AC, opcjonalnie dostępny adapter samochodowy
169,00 zł brutto 137,40 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Ładowarka do akumulatorków cylindrycznych Li-ion oraz Ni-MH everActive UC-4000Ładowarka do akumulatorków cylindrycznych Li-ion oraz Ni-MH everActive UC-4000
Ładowarka everActive UC-4000 do akumulatorków cylindrycznych Li-ion oraz Ni-MH
 • profesjonalna, uniwersalna ładowarka procesorowa do ogniw Li-ion, Li-FePO4, Ni-MH,
 • funkcja rozładowania oraz odświeżania ogniw,
 • unikalna funkcja pomiaru i przeglądu dwóch wartości pojemności dla każdego akumulatora - Capacity Review,
 • obsługiwane rozmiary: R6 AA, R03 AAA, R14 C, R20 D, 10440, 14500, 14650, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 20700, 21700 - tylko niezabezpieczone, 22650, 25500, 26500, 26650, 32650, 33600, 16340 R-CR123e,
 • prąd ładowania: 500 mA, 1000 mA dla Li-ion / Li-FePO4, 500 mA dla Ni-MH,
 • bardzo dokładna kontrola ładowania niezależnie od rodzaju akumulatora.
199,00 zł brutto 161,79 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Przeczytaj także:
Jakie są różnice pomiędzy akumulatorkami a bateriami alkalicznymi?
Baterie, czy akumulatorki? Wybór zależy od urządzenia!

Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

icon
117
icon
14
Komentarze
liczba komentarzy: 12
Dodaj komentarz

 • Dzień dobry. Mam ładowarkę EverActive nc-1000. Ładuje w niej całkowicie rozładowane akumulatory Varta AA 2100mAh. Są one już długo używane. Prąd 500mA. Gdy są ładowane normalnie, pojemność pokazywana potrafi podskoczyć do 3000mAh. Baterie są gorące i muszę sam przerwać proces. Jeśli natomiast skieruję na ładowarkę mały wiatraczek od karty graficznej proces ładowania zawsze kończy się z wynikiem 1800 - 2000mAh. Skąd taka zależność od temperatury?
  0
  1
  • Skrajnie, zbyt głęboko rozładowane, mocno zależałe akumulatorki sprawiają niestety tego typu problemy podczas ładowania w ładowarkach automatycznych. Najczęściej spotykane anomalie to szybki wzrost napięcia i zakończenie ładowania po zaledwie kilku sekundach/minutach, lub właśnie znaczne "przeciągnięcie" czasu ładowania połączone z bardzo mocnym nagrzaniem akumulatora. Wzrost temperatury w sprawnym akumulatorku występuje pod koniec procesu ładowania i jest poprzedzony szybkim wzrostem napięcia - w momencie gdy akumulatorek się mocno nagrzewa napięcie powinno zauważalnie wyhamować, a nawet się obniżyć. Akumulatorek mocno "zależały" tak się nie zachowuje i ładowarka w takiej sytuacji musi polegać na innych mechanizmach bezpieczeństwa. Jeżeli te akumulatorki po kilku następujących po sobie cyklach ładowania/rozładowania nadal będą wymagała "dochładzania" z zewnątrz, to z dużym prawdopodobieństwem są już bardzo zużyte (jaki wynik pojemności uzyskujemy na nich funkcją discharge/test?) albo uszkodzone. Typowym "leżakom" pomaga kilkukrotne przeładowania i problem sam ustępuje.
   Temat, gdzie sugerujemy dodatkowy nadzór przy ładowaniu zależałych, uprzednio głęboko rozładowanych akumulatorków pojawia się też w innych wpisach, np. https://www.hurt.com.pl/blog/fakty-i-mity-o-ladowaniu-akumulatorkow-ni-mh-porady-dla-uzytkownikow-akumulatorkow-ni-mh-najczestsze-pytania-i-problemy-64/page:2
   1
   1
 • Dzień dobry.

  Posiadam ładowarkę PANASONIC BQ-CC55 oraz akumulatorki AA Eneloop 1900 mAh.

  Problem polega na tym, że ładowarka w końcowym momencie ładowania nagrzewa akumulatorki do temperatury nawet 61 stopni Celsjusza.

  Jak to ma się na trwałość ładowanych ogniw? Czy jest to bezpieczna górna granica, czy lepiej myśleć o nowej ładowarce gdzie będzie możliwość zmniejszenia prądu ładowania przez co spadła by także temperatura.
  A może nie ładować takich ogniw do końca i przy zielonym wskaźniku oznaczającym 80-100% naładowania wyjmować akumulatorek?

  Według producenta:

  Czas ładowania: AA 2000 - 4 akumulatorki - ok. 3 godzin
  Czas ładowania: AA 2000 - 2 akumulatorki - ok. 1,5 godziny

  3
  0
  • 61 stopni to już dużo, jednokrotne nagrzanie się akumulatorków do tej temperatury krzywdy im nie zrobi, jeżeli jednak każdy proces ładowania kończy się osiągnięciem tak wysokiej temperatury to niedobrze. Oznacza to, że albo akumulatorki są wyraźnie przeładowywane w tej ładowarce, albo sama ładowarka dość mocno się nagrzewa zaburzając proces ładowania.
   Pytanie też, czy te akumulatorki są względnie świeże, czy może mają już swoje lata, oraz czy taki sam efekt jest przy ładowania 2 jak również 4 szt.? Przy 2 szt. prąd jest dwukrotnie wyższy.
   Generalnie, im starszy akumulator, im wyższa jest jego rezystancja wewnętrzna tym bardziej może się nam nagrzewać podczas ładowania.

   W ramach eksperymentu można spróbować je naładować w ten sposób:
   Naładować akumulatorek do ok. 80%, odczekać 20-30 min. aż się zupełnie ostudzi i wznowić ładowanie - takie wznowione ładowanie powinno zakończyć się dość szybko, bardziej przewidywalnie bez tak wysokiej temperatury końcowej.
   3
   0
   • Dziękuję za odpowiedź .

    Dziś zrobiłem test. 4 nowe akumulatorki ladda 1900 mAh najwyższa zanotowana temperatura pod koniec procesu ładowania 48 stopni.
    Wieczorem spróbuję zrobić ładowanie 2 paluszków.

    Czy ładowarka nie powinna mieć jakiegoś zabezpieczenia termicznego?
    1
    0
    • Po kilkukrotnym naładowaniu i sprawdzeniu na nowych akumulatorkach Ladda temperatury wyglądają następująco:

     AA 1900mAh 2 szt. 48 stopni
     AA 1900mAh 4 szt. 46 stopni

     1
     0
     • Zabezpieczenia termiczne w takich niedużych ładowarkach działają zwykle dość wysoko - zwykle w zakresie 60-70 stopni C i mają za zadanie wykryć praktycznie tylko jakieś pojedyncze anomalie.

      Z tych obserwacji - przy niemal identycznej temperaturze końcowej przy ładowaniu 2/4 szt. może wynikać, że sama ładowarka dość mocno się rozgrzewa (ten model ma tą samą moc na wyjściu, 2 szt. akumulatorków ładuje po prostu 2x szybciej).
      Pewnie kilka stopni mniej możemy uzyskać stawiając ładowarkę np. pod kątem - np. podkładając jakieś stopki. W takiej sytuacji nie bez znaczenia będzie też temperatura otoczenia.

      Inna sprawa że temp. 40-50 st. są już zdecydowanie bardziej typowe dla niedużych, szybkich ładowarek automatycznych i wyglądają już dużo lepiej jak pierwotne >60 st.
      3
      0
      • Czyli nie muszę się martwić? Jaka jest bezpieczna temperatura maksymalna przy której nie dochodzi do degradacji ogniw?
       3
       0
       • Te (i inne podobne) ładowarki tak działają i o ile nie doładowujemy akumulatorków bardzo często, to nie sądzę abyśmy odczuli jakikolwiek negatywny wpływ na żywotność posiadanych akumulatorków.

        W większości kart katalogowych producenci akumulatorków Ni-MH podają temp. rzędu 60 st. jaką tą skrajną dopuszczalną, choć akumulator który przed długi okres jest narażony na taką temperaturę na pewno będzie ulegał degradacji w przyspieszonym tempie.

        W praktyce, akumulator który jest mocno ciepły, ale nie parzy nas jeszcze w dłonie pod koniec ładowania jest czymś zupełnie naturalnym i prawidłowym.
        4
        0
        • Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

         Pozdrawiam
         1
         0
 • Witam mam lampy solarne lepsze nie badziewie za 10 złoty
  Są w nich akumulatory Aaa 600mah czy mogę zastosować asa Panasonic eneloop 750 mAh kupiłem je okazyjnie
  Będą jakieś plusy czy minusy zamontowania.
  Pozdrawiam serdecznie.
  3
  0
  • W przypadku akumulatorków AAA możemy użyć takich o nieco wyższej pojemności, choć zupełnie bez sensu byłoby użycie np. najbardziej pojemnych ~1000 mAh.

   Problematyczne w tych lampkach są niewielkie panele PV, które są w stanie doładowywać akumulatorki bardzo niskim prądem i to tylko w warunkach dobrego nasłonecznienia.
   Zwykle akumulatorki pracują w takich lampkach w warunkach całkowitego rozładowania i sporadycznego, niewielkiego doładowywania (akumulatorki rzadko są doładowywane powyżej 40-60%) - dlatego stosuje się w nich zazwyczaj ogniwa o niskiej pojemności, które też często charakteryzują się lepszą trwałością/żywotnością.

   Niezależnie od tego jakie akumulatorki tam zainstalujemy, zalecałbym dokonywać np. raz na 2 tygodnie ich doładowania "konserwacyjnego" w standardowej, zewnętrznej ładowarce. Może to istotnie wydłużyć okres ich eksploatacji.

   Białe Eneloopy stosunkowo dobrze znoszą cykliczne głębokie rozładowania, także powinny całkiem dobrze działać w takim zastosowaniu.
   8
   0
 • Witam.Mam ładowarkę GP PAWERBANK nite-lite model GPPB11GS AC230V-50Hz 10W Dla akumulatorów AA DC 2.8V---220mA Kupiłem akumulatorki DURACELL 25OOmAh AA HR6/Nimi 1.2V i zastanawiam się jak długo ładować.Z góry dziękuję za odpowiedź
  5
  0
  • To powolna ładowarka ładująca akumulatorki w parach. W przypadku rozładowanych akumulatorków 2500 mAh czas pełnego ładowania przy prądzie rzędu 220 mA będzie wynosił nawet ok. 16-20h. Tak
   niski prąd ładowania jest stosunkowo mało szkodliwy dla akumulatorków, nawet gdy zostaną przeładowane, jednak również zbyt niski aby jakkolwiek, optymalnie i w sposób automatyczny naładować akumulatorki o nieznanym wcześniej stopniu naładowania.
   Także jedyną metodą ładowania takich akumulatorków w tej ładowarce pozostaje każdorazowe, ręczne pilnowanie czasu ładowania - min. 16h i pogodzenie się z ryzykiem regularnego przeładowywania akumulatorków, które nie były uprzednio zupełnie rozładowane.
   4
   0
 • Cześć, niedawno kupilem latarke energizer hard case spotlight, ktora jest napedzana 6xAA NI-MH, ma ona funkcje ladowania akumulatorow, mam rowniez latarke czołowa napedzana 1xAA. Teraz moje pytanie czy jesli po naladowaniu tych 6 akumulatorkow zamienie jeden z nich na nienaładowany z tej latarki czolowej to czy ladujac ten jeden z pięcioma naladowanymi zmniejszam zywotnosc tych pięciu naladowanych?
  3
  0
  • W latarce ogniwa są ładowane w pakietach. Także warunkiem względnie poprawnego naładowania całości jest równy stopień uprzedniego rozładowania ogniw.
   W przypadku próby naładowania jednego, innego akumulatora stwarzamy realne ryzyko przeładowania pozostałych akumulatorków.
   Nawet ładowanie tylko 6 jednakowych akumulatorków bezpośrednio w latarce nie będzie idealne i nie zapewni optymalnej żywotności tym akumulatorkom - także być może lepszym rozwiązaniem byłoby zwyczajnie ładowanie wszystkich w niezależnej, dedykowanej ładowarce.
   6
   0
 • Cześć.
  Po wyjęciu naładowanych ogniw li ion 18650 z ładowarki liitokala li-500s napięcie na nich wynosi 4,21V. Czy takie przeładowanie szkodzi ogniwom i dyskwalifikuje ładowarkę, czy mieści się w granicach błędu bez uszczerbku dla ogniw?
  6
  0
  • 4,21V zmierzone na ogniwach Li-ion po wyjęciu ich z ładowarki oznacza, że ładowarka ładowała je nawet do nieco wyższego poziomu, choć prawdopodobnie "zmieściła" się w tolerowanym 4,25V.
   Osobiście w przypadku ogniw Li-ion preferuję ładowarki, gdzie po wyjęciu akumulatorka napięcie wynosi nieco poniżej 4,20V, jednak 4,21V jest nadal akceptowalne - na pewno mieści się w granicach błędu typowej ładowarki.
   7
   2
 • Witam,
  Posiadam ładowarkę everActive nc900U.
  Jak długo baterie mogą przebywać w ładowarce na ładowaniu podtrzymującym?
  Do kolejnego użycia tj. około 2tygodnie?
  Używam baterii eneloop i extreme
  3
  0
  • Dla akumulatorków Eneloop długotrwałe ładowanie podtrzymujące w skrajnej sytuacji może doprowadzić do skrócenia żywotności akumulatorków.
   Okres kilku dni nie jest problemem, jednak okres 2-tygodni może już być zbyt długi w większości ładowarek z podtrzymaniem naładowania.
   8
   1
 • Witam, posiadam jedną z lepszych ladowarke na rynku Liitokala Lii 600 gdzie można wybrał ładowanie ręcznie lub automatycznie dla NiMh można ustawić od 250 do 1000, ładowarka np dla eneloop automatycznie ustawia na 1000 i pytanie, czy te szybkie ładowanie nie skrócą życia akumulatorów? I czy też naładuje tak dokładnie jak np prądem 250 czy 500. Prosze o odpowiedź.
  5
  1
  • Panie Dawidzie, nie miałem w rękach modelu Lii-600, jednak wcześniejsze ładowarki tego producenta miały niemałe problemy z prawidłową obsługują akumulatorków wykonanych w technologii Ni-MH.
   Automatyka dobierania prądu ładowania jest związana z pomiarem rezystancji wewnętrznej instalowanego akumulatorka - takie pomiary w tego typu ładowarkach mogą być bardzo nieprecyzyjne, co za tym idzie "automatyka" może zwyczajnie nie dobierać prądów ładowania w sposób prawidłowy.
   Wracając do pytania, dla akumulatorków AA Ni-MH prądy ładowania w zakresie 500-1000 mA powinny być odpowiednie (pod warunkiem, że algorytm ładowania jest prawidłowy). Dla AAA optymalne wartości to zwykle 400-800 mA. Prąd rzędu 250 mA zostawiłbym tylko dla akumulatorków o bardzo niskiej pojemności - np. poniżej 500 mAh.
   7
   2
   • Trochę to ładowanie prądem 250 mA tylko dla aku poniżej 500 mAh nie zgadza się z tym waszym artykułem https://www.hurt.com.pl/blog/czy-szybkie-ladowanie-szkodzi-akumulatorkom-ni-mh-jak-poprawnie-naladowac-akumulatorki-niklowo-metalowo-wodorkowe-50 gdzie za optymalne prądy autor uważa 0.2 - 0.5C czyli prąd ładowania dla aku z przeciału 700 - 1000 mhA czyli typowych AAA wychodzi właśnie w okolicach 250-300 mA. Taka sytuacja.
    5
    0
    • Jestem autorem obu przytoczonych artykułów - trzeba mieć na uwadze, że są one oczywiście pewnym uproszczeniem tematu i go w 100% nie wyczerpują. "Optymalnego prądu" ładowania akumulatorka Ni-MH nie da się katalogowo umieścić w ramach % pojemności dla każdego akumulatorka w każdym rozmiarze. Zależeć to będzie w większym stopniu od rozmiaru akumulatorka jak również od jego kondycji, stanu technicznego itp. Ważne aby nie był rażąco niski ani zbyt wysoki. Przy czym określenie tego zbyt niskiego prądu ładowania jest kluczowe dla prawidłowej oceny pełnego naładowania bazującej na detekcji ujemnej delty V i na nim warto się skupić.

     Jak wykazaliśmy na podstawie wyników testów na typowym ogniwie AA / R6, przytoczonych w naszych artykułach, można przyjąć, że 0.2C - 0.5C będzie optymalnym prądem. Jednak w przypadku ogniw AAA ten optymalny prąd spokojnie może zostać podniesiony do 0.8C, a nawet blisko 1C. Wynika to z faktu, że typowy, dobrej jakości akumulatorek AAA ma tylko o ok. 20-40% wyższą rezystancję wewnętrzną od akumulatora AA i jego ogólne możliwości prądowe są dość zbliżone - wcale nie są ponad dwukrotnie niższe, jak wynikałoby z jego pojemności.
     Podobnie w drugą stronę, dla akumulatorków C/D (R14/R2) - te akumulatorki można bezpiecznie ładować prądami nawet ok. 2-krotnie wyższymi jak AA, jednak też bez problemu naładujemy automatycznie prądem rzędu 500-1000 mA, co w przypadku akumulatora o pojemności 10000 mAh stanowi wartość zaledwie 0.05-0.1C - czyli teoretycznie poniżej optymalnych wartości wyznaczonych dla ogniw w rozmiarze AA.

     To m.in. powód dla którego np. prąd 500 mA jest często uważany jako najbardziej uniwersalny dla ogniw Ni-MH, niezależnie od rozmiaru akumulatorka.
     5
     0
 • Posiadam ładowarkę NC-3000 oraz akumulatorki Eneloop AA HR-3UTG.
  Coraz częściej sie zdarza, że ładowarka pokazuje "FULL" podczas gdy pojemność wskazywana jest ok 400mAh. Ładowanie trwa około 5h. Gdy przełącze na "discharge and refresh" to na koniec pojemność jest ok ale trwa to kilka dni. Akumulatorek "niby" naładowany do 400mAh zaczałem rozładowywać 200mA i już ma wskazanie 1500mAh. I teraz pytanie: Czy te 400mAh to prawidłowa wartośc czy tak naprawdę akumulatorek jest w pełni naładowany i jego pojemnośc jest wyższa tylko wskazanie zaniżone? Jesli nie ma co patrzec na to wskazanie to kiedy stwierdzieć, że ten akumulatorek już kończy żywot lub że wymaga odswieżenia?
  5
  0
  • Wartości mAh uzyskana podczas ładowania nie są tożsame z pojemnością akumulatorka.
   To tylko informacja ile mAh było potrzebne aby doładować taki akumulatorek do pełna. Wskazanie 400 mAh dla akumulatorka 2000 mAh oznacza tylko tyle, że ten akumulator był daleki od rozładowania gdy włożyliśmy go do ładowarki. Ładowarka NC-3000 potrafi zmierzyć faktyczną pojemność (z rozładowania) - służą do tego tryby Refresh, Test oraz Discharge.
   Sama wartość zmierzonej pojemności nie mówi wszystkiego o jakości akumulatorka - ponieważ mowa jest tu o dość leciwych akumulatorkach Sanyo, sprawdziłbym ich rezystancję wewnętrzną (tryb Quick Test w ładowarce NC-3000) - wartości powyżej 200 będą świadczyć do istotnym zużyciu tych akumulatorków.
   9
   0
   • Dzięki za szybką odpowiedź.
    W międzyczasie poczytałem bardziej szczegółowo instrukcje i jakbym to zrobił wcześniej to bym się "głupio" nie pytał.
    Przepraszam za zawracanie głowy i polecam innym najpierw przeczytać instrukcje :D
    5
    1
 • Chciałbym, żeby taki poziom wiedzy i zaangażowania był standardem w intetnetach.
  16
  1
 • Kupiłem u Was akumulatorki Eneloop 1,2 V 2000 mAh jakim prądem najlepiej ładować i ile czasu? Dodam że mam zwykłą ładowarkę która ładuje prądem 200 mA bez wyłączania automatycznego i ładowarkę procesorową która ładuje takie akumulatorki prądem 800 mA i wyłącza sama po pełny naładowaniu. Którą lepiej ładować ?
  9
  0
  • Dla akumulatorka 2000 mAh ładowanie natężeniem 800 mA w ładowarce mikroprocesorowej jest lepszym pomysłem jak ładowanie 200 mA w prostej ładowarce manualnej. Warto jednak sprawdzić, czy posiadana ładowarka automatyczna ma możliwość ładowania pojedynczych ogniw - powinna, aby zapewnić możliwie optymalne warunki ładowania.
   15
   2
 • treściwie i przystępnie
  15
  6

SPIS TREŚCI:

 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Niniejsza polityka prywatności Sklepu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców lub Klientów Sklepu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Sklepie Internetowym, w tym podstawy, cele i zakres przetwarzania danych osobowych oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Sklepie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.
  2. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem Sklepu Internetowego jest Baltrade sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-298), ul. Kartuska 493, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000599859, NIP 584-020-21-16, adres poczty elektronicznej: ehandel@hurt.com.pl, numer telefonu kontaktowego: 58 552 20 20 - zwana dalej "Administratorem" i będąca jednocześnie Usługodawcą Sklepu Internetowego i Sprzedawcą.
  3. Dane osobowe w Sklepie Internetowym przetwarzane są przez Administratora zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - zwane dalej "RODO" lub "Rozporządzenie RODO". Oficjalny tekst Rozporządzenia RODO: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679
  4. Korzystanie ze Sklepu Internetowego, w tym dokonywanie zakupów jest dobrowolne. Podobnie związane z tym podanie danych osobowych przez korzystającego ze Sklepu Internetowego Usługobiorcę lub Klienta jest dobrowolne, z zastrzeżeniem dwóch wyjątków: (1) zawieranie umów z Administratorem - niepodanie w przypadkach i w zakresie wskazanym na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego i niniejszej polityce prywatności danych osobowych niezbędnych do zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej z Administratorem skutkuje brakiem możliwości zawarcia tejże umowy. Podanie danych osobowych jest w takim wypadku wymogiem umownym i jeżeli osoba, które dane dotyczą chce zawrzeć daną umowę z Administratorem, to jest zobowiązana do podania wymaganych danych. Każdorazowo zakres danych wymaganych do zawarcia umowy wskazany jest uprzednio na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego; (2) obowiązki ustawowe Administratora - podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa nakładających na Administratora obowiązek przetwarzania danych osobowych (np. przetwarzanie danych w celu prowadzenia ksiąg podatkowych lub rachunkowych) i brak ich podania uniemożliwi Administratorowi wykonanie tychże obowiązków.
  5. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których przetwarzane przez niego dane osobowe dotyczą, a w szczególności jest odpowiedzialny i zapewnia, że zbierane przez niego dane są: (1) przetwarzane zgodnie z prawem; (2) zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami; (3) merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane; (4) przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania oraz (5) przetwarzane w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych.
  6. Uwzględniając charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie i wadze zagrożenia, Administrator wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i aby móc to wykazać. Środki te są w razie potrzeby poddawane przeglądom i uaktualniane. Administrator stosuje środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.
  7. Wszelkie słowa, wyrażenia i akronimy występujące w niniejszej polityce prywatności i rozpoczynające się dużą literą (np. Sprzedawca, Sklep Internetowy, Usługa Elektroniczna) należy rozumieć zgodnie z ich definicją zawartą w Regulaminie Sklepu Internetowego dostępnym na stronach Sklepu Internetowego.
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
  1. Administrator uprawniony jest do przetwarzania danych osobowych w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków: (1) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów; (2) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy; (3) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze; lub (4) przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.
  2. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora wymaga każdorazowo zaistnienia co najmniej jednej z podstaw wskazanych w pkt. 2.1 polityki prywatności. Konkretne podstawy przetwarzania danych osobowych Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego przez Administratora są wskazane w kolejnym punkcie polityki prywatności – w odniesieniu do danego celu przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Każdorazowo cel, podstawa, okres i zakres oraz odbiorcy danych osobowych przetwarzanych przez Administratora wynika z działań podejmowanych przez danego Usługobiorcę lub Klienta w Sklepie Internetowym. Przykładowo jeżeli Klient decyduje się na dokonanie zakupów w Sklepie Internetowym i wybierze odbiór osobisty zakupionego Produktu zamiast przesyłki kurierskiej, to jego dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania zawartej Umowy Sprzedaży, ale nie będą już udostępniane przewoźnikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.
  2. Administrator może przetwarzać dane osobowe w Sklepie Internetowym w następujących celach, na następujących podstawach, w okresach oraz w następującym zakresie:

   Cel przetwarzania danych Podstawa prawna przetwarzania i okres przechowywania danych Zakres przetwarzanych danych
   Wykonanie Umowy Sprzedaży oraz przesłanie spersonalizowanej informacji handlowej w ramach marketingu bezpośredniego.

   Wykonanie umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej.

   Podjęcie działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem w/w umów.
   Artykuł 6 ust. 1 lit. b i f) Rozporządzenia RODO (wykonanie umowy oraz prawnie uzasadniony interes administratora).

   Dane są przechowywane przez okres niezbędny do wykonania, rozwiązania lub wygaśnięcia w inny sposób zawartej umowy.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Zakres maksymalny: imię i nazwisko; adres poczty elektronicznej; numer telefonu kontaktowego; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Marketing. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO (zgoda).

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Wyrażenie przez Klienta opinii o zawartej Umowie Sprzedaży. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO.

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Prowadzenie ksiąg podatkowych lub rachunkowych. Artykuł 6 ust. 1 lit. c) Rozporządzenia RODO w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 30 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 395).

   Dane są przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa nakazującymi Administratorowi przechowywanie ksiąg podatkowych (do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej) lub rachunkowych (5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą).
   Imię i nazwisko; adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy), nazwa firmy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Ustalenie, dochodzenie lub obrona roszczeń jakie może podnosić Administrator lub jakie mogą być podnoszone wobec Administratora. Artykuł 6 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia RODO.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Imię i nazwisko; numer telefonu kontaktowego; adres poczty elektronicznej; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Dla prawidłowego funkcjonowania Sklepu Internetowego, w tym dla realizacji zawieranych Umów Sprzedaży konieczne jest korzystanie przez Administratora z usług podmiotów zewnętrznych (takich jak np. dostawca oprogramowania, kurier, czy podmiot obsługujący płatności). Administrator korzysta wyłącznie z usług takich podmiotów przetwarzających, którzy zapewniają wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, tak by przetwarzanie spełniało wymogi Rozporządzenia RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
  2. Przekazanie danych przez Administratora nie następuje w każdym wypadku i nie do wszystkich wskazanych w polityce prywatności odbiorców lub kategorii odbiorców – Administrator przekazuje dane wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji danego celu przetwarzania danych osobowych i tylko w zakresie niezbędnym do jego zrealizowania. Przykładowo, jeżeli Klient korzysta z odbioru osobistego, to jego dane nie będą przekazywane przewoźnikowi współpracującemu z Administratorem.
  3. Dane osobowe Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego mogą być przekazywane następującym odbiorcom lub kategoriom odbiorców:
   1. przewoźnicy / spedytorzy / brokerzy kurierscy - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu dostawy Produktu przesyłką pocztową lub przesyłką kurierską, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu przewoźnikowi, spedytorowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do zrealizowania dostawy Produktu Klientowi.
   2. podmioty obsługujące płatności elektroniczne lub kartą płatniczą - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu płatności elektronicznych lub kartą płatniczą Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi obsługującemu powyższe płatności w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do obsługi płatności realizowanej przez Klienta.
   3. dostawcy systemu ankiet opiniujących - w przypadku Klienta, który zgodził się na wyrażenie opinii o zawartej Umowie Sprzedaży, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi dostarczającemu system ankiet opiniujących zawarte Umowy Sprzedaży w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do wyrażenia przez Klienta opinii za pomocą systemu ankiet opiniujących.
   4. dostawcy usług zaopatrujący Administratora w rozwiązania techniczne, informatyczne oraz organizacyjne, umożliwiające Administratorowi prowadzenie działalności gospodarczej, w tym Sklepu Internetowego i świadczonych za jego pośrednictwem Usług Elektronicznych (w szczególności dostawcy oprogramowania komputerowego do prowadzenia Sklepu Internetowego, dostawcy poczty elektronicznej i hostingu oraz dostawcy oprogramowania do zarządzania firmą i udzielania pomocy technicznej Administratorowi) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
   5. dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych zapewniający Administratorowi wsparcie księgowe, prawne lub doradcze (w szczególności biuro księgowe, kancelaria prawna lub firma windykacyjna) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Rozporządzenie RODO nakłada na Administratora obowiązek informowania o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym o profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 Rozporządzenia RODO, oraz – przynajmniej w tych przypadkach – istotne informacje o zasadach ich podejmowania, a także o znaczeniu i przewidywanych konsekwencjach takiego przetwarzania dla osoby, której dane dotyczą. Mając to na uwadze Administrator podaje w tym punkcie polityki prywatności informacje dotyczące możliwego profilowania.
  2. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z profilowania do celów marketingu bezpośredniego, ale decyzje podejmowane na jego podstawie przez Administratora nie dotyczą zawarcia lub odmowy zawarcia Umowy Sprzedaży, czy też możliwości korzystania z Usług Elektronicznych w Sklepie Internetowym. Efektem korzystania z profilowania w Sklepie Internetowym może być np. przypomnienie o niedokończonych zakupach, wskazanie propozycji Produktu, który może odpowiadać zainteresowaniom lub preferencjom danej osoby. Mimo profilowania to dana osoba podejmuje swobodnie decyzję, czy będzie chciała skorzystać z otrzymanej propozycji Produktu.
  3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo do tego, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, i wywołuje wobec tej osoby skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na nią wpływa.
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
  1. Prawo dostępu, sprostowania, ograniczenia, usunięcia lub przenoszenia - osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia („prawo do bycia zapomnianym”) lub ograniczenia przetwarzania oraz ma prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ma prawo do przenoszenia swoich danych. Szczegółowe warunki wykonywania wskazanych wyżej praw wskazane są w art. 15-21 Rozporządzenia RODO.
  2. Prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora na podstawie wyrażonej zgody (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) Rozporządzenia RODO), to ma ona prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  3. Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora, ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w sposób i trybie określonym w przepisach Rozporządzenia RODO oraz prawa polskiego, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Organem nadzorczym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Prawo do sprzeciwu - osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z jej szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) (interes lub zadania publiczne) lub f) (prawnie uzasadniony interes administratora), w tym profilowania na podstawie tych przepisów. Administratorowi w takim przypadku nie wolno już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  5. Prawo do sprzeciwu dot. marketingu bezpośredniego - jeżeli dane osobowe są przetwarzane na potrzeby marketingu bezpośredniego, osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych na potrzeby takiego marketingu, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  6. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w niniejszym punkcie polityki prywatności można kontaktować się z Administratorem poprzez przesłanie stosownej wiadomości pisemnie lub pocztą elektroniczną na adres Administratora wskazany na wstępie polityki prywatności lub korzystając z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Sklepu Internetowego.
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
  1. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę Sklepu Internetowego (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona – w zależności z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający nasz Sklep Internetowy). Szczegółowe informacje dot. plików Cookies, a także historię ich powstania można znaleźć m.in. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko.
  2. Administrator może przetwarzać dane zawarte w plikach Cookies podczas korzystania przez odwiedzających ze strony Sklepu Internetowego w następujących celach:
   1. identyfikacji Usługobiorców jako zalogowanych w Sklepie Internetowym i pokazywania, że są zalogowani;
   2. zapamiętywania Produktów dodanych do koszyka w celu złożenia Zamówienia;
   3. zapamiętywania danych z wypełnianych Formularzy Zamówienia, ankiet lub danych logowania do Sklepu Internetowego;
   4. dostosowywania zawartości strony Sklepu Internetowego do indywidualnych preferencji Usługobiorcy (np. dotyczących kolorów, rozmiaru czcionki, układu strony) oraz optymalizacji korzystania ze stron Sklepu Internetowego;
   5. prowadzenia anonimowych statystyk przedstawiających sposób korzystania ze strony Sklepu Internetowego;
   6. remarketingu, to jest badania cech zachowania odwiedzających Sklep Internetowy poprzez anonimową analizę ich działań (np. powtarzające się wizyty na określonych stronach, słowa kluczowe itp.) w celu stworzenia ich profilu i dostarczenia im reklam dopasowanych do ich przewidywanych zainteresowań, także wtedy kiedy odwiedzają oni inne strony internetowe w sieci reklamowej firmy Google Inc. oraz Facebook Ireland Ltd.
   7. śledzenia zanonimizowanego ruchu użytkowników na stronie internetowej przez narzędzie Hotjar; Hotjar rejestruje zachowania użytkowników w sposób anonimowy (nie pozwalający na odczytanie wypełnianych formularzy), w szczególności są to informacje o systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej, przeglądane podstrony, czas spędzony w serwisie, przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami w ramach naszego serwisu, źródło, z którego przechodzisz do naszego serwisu, miejsca kliknięć myszką.
  3. Standardowo większość przeglądarek internetowych dostępnych na rynku domyślnie akceptuje zapisywanie plików Cookies. Każdy ma możliwość określenia warunków korzystania z plików Cookies za pomocą ustawień własnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można np. częściowo ograniczyć (np. czasowo) lub całkowicie wyłączyć możliwość zapisywania plików Cookies – w tym ostatnim wypadku jednak może to mieć wpływ na niektóre funkcjonalności Sklepu Internetowego (przykładowo niemożliwym może okazać się przejście ścieżki Zamówienia poprzez Formularz Zamówienia z uwagi na niezapamiętywanie Produktów w koszyku podczas kolejnych kroków składania Zamówienia).
  4. Ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies są istotne z punktu widzenia zgody na korzystanie z plików Cookies przez nasz Sklep Internetowy – zgodnie z przepisami taka zgoda może być również wyrażona poprzez ustawienia przeglądarki internetowej. W braku wyrażenia takiej zgody należy odpowiednio zmienić ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies.
  5. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień dotyczących plików Cookies oraz ich samodzielnego usuwania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych dostępne są w dziale pomocy przeglądarki internetowej oraz na poniższych stronach (wystarczy kliknąć w dany link):

  6. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z usług Google Analytics, Universal Analytics dostarczanych przez firmę Google Inc. (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA) oraz z usługi Piksel Facebooka dostarczanej przez firmę Facebook Ireland Limited (4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Irlandia). Usługi te pomagają Administratorowi analizować ruch w Sklepie Internetowym. Gromadzone dane przetwarzane są w ramach powyższych usług w sposób zanonimizowany (są to tzw. dane eksploatacyjne, które uniemożliwiają identyfikację osoby) do generowania statystyk pomocnych w administrowaniu Sklepie Internetowym. Dane te mają charakter zbiorczy i anonimowy, tj. nie zawierają cech identyfikujących (danych osobowych) osoby odwiedzające stronę Sklepu Internetowego. Administrator korzystając z powyższych usług w Sklepie Internetowym gromadzi takie dane jak źródła i medium pozyskania odwiedzjących Sklep Internetowy oraz sposób ich zachowania na stronie Sklepu Internetowego, informacje na temat urządzeń i przeglądarek z których odwiedzają stronę, IP oraz domenę, dane geograficzne oraz dane demograficzne (wiek, płeć) i zainteresowania.
  7. Możliwe jest zablokowanie w łatwy sposób przez daną osobę udostępniania Google Analytics informacji o jej aktywności na stronie Sklepu Internetowego - w tym celu można zainstalować dodatek do przeglądarki udostępniany przez firmę Google Inc. dostępny tutaj: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl
  8. Administrator może korzystać w Sklepie internetowym z narzędzia Hotjar, zapewniane przez zewnętrzny podmiot, tj. Hotjar Limited, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta. Możesz sprzeciwić się tworzeniu przez Hotjar Twojego profilu użytkownika, przechowywania przez Hotjar informacji na temat Twojego korzystania z naszej strony oraz wykorzystywania plików cookies Hotjar tutaj: https://www.hotjar.com/policies/do-not-track/. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami związanymi z przetwarzaniem danych w ramach Hotjar, zachęcamy do zapoznania się z polityką prywatności Hotjar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  Sklep Internetowy może zawierać odnośniki do innych stron internetowych. Administrator namawia by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityką prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko Sklepu Internetowego Administratora.