ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Strona główna bloga > Kategoria: Akumulatorki Ni-MHBaterie alkaliczne

Baterie czy akumulatorki - wybór zależy od urządzenia!

Czym się kierować wybierając zasilanie do swoich urządzeń?

W naszej ocenie podstawowym wyznacznikiem, kiedy należy użyć baterii jednorazowej a kiedy akumulatorków powinien być czas działania urządzenia na bateriach. Proponujemy postępowanie poniżej poniższego schematu:

1. Jeżeli urządzenie działa nam wiele miesięcy na komplecie baterii jednorazowych to z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu inwestować w akumulatorki. Akumulatory użytkowane w takich urządzeniach będą się zwyczajnie marnować i starzeć (szybki wzrost rezystancji wewnętrznej). Sytuacja się zmienia, gdy baterie wytrzymują maksymalnie do 1-2 miesięcy do kolejnej wymiany - w takiej sytuacji warto zastanowić się nad akumulatorami Ni-MH. Zgodnie z powyższym mało racjonalne wydaje się być użytkowanie akumulatorów w takich urządzeniach jak zegarki, piloty, mierniki, czy urządzenia po które sięgamy sporadycznie - w takich urządzeniach poza ekonomicznymi względami za akumulatorkami przemawia jednak doskonała odporność na wylewanie - w droższych sprzętach może to być istotne.

2. Jeżeli dysponujemy urządzeniem o wysokim poborze prądu, gdzie występuje duża intensywność użytkowania bezwzględnie wybieramy akumulatorki - latarki wysokiej mocy, lampy błyskowe, niektóre zabawki, modele mechaniczne, akcesoria AGD.

3. Akumulatorki Ni-MH są w większości urządzeń bezpośrednim zamiennikiem dla baterii jednorazowych. Jednak należy bezwzględnie sprawdzić w instrukcji obsługi czy nie ma przeciwwskazań producenta do stosowania akumulatorków Ni-MH.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu akumulatorów Ni-MH?

  • Ustalmy wiek kupowanych akumulatorów. Każdy poważny, liczący się w branży producent podaje partię produkcyjną na swoich wyrobach. Nie każdy wie, że nawet 2-letni akumulator może oferować znacznie niższe parametry od fabrycznie nowego, a w skrajnym wypadku może nie być nawet zdatny do użytku.
  • Dobierajmy rozsądnie ilość potrzebnych akumulatorków Ni-MH dla naszych codziennych potrzeb. Ostatnie czego potrzebują zakupione ogniwa to długiego przechowywania w szufladzie, w oczekiwaniu na swoją kolej. Jeśli już posiadamy dużą ilość potencjalnych "leżaków", to warto regularnie, np. raz na 6 miesięcy wykonać pełny cykl rozładowania i ładowania.
  • Wybierajmy produkty sprawdzonych i przetestowanych marek. Pozwoli nam to uniknąć późniejszego rozczarowania. Niestety na rynku nadal można kupić akumulatory niewiadomego pochodzenia, o znacznie przekłamanych, nierealnych parametrach.
    Używajmy sprawdzonych rozwiązań, np. akumulatorki Panasonic Eneloop, everActive, Varta, Energizer, Duracell, GP.

Europejscy producenci są zobowiązani do podania rzetelnej informacji w zakresie pojemności akumulatorka. Technologiczna granica osiągana obecnie przez akumulatorki niklowo-wodorkowe Ni-MH to ok. 1100 mAh dla akumulatorów R03/AAA oraz ok. 2700 mAh dla akumulatorów R6/AA - każda wyższa wartość będzie informacją fałszywą - takich produktów skutecznie unikamy.

Zobacz ofertę hurt.com.pl w zakresie:

Przeczytaj także:
Jak długo ładować akumulatorki Ni-MH?
Jakie są różnice pomiędzy bateriami alkalicznymi a akumulatorkami?

Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

10
0
Dodaj komentarz