PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Baterie czy akumulatorki - wybór zależy od urządzenia!

Autor: Michał Seredziński
2019-05-30
24
1

Czym się kierować wybierając zasilanie do swoich urządzeń?

W naszej ocenie podstawowym wyznacznikiem, kiedy należy użyć baterii jednorazowej a kiedy akumulatorków powinien być czas działania urządzenia na bateriach. Jeżeli wymiana baterii następuje co kilka miesięcy lub dłuższych okresach czasu, to zasadność użycia akumulatorków będzie zawsze bardzo wątpliwa.

Proponujemy postępowanie poniżej poniższego schematu:

1. Jeżeli urządzenie działa nam wiele miesięcy na komplecie baterii jednorazowych to z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu inwestować w akumulatorki. Akumulatory użytkowane w takich urządzeniach będą się zwyczajnie marnować i starzeć (szybki wzrost rezystancji wewnętrznej). Sytuacja się zmienia, gdy baterie wytrzymują maksymalnie do 1-2 miesięcy do kolejnej wymiany - w takiej sytuacji warto zastanowić się nad akumulatorami Ni-MH. Zgodnie z powyższym mało racjonalne wydaje się być użytkowanie akumulatorów w takich urządzeniach jak zegarki, piloty, mierniki, czy urządzenia po które sięgamy sporadycznie - w takich urządzeniach poza ekonomicznymi względami za akumulatorkami przemawia jednak doskonała odporność na wylewanie - w droższych sprzętach może to być istotne.

2. Jeżeli dysponujemy urządzeniem o wysokim poborze prądu, gdzie występuje duża intensywność użytkowania bezwzględnie wybieramy akumulatorki - latarki wysokiej mocy, lampy błyskowe, niektóre zabawki, modele mechaniczne, akcesoria AGD.

3. Akumulatorki Ni-MH są w większości urządzeń bezpośrednim zamiennikiem dla baterii jednorazowych. Jednak należy bezwzględnie sprawdzić w instrukcji obsługi czy nie ma przeciwwskazań producenta do stosowania akumulatorków Ni-MH.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu akumulatorów Ni-MH?

 • Ustalmy wiek kupowanych akumulatorów. Każdy poważny, liczący się w branży producent podaje partię produkcyjną na swoich wyrobach. Nie każdy wie, że nawet 2-letni akumulator może oferować znacznie niższe parametry od fabrycznie nowego, a w skrajnym wypadku może nie być nawet zdatny do użytku.
 • Dobierajmy rozsądnie ilość potrzebnych akumulatorków Ni-MH dla naszych codziennych potrzeb. Ostatnie czego potrzebują zakupione ogniwa to długiego przechowywania w szufladzie, w oczekiwaniu na swoją kolej. Jeśli już posiadamy dużą ilość potencjalnych "leżaków", to warto regularnie, np. raz na 6 miesięcy wykonać pełny cykl rozładowania i ładowania.
 • Wybierajmy produkty sprawdzonych i przetestowanych marek. Pozwoli nam to uniknąć późniejszego rozczarowania. Niestety na rynku nadal można kupić akumulatory niewiadomego pochodzenia, o znacznie przekłamanych, nierealnych parametrach.
  Używajmy sprawdzonych rozwiązań, np. akumulatorki Panasonic Eneloop, everActive, Varta, Energizer, Duracell, GP.

Europejscy producenci są zobowiązani do podania rzetelnej informacji w zakresie pojemności akumulatorka. Technologiczna granica osiągana obecnie przez akumulatorki niklowo-wodorkowe Ni-MH to ok. 1100 mAh dla akumulatorów R03/AAA oraz ok. 2700 mAh dla akumulatorów R6/AA - każda wyższa wartość będzie informacją fałszywą - takich produktów skutecznie unikamy.

Zobacz ofertę hurt.com.pl w zakresie:

Przeczytaj także:
Jak długo ładować akumulatorki Ni-MH?
Jakie są różnice pomiędzy bateriami alkalicznymi a akumulatorkami?
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
29,90 zł 24,31 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
37,90 zł 30,81 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

24
1
Komentarze
liczba komentarzy: 2
Dodaj komentarz

 • Z ciekawości prosiłbym o parę słów komentarza odnośnie akumulatorków eneloop lite reklamowanych jako dedykowane np. do pilotów czy zegarów, czyli tam gdzie baterie lepiej się sprawdzają. Ile jest w tym techniki, a ile marketingu? I czy tylko eneloop ma taką ofertę czy konkurencja też?
  2
  0
  • Generalnie im niższej pojemności akumulatorki Ni-MH, tym wyższą trwałość oferują w mało wymagających zastosowaniach. Takie akumulatorki najwolniej starzeją się w czasie leżąc nieużywane oraz wybaczają najwięcej błędów użytkowych jak zbyt głębokie rozładowanie, czy przeładowanie. Dlatego tego typu akumulatory w przeciwieństwie do akumulatorków o najwyższych pojemnościach niezawodnie i latami działają w pilotach, zegarkach, czy telefonach DECT gdzie z punktu użytkownika nie jest wymagana bardzo wysoka pojemność. Inni producenci również mają w swoim portfolio podobne linie produktów, jednak są one trudniej dostępne i nie tak popularne, a dodatkowo uchodzą za mniej trwałe od Eneloopa.
   4
   0
 • Witam
  Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem pobierającym szybko energię - VHF Standard Horizon HX300, którego deklarowany czas na 3 bateriach alkalicznych AAA to 8-10 godzin, to zgodnie z treścią porad baterie NiMh powinny być lepszym wyborem. Dlaczego więc producent podaje, by zamiennie do dostarczonego battery pack o parametrach 3.7V 1560mAh Li-ion używać tylko baterii alkalicznych? Czy używanie akumulatorków Ni-Mh może doprowadzić do zniszczenia krótkofalówki?
  W innej krótkofalówce używam akumulatorków NiMh od dłuższego czasu i wszystko jest ok. Co prawda producent nie zastrzegał wyłączności baterii alkalicznych, ale zasada działania jest ta sama - tak się wydaje. Podobny czas rozładowania i standardowe dwa poziomy mocy zastrzeżone prawem morski dla pracy urządzeń: wysoki - 5W i niski 1W.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  2
  1
  • Panie Piotrze, na wstępie przepraszam za późną odpowiedź, jednak zwyczajnie nie dostałem powiadomienia o wpisie i nie mogłem w porę zareagować.

   W "prądożernych" urządzeniach, a takim na pewno są wszelkie radia komunikacyjne, akumulatorki Ni-MH zawsze będą działać bardziej efektywnie od baterii alkalicznych. Jeżeli producent dopuszcza użycie ogniwa Li-ion 3.6V to nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć w to miejsce 3 połączonych szeregowo ogniw Ni-MH 1,2V.
   Czasem problemem jest fakt, że urządzenie jest liczone pod kątem baterii alkalicznych - zdarza się, że pobór prądu jest ściśle regulowany za pomocą najprostszego sterownika (w formie rezystora) - im wyższe napięcie baterii tym wyższy prąd płynący do urządzenia, zainstalowanie akumulatorków Ni-MH powoduje w takich sytuacjach, że do takiego urządzenia popłynie wyraźnie wyższy prąd i wydzieli się (czasem wyraźnie) wyższa moc jak na bateriach alkalicznych, co może być przynajmniej teoretycznie niebezpieczne (akumulatorki Ni-MH mają wyższe napięcie pracy od baterii alkalicznych w urządzeniach o wysokim poborze prądu - obrazujemy to w innym wpisie https://www.hurt.com.pl/content/events/view/3/Jakie_sa_roznice_pomiedzy_akumulatorkiem_1_2V_Ni_MH_a_bateria_alkaliczna_1_5V ).
   Z drugiej strony akumulatory i baterie Li-ion zwykle oferują jeszcze niższą rezystancję i wyższe średnie napięcie pracy jak 3 połączone szeregowo akumulatory Ni-MH 1,2V - dlatego nie widzę w Pana wypadku żadnych przeciwskazań do zastosowania akumulatorków Ni-MH.
   2
   0
  • Może chodzi o napięcie pracy, które w bateriach wynosi 1,5V, a w akumulatorkach 1,2V.
   2
   0
   • Różnica w napięciach między akumulatorkiem Ni-MH 1,2V a baterią alkaliczną 1,5V nie jest tak oczywista i jednoznaczna - wyjaśniamy to w innym artykule https://www.hurt.com.pl/content/events/view/3/Jakie_sa_roznice_pomiedzy_akumulatorkiem_1_2V_Ni_MH_a_bateria_alkaliczna_1_5V.

    Paradoksalnie to akumulatorki 1,2V w wielu wypadkach będą oferowały wyższe napięcie od baterii alkalicznych. Im wyższe wymagania energetyczne ma nasze urządzenie tym większa będzie przewaga akumulatorków Ni-MH.
    1
    0