Jak prawidłowo użytkować akumulatorki niklowo-wodorkowe?

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Autor: Michał Seredziński
2022-01-05
icon
8
icon
0
Jak prawidłowo użytkować akumulatorki niklowo-wodorkowe?
Wskazujemy na często popełniane proste błędy, które w rezultacie prowadzą do szybszego zużycia akumulatorków. Zdarzyło Ci się, że nowe, markowe akumulatorki działają dużo krócej niż powinny? Przeczytaj nasz poradnik, a być może unikniesz późniejszego rozczarowania.

Problem nr 1: Użycie akumulatorków od razu po wyjęciu z opakowania

Akumulatorki Ni-MH zdecydowanie zalecamy naładować do pełna przed pierwszym użyciem.

Co prawda większość akumulatorków jest opisywana jako gotowa do użycia (Ready to Use). Musimy być jednak świadomi, że żaden akumulator nie będzie fabrycznie w 100% naładowany. Najpojemniejsze akumulatorki nie przekraczają zwykle 50% fabrycznego naładowania, a nawet markowe akumulatorki o niewielkiej pojemności oferują ok. 70-80% wstępnego naładowania.

Dodatkowo zdarzają się komplety nierówne i niektóre ogniwa mogą być naładowane fabrycznie w różnym stopniu. W przypadku użycia nierównego kompletu w naszym urządzeniu potęgujemy późniejsze negatywne następstwa:

 • urządzenie działa dużo krócej,
 • ryzykujemy zbyt głębokim rozładowaniem najsłabszych ogniw z kompletu,
 • najsłabszy z akumulatorów, pomimo że pierwotnie był sprawny technicznie, może już nigdy nie osiągnąć pełnych, nominalnych parametrów.

W przypadku skrajnie niskiego rozładowania zupełnie nowego akumulatorka będziemy mieli duże problemy z jego prawidłowym naładowaniem (jak sobie z tym poradzić piszemy w innym artykule - link). Większość z zaawansowanych ładowarek może wykryć taki akumulator jako wadliwy. Dodatkowo, każde zbyt niskie rozładowanie akumulatorka prowadzi do częściowej, nieodwracalnej utraty wydajności, pojemności, stabilności takiego ogniwa.

 

Problem nr 2: Używanie najniższych prądów ładowania

Jeżeli mamy możliwość, to unikajmy ładowarek z niskim prądem ładowania, gdzie skutkiem są czasy ładowania przekraczające 5-6h.

Większość użytkowników jest nadal przeświadczona, że im niższy prąd ładowania tym lepiej dla akumulatorka. Ta teza nie jest zupełnie błędna, jednak tutaj kluczową rolę pełni zastosowana ładowarka. Niskim prądem rzędu 100-300 mA możemy niemal bezkarnie ładować wszystkie akumulatorki AA/AAA pod warunkiem, gdy dodatkowo kontrolujemy czas ładowania i ładujemy akumulatorki, które były uprzednio całkowicie rozładowane.

Jeżeli dysponujemy ładowarką automatyczną wówczas prąd ładowania nie może być zbyt niski - przy niskim prądzie ładowania, z uwagi na charakterystykę przebiegu napięcia akumulatorków Ni-MH nie sposób w sposób precyzyjny określić automatycznie moment pełnego naładowania akumulatorka. W takich sytuacjach nawet najlepsza ładowarka może mieć problemy. Przy zbyt niskim prądzie w ładowarce automatycznej (a takim będzie wartość 200-300 mA dla większości obecnie produkowanych akumulatorków) regularnie dochodzi do niepełnego naładowania, lub istotnego przeładowania akumulatorków.

Jeżeli taki proces powtarzamy regularnie to niestety ładowane akumulatorki mogą stać się bardzo nierówne, a w rezultacie cały komplet może szybko ulec degradacji i przedwczesnemu zużyciu.

Można w uproszczeniu przyjąć, że ładowarka musi dysponować prądem ładowania minimum 400-500 mA na każde ogniwo do prawidłowego, automatycznego zakończenia ładowania większości akumulatorków Ni-MH (niezależnie od ich rozmiaru). Jeżeli posiadana ładowarka ładuje typowe akumulatorki AA 2000 mAh dłużej jak 5-6h to niestety prawdopodobnie nie spełnia tego kryterium i może powodować problemy i w konsekwencji prowadzić do szybszego zużycia akumulatorków.

Aby ten problem lepiej zrozumieć zalecamy zapoznanie się z naszym innym artykułem - link.

 

Problem nr 3: Dodatkowe rozładowanie akumulatorka w ładowarce przed każdym kolejnym ładowaniem

To absolutnie zły nawyk, którego powinniśmy się wystrzegać w przypadku akumulatorków Ni-MH.

Opisywaliśmy tą kwestię już wcześniej dość obszernie - link. Najważniejszym argumentem niech będzie fakt (potwierdzony na podstawie oficjalnych testów akumulatorków Eneloop), że akumulator każdorazowo całkowicie rozładowywany wykazuje ok. 4-krotnie niższą żywotność niż akumulator rozładowywany do poziomu ok. 50%. To oznacza, że akumulator, który nie byłby każdorazowo całkowicie rozładowywany może oddać nawet o 100% więcej energii podczas okresu swojej eksploatacji. Żywotność akumulatorków spada o kolejne 50% jeżeli regularnie doprowadzamy do ich rozładowywania poniżej bezpiecznego napięcia 1,0V.

W przypadku akumulatorków Ni-MH nie warto się bać efektu pamięci, czy efektu leniwej baterii. Nawet jeżeli taki efekt wystąpi, będzie mniej problematyczny jak skutki syntetycznego, nadmiarowego zużycia akumulatorków poprzez ich dodatkowe rozładowywanie w ładowarce.

 

Problem nr 4: Błędne (zbyt niskie) pomiary pojemności nowego akumulatorka. Pomiar i interpretacja pojemności akumulatorka w trybie ładowania

Nie zawsze zbyt niski wynik zwracany przez ładowarkę będzie świadczył o wadzie akumulatorka.

Akumulatorki Ni-MH wymagają przynajmniej kilku cykli ładowania aby się prawidłowo uformować. Nie spodziewajmy się każdorazowo pełnej wydajności akumulatorka już po 1-3 doładowaniach. Pojemność podczas pierwszych kilkunastu cykli ładowania na dobrej jakości ogniwie cały czas delikatnie wzrasta. Dodatkowo taki akumulator wraz z kolejnymi cyklami ładowania kształtuje swoją docelową charakterystykę napięcia. Przykładowo typowe jest niższe osiągane maksymalne napięcie (nawet o 0,05V) dla zupełnie nowych, nieuformowanych akumulatorków.

Innym błędem jest szacowanie pojemności nowego ogniwa na podstawie wartości mAh użytej do naładowania takiego akumulatorka. Akumulator Ni-MH w zależności od sytuacji może każdorazowo podczas próby ładowania przyjąć od ok. 100 mAh do nawet wielokrotności swojej nominalnej pojemności - nie musi to mieć nic wspólnego z jego faktyczną pojemnością.

Tutaj jeszcze istotna uwaga na temat próby formowania akumulatorków bezpośrednio w ładowarkach.

Pisaliśmy wcześniej aby nowe akumulatorki najpierw do pełna naładować następnie w miarę możliwości unikać głębokiego rozładowania. Wiele z ładowarek ma tryby odświeżania (Refresh), które automatycznie cyklują akumulatorki poprzez ich kilkukrotne rozładowanie i ładowanie. Taki z pozoru wygodny i relatywnie szybki proces wydaje się idealny do uformowania nowych akumulatorków - często nie prowadzi on jednak do osiągnięcia maksymalnych, nominalnych pojemności przez akumulatorki i nie musi się przełożyć na optymalną żywotność podczas przyszłej eksploatacji. Nowe akumulatorki nie lubią rozładowywania poniżej 1,0V, a jednocześnie same ładowarki miewają problemy z ich pełnym naładowaniem przy pierwszych cyklach ładowania.

Nowym akumulatorkom najlepiej dać trochę czasu na prawidłowe uformowanie - ze swojej strony nie zalecam robienia tego syntetycznie poprzez kilkukrotne naładowanie i rozładowanie bezpośrednio w ładowarce.

Tryb Refresh najlepiej sprawdza się na starych ogniwach, o niepewnej kondycji lub takich których mógł dotknąć efekt leniwej baterii.

 

Problem nr 5: Problemy z ładowaniem nowych akumulatorków lub takich, które długo nie były doładowywane. Przeładowanie, przegrzanie, niedoładowanie akumulatorków

W przypadku pierwszych cykli ładowania niektóre akumulatorki wymagają szczególnej uwagi.

Nowe akumulatorki, podobnie jak takie, których długo nie umieszczaliśmy w ładowarce bywają chimeryczne podczas pierwszych prób ładowania.

Nawet jak odpowiednio dobierzemy prąd ładowania, zdarza się, że albo ładowarka wyłącza ładowanie przedwcześnie, albo doprowadza do przeładowania/ znacznego nagrzania się takich akumulatorków. W przypadku zupełnie nowych akumulatorków starajmy się nadzorować proces ładowania - kontrolując jego czas i temperaturę ogniw. Gdy akumulatorki stają się bardzo ciepłe (gdzie trudno nam utrzymać palec na ogniwie) przerwijmy proces ładowania.

Takie zjawisko wynika z pewnej anomalii - część akumulatorków nie wykaże istotnego wzrostu napięcia w końcowej fazie ładowania. Takie akumulatory zaczynają się nagrzewać na ok. 0,03-0,05V poniżej typowego dla siebie poziomu napięcia. Stabilizacja napięcia następuje na dość niskim poziomie bez zauważalnego, spodziewanego spadku, będącym głównym wyznacznikiem pełnego naładowania akumulatorka. W takiej sytuacji nawet pomimo wzrostu temperatury na ogniwie akumulator nie zostaje zwykle prawidłowo, do pełna naładowany, a każda ładowarka może mieć naprawdę duże problemy z prawidłowym zakończeniem procesu ładowania.

W przypadku sprawnych akumulatorków problem znika zazwyczaj z kolejnymi cyklami ładowania.

 

Problem nr 6: Wybór najpojemniejszych akumulatorków do wszystkich urządzeń

Nie zawsze akumulator o najwyższej pojemności będzie odpowiedni dla naszego zastosowania.

Wartość pojemności wyrażona w mAh jest często głównym kryterium wyboru zasilania dla naszych urządzeń. Wyższa pojemność mAh oznacza przecież dłuższy czas działania - czy jednak na pewno?

Akumulatorki o najwyższych pojemnościach jak 2500 mAh dla AA, czy 1000 mAh dla AAA są konstrukcjami mocno wysilonymi i jednocześnie bardzo zaawansowanymi technologicznie. Mają wysoką pojemność, która jest bardzo bliska maksymalnemu, technologicznemu ograniczeniu dla technologii Ni-MH. Zwykle takie akumulatorki charakteryzuje też niska rezystancja i wysoka wydajność prądowa.

Niestety typowe akumulatorki AA 2450 mAh starzeją się zwykle 3-5x szybciej w porównaniu do akumulatorków o pojemnościach 1900 mAh. Takie najpojemniejsze akumulatorki bardzo często po 2-3 latach eksploatacji działają mocno nieprzewidywalnie - nawet jeżeli były rzadko (lub nie były wcale) użytkowane. Dodatkowo gorzej znoszą głębokie rozładowania. Parametry pojemności i rezystancji w przypadku najpojemniejszych akumulatorków ulegają degradacji, pogorszeniu wielokrotnie szybciej jak w przypadku bardziej powszechnych akumulatorków o niższych pojemnościach nominalnych. Dodatkowo samoczynny spadek napięcia jest na najpojemniejszych akumulatorkach dużo bardziej zauważalny - a co za tym idzie efekt samorozładowania jest również bardziej odczuwalny dla użytkownika.

Najpojemniejsze akumulatorki dedykowane są przede wszystkim do wymagających urządzeń, gdzie okresy między kolejnymi doładowaniami są z góry przewidywalne i nie przekraczają kilku tygodni. Sprawdzają się najlepiej w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie chwilowa wydajność ma największe znaczenie.

W przypadku chęci użycia akumulatorków w urządzeniach, które działają na takim zasilaniu długimi tygodniami, czy miesiącami lub są używane okazjonalnie lepszym wyborem okażą się modele o umiarkowanej pojemności, nie przekraczającej 800 mAh dla rozmiaru AAA R03, czy 2100 mAh dla AA R6.

Podobnie gdy nasze akumulatorki są bardzo regularnie doładowywane - np. codziennie w telefonie bezprzewodowym, czy lampce solarnej powinniśmy wybrać akumulatorki o możliwie niskich pojemnościach (i jednocześnie dużo wyższej żywotności).

Jeżeli nasze urządzenia na typowych bateriach jednorazowych działają wiele miesięcy czy lat to zastosowanie akumulatorków może być zupełnie nieuzasadnione.

 

Problem nr 7: Stosowanie akumulatorków jako bezpośredni zamiennik baterii jednorazowych we wszystkich urządzeniach

W wielu urządzeniach stosowanie akumulatorków nie niesie za sobą praktycznie żadnych korzyści, ani ekonomicznych, ani ekologicznych.

Zwolennicy stosowania akumulatorków zamiast baterii jednorazowych bardzo często jako główny argument podają dłuższy czas działania akumulatorków oraz względy ekologiczne. Jednak oba argumenty nie zawsze mają potwierdzenie w praktyce. Nie zawsze akumulatorki zadziałają optymalnie i dłużej w danym urządzeniu. Ślad węglowy wytworzenia akumulatorka Ni-MH jest kilkukrotnie wyższy jak typowej baterii alkalicznej. Zupełnie mija się z celem instalowanie akumulatorków (a szczególnie tych najpojemniejszych) w urządzeniach, które nie wymagają wymiany baterii przez rok czy dłużej.

Po 2-3 latach eksploatacji (niezależnie od jej charakteru) niemal wszystkie najpojemniejsze akumulatorki Ni-MH okazują się bardzo niepewne i mało przewidywalne.

Jeżeli już koniecznie chcemy instalować akumulatorki w możliwie wszystkich urządzeniach, to w przypadku urządzeń, gdzie bardzo rzadko wymieniamy baterie, powinny to być akumulatorki o dużo niższych pojemnościach - np. 500 mAh dla AAA R03, czy 1000 mAh dla AA R6.

Jedynym argumentem, który faktycznie przemawia za akumulatorkami jest niemal całkowita odporność na wylewanie. Akumulatorki Ni-MH z uwagi na swoją konstrukcję niezwykle rzadko wylewają samoczynnie w trakcie swojej całej eksploatacji, no chyba że będzie to sprowokowane "z zewnątrz" (np. poprzez zwarcie, uszkodzenie mechaniczne, skrajne temperatury, daleko idące przeładowanie czy zbyt głębokie rozładowanie, któremu może towarzyszyć wyniszczające przebiegunowanie ogniwa).

 

Problem nr 8: Posiadana ładowarka wymaga ładowania akumulatorków parami

To mocne uproszczenie i w mojej ocenie błąd projektowy niektórych ładowarek - jeżeli nadal z takiej ładowarki korzystamy, powinniśmy rozważyć jej wymianę na taką z odpowiednio wysokim prądem ładowania i niezależnymi kanałami ładowania.

Nadal na rynku dostępne są modele ładowarek, które wymagają instalowania akumulatorków w parach. Takich ładowarek należy unikać, gdyż zazwyczaj nie dysponujemy równymi akumulatorkami, o dokładnie takim samym stopniu naładowania/rozładowania i zainstalowanie nierównej pary w takiej ładowarce zawsze będzie skutkować nieoptymalnym naładowaniem. W dłuższej perspektywie będzie to oznaczało znaczne obniżenie żywotności naszych ogniw.

Dodatkowo często takie ładowarki dysponują bardzo niskimi prądami ładowania, przez co ocena ich pełnego naładowania jest jeszcze trudniejsza (zgodnie z p. 2).

 

Problem nr 9: Używanie różnych akumulatorków w jednym urządzeniu

Unikajmy tego jeżeli zależy nam na żywotności akumulatorków.

Instalowanie w komplecie różnych akumulatorków lub nierównych o różnym stopniu naładowania skutkuje najczęściej zbyt głębokim rozładowaniem najsłabszego z ogniw i znacznie skróconym czasem działania całego urządzenia. W efekcie ten skrajnie rozładowywany akumulator będzie w takich sytuacjach niepotrzebnie, trwale niszczony - podobnie jak opisywaliśmy to w p.1.

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

Polecane akumulatorki w sklepie hurt.com.pl:

4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2000 mAh ready to use "Silver line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
27,90 zł brutto 22,68 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2600 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2600 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2600 mAh ready to use "Professional line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
37,90 zł brutto 30,81 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki AA / R6 Panasonic Eneloop Ni-MH 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister)
 • wyższa pojemność min. 2000 mAh
 • do 2100 cykli ładowania
 • zachowuje 70% energii po 10 latach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
61,90 zł brutto 50,33 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki R6 / AA Panasonic Eneloop PRO NEW Ni-MH 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister)
 • najwyższa pojemność wśród akumulatorków nowej generacji 2500 mAh
 • zachowuje 85% energii po 12 miesiącach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
76,90 zł brutto 62,52 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń

icon
8
icon
0
Dodaj komentarz

SPIS TREŚCI:

 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Niniejsza polityka prywatności Sklepu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców lub Klientów Sklepu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Sklepie Internetowym, w tym podstawy, cele i zakres przetwarzania danych osobowych oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Sklepie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.
  2. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem Sklepu Internetowego jest Baltrade sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-298), ul. Kartuska 493, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000599859, NIP 584-020-21-16, adres poczty elektronicznej: ehandel@hurt.com.pl, numer telefonu kontaktowego: 58 552 20 20 - zwana dalej "Administratorem" i będąca jednocześnie Usługodawcą Sklepu Internetowego i Sprzedawcą.
  3. Dane osobowe w Sklepie Internetowym przetwarzane są przez Administratora zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - zwane dalej "RODO" lub "Rozporządzenie RODO". Oficjalny tekst Rozporządzenia RODO: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679
  4. Korzystanie ze Sklepu Internetowego, w tym dokonywanie zakupów jest dobrowolne. Podobnie związane z tym podanie danych osobowych przez korzystającego ze Sklepu Internetowego Usługobiorcę lub Klienta jest dobrowolne, z zastrzeżeniem dwóch wyjątków: (1) zawieranie umów z Administratorem - niepodanie w przypadkach i w zakresie wskazanym na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego i niniejszej polityce prywatności danych osobowych niezbędnych do zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej z Administratorem skutkuje brakiem możliwości zawarcia tejże umowy. Podanie danych osobowych jest w takim wypadku wymogiem umownym i jeżeli osoba, które dane dotyczą chce zawrzeć daną umowę z Administratorem, to jest zobowiązana do podania wymaganych danych. Każdorazowo zakres danych wymaganych do zawarcia umowy wskazany jest uprzednio na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego; (2) obowiązki ustawowe Administratora - podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa nakładających na Administratora obowiązek przetwarzania danych osobowych (np. przetwarzanie danych w celu prowadzenia ksiąg podatkowych lub rachunkowych) i brak ich podania uniemożliwi Administratorowi wykonanie tychże obowiązków.
  5. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których przetwarzane przez niego dane osobowe dotyczą, a w szczególności jest odpowiedzialny i zapewnia, że zbierane przez niego dane są: (1) przetwarzane zgodnie z prawem; (2) zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami; (3) merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane; (4) przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania oraz (5) przetwarzane w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych.
  6. Uwzględniając charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie i wadze zagrożenia, Administrator wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i aby móc to wykazać. Środki te są w razie potrzeby poddawane przeglądom i uaktualniane. Administrator stosuje środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.
  7. Wszelkie słowa, wyrażenia i akronimy występujące w niniejszej polityce prywatności i rozpoczynające się dużą literą (np. Sprzedawca, Sklep Internetowy, Usługa Elektroniczna) należy rozumieć zgodnie z ich definicją zawartą w Regulaminie Sklepu Internetowego dostępnym na stronach Sklepu Internetowego.
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
  1. Administrator uprawniony jest do przetwarzania danych osobowych w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków: (1) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów; (2) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy; (3) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze; lub (4) przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.
  2. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora wymaga każdorazowo zaistnienia co najmniej jednej z podstaw wskazanych w pkt. 2.1 polityki prywatności. Konkretne podstawy przetwarzania danych osobowych Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego przez Administratora są wskazane w kolejnym punkcie polityki prywatności – w odniesieniu do danego celu przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Każdorazowo cel, podstawa, okres i zakres oraz odbiorcy danych osobowych przetwarzanych przez Administratora wynika z działań podejmowanych przez danego Usługobiorcę lub Klienta w Sklepie Internetowym. Przykładowo jeżeli Klient decyduje się na dokonanie zakupów w Sklepie Internetowym i wybierze odbiór osobisty zakupionego Produktu zamiast przesyłki kurierskiej, to jego dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania zawartej Umowy Sprzedaży, ale nie będą już udostępniane przewoźnikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.
  2. Administrator może przetwarzać dane osobowe w Sklepie Internetowym w następujących celach, na następujących podstawach, w okresach oraz w następującym zakresie:

   Cel przetwarzania danych Podstawa prawna przetwarzania i okres przechowywania danych Zakres przetwarzanych danych
   Wykonanie Umowy Sprzedaży oraz przesłanie spersonalizowanej informacji handlowej w ramach marketingu bezpośredniego.

   Wykonanie umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej.

   Podjęcie działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem w/w umów.
   Artykuł 6 ust. 1 lit. b i f) Rozporządzenia RODO (wykonanie umowy oraz prawnie uzasadniony interes administratora).

   Dane są przechowywane przez okres niezbędny do wykonania, rozwiązania lub wygaśnięcia w inny sposób zawartej umowy.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Zakres maksymalny: imię i nazwisko; adres poczty elektronicznej; numer telefonu kontaktowego; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Marketing. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO (zgoda).

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Wyrażenie przez Klienta opinii o zawartej Umowie Sprzedaży. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO.

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Prowadzenie ksiąg podatkowych lub rachunkowych. Artykuł 6 ust. 1 lit. c) Rozporządzenia RODO w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 30 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 395).

   Dane są przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa nakazującymi Administratorowi przechowywanie ksiąg podatkowych (do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej) lub rachunkowych (5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą).
   Imię i nazwisko; adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy), nazwa firmy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Ustalenie, dochodzenie lub obrona roszczeń jakie może podnosić Administrator lub jakie mogą być podnoszone wobec Administratora. Artykuł 6 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia RODO.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Imię i nazwisko; numer telefonu kontaktowego; adres poczty elektronicznej; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Dla prawidłowego funkcjonowania Sklepu Internetowego, w tym dla realizacji zawieranych Umów Sprzedaży konieczne jest korzystanie przez Administratora z usług podmiotów zewnętrznych (takich jak np. dostawca oprogramowania, kurier, czy podmiot obsługujący płatności). Administrator korzysta wyłącznie z usług takich podmiotów przetwarzających, którzy zapewniają wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, tak by przetwarzanie spełniało wymogi Rozporządzenia RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
  2. Przekazanie danych przez Administratora nie następuje w każdym wypadku i nie do wszystkich wskazanych w polityce prywatności odbiorców lub kategorii odbiorców – Administrator przekazuje dane wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji danego celu przetwarzania danych osobowych i tylko w zakresie niezbędnym do jego zrealizowania. Przykładowo, jeżeli Klient korzysta z odbioru osobistego, to jego dane nie będą przekazywane przewoźnikowi współpracującemu z Administratorem.
  3. Dane osobowe Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego mogą być przekazywane następującym odbiorcom lub kategoriom odbiorców:
   1. przewoźnicy / spedytorzy / brokerzy kurierscy - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu dostawy Produktu przesyłką pocztową lub przesyłką kurierską, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu przewoźnikowi, spedytorowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do zrealizowania dostawy Produktu Klientowi.
   2. podmioty obsługujące płatności elektroniczne lub kartą płatniczą - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu płatności elektronicznych lub kartą płatniczą Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi obsługującemu powyższe płatności w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do obsługi płatności realizowanej przez Klienta.
   3. dostawcy systemu ankiet opiniujących - w przypadku Klienta, który zgodził się na wyrażenie opinii o zawartej Umowie Sprzedaży, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi dostarczającemu system ankiet opiniujących zawarte Umowy Sprzedaży w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do wyrażenia przez Klienta opinii za pomocą systemu ankiet opiniujących.
   4. dostawcy usług zaopatrujący Administratora w rozwiązania techniczne, informatyczne oraz organizacyjne, umożliwiające Administratorowi prowadzenie działalności gospodarczej, w tym Sklepu Internetowego i świadczonych za jego pośrednictwem Usług Elektronicznych (w szczególności dostawcy oprogramowania komputerowego do prowadzenia Sklepu Internetowego, dostawcy poczty elektronicznej i hostingu oraz dostawcy oprogramowania do zarządzania firmą i udzielania pomocy technicznej Administratorowi) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
   5. dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych zapewniający Administratorowi wsparcie księgowe, prawne lub doradcze (w szczególności biuro księgowe, kancelaria prawna lub firma windykacyjna) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Rozporządzenie RODO nakłada na Administratora obowiązek informowania o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym o profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 Rozporządzenia RODO, oraz – przynajmniej w tych przypadkach – istotne informacje o zasadach ich podejmowania, a także o znaczeniu i przewidywanych konsekwencjach takiego przetwarzania dla osoby, której dane dotyczą. Mając to na uwadze Administrator podaje w tym punkcie polityki prywatności informacje dotyczące możliwego profilowania.
  2. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z profilowania do celów marketingu bezpośredniego, ale decyzje podejmowane na jego podstawie przez Administratora nie dotyczą zawarcia lub odmowy zawarcia Umowy Sprzedaży, czy też możliwości korzystania z Usług Elektronicznych w Sklepie Internetowym. Efektem korzystania z profilowania w Sklepie Internetowym może być np. przypomnienie o niedokończonych zakupach, wskazanie propozycji Produktu, który może odpowiadać zainteresowaniom lub preferencjom danej osoby. Mimo profilowania to dana osoba podejmuje swobodnie decyzję, czy będzie chciała skorzystać z otrzymanej propozycji Produktu.
  3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo do tego, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, i wywołuje wobec tej osoby skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na nią wpływa.
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
  1. Prawo dostępu, sprostowania, ograniczenia, usunięcia lub przenoszenia - osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia („prawo do bycia zapomnianym”) lub ograniczenia przetwarzania oraz ma prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ma prawo do przenoszenia swoich danych. Szczegółowe warunki wykonywania wskazanych wyżej praw wskazane są w art. 15-21 Rozporządzenia RODO.
  2. Prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora na podstawie wyrażonej zgody (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) Rozporządzenia RODO), to ma ona prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  3. Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora, ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w sposób i trybie określonym w przepisach Rozporządzenia RODO oraz prawa polskiego, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Organem nadzorczym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Prawo do sprzeciwu - osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z jej szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) (interes lub zadania publiczne) lub f) (prawnie uzasadniony interes administratora), w tym profilowania na podstawie tych przepisów. Administratorowi w takim przypadku nie wolno już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  5. Prawo do sprzeciwu dot. marketingu bezpośredniego - jeżeli dane osobowe są przetwarzane na potrzeby marketingu bezpośredniego, osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych na potrzeby takiego marketingu, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  6. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w niniejszym punkcie polityki prywatności można kontaktować się z Administratorem poprzez przesłanie stosownej wiadomości pisemnie lub pocztą elektroniczną na adres Administratora wskazany na wstępie polityki prywatności lub korzystając z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Sklepu Internetowego.
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
  1. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę Sklepu Internetowego (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona – w zależności z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający nasz Sklep Internetowy). Szczegółowe informacje dot. plików Cookies, a także historię ich powstania można znaleźć m.in. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko.
  2. Administrator może przetwarzać dane zawarte w plikach Cookies podczas korzystania przez odwiedzających ze strony Sklepu Internetowego w następujących celach:
   1. identyfikacji Usługobiorców jako zalogowanych w Sklepie Internetowym i pokazywania, że są zalogowani;
   2. zapamiętywania Produktów dodanych do koszyka w celu złożenia Zamówienia;
   3. zapamiętywania danych z wypełnianych Formularzy Zamówienia, ankiet lub danych logowania do Sklepu Internetowego;
   4. dostosowywania zawartości strony Sklepu Internetowego do indywidualnych preferencji Usługobiorcy (np. dotyczących kolorów, rozmiaru czcionki, układu strony) oraz optymalizacji korzystania ze stron Sklepu Internetowego;
   5. prowadzenia anonimowych statystyk przedstawiających sposób korzystania ze strony Sklepu Internetowego;
   6. remarketingu, to jest badania cech zachowania odwiedzających Sklep Internetowy poprzez anonimową analizę ich działań (np. powtarzające się wizyty na określonych stronach, słowa kluczowe itp.) w celu stworzenia ich profilu i dostarczenia im reklam dopasowanych do ich przewidywanych zainteresowań, także wtedy kiedy odwiedzają oni inne strony internetowe w sieci reklamowej firmy Google Inc. oraz Facebook Ireland Ltd.
   7. śledzenia zanonimizowanego ruchu użytkowników na stronie internetowej przez narzędzie Hotjar; Hotjar rejestruje zachowania użytkowników w sposób anonimowy (nie pozwalający na odczytanie wypełnianych formularzy), w szczególności są to informacje o systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej, przeglądane podstrony, czas spędzony w serwisie, przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami w ramach naszego serwisu, źródło, z którego przechodzisz do naszego serwisu, miejsca kliknięć myszką.
  3. Standardowo większość przeglądarek internetowych dostępnych na rynku domyślnie akceptuje zapisywanie plików Cookies. Każdy ma możliwość określenia warunków korzystania z plików Cookies za pomocą ustawień własnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można np. częściowo ograniczyć (np. czasowo) lub całkowicie wyłączyć możliwość zapisywania plików Cookies – w tym ostatnim wypadku jednak może to mieć wpływ na niektóre funkcjonalności Sklepu Internetowego (przykładowo niemożliwym może okazać się przejście ścieżki Zamówienia poprzez Formularz Zamówienia z uwagi na niezapamiętywanie Produktów w koszyku podczas kolejnych kroków składania Zamówienia).
  4. Ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies są istotne z punktu widzenia zgody na korzystanie z plików Cookies przez nasz Sklep Internetowy – zgodnie z przepisami taka zgoda może być również wyrażona poprzez ustawienia przeglądarki internetowej. W braku wyrażenia takiej zgody należy odpowiednio zmienić ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies.
  5. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień dotyczących plików Cookies oraz ich samodzielnego usuwania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych dostępne są w dziale pomocy przeglądarki internetowej oraz na poniższych stronach (wystarczy kliknąć w dany link):

  6. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z usług Google Analytics, Universal Analytics dostarczanych przez firmę Google Inc. (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA) oraz z usługi Piksel Facebooka dostarczanej przez firmę Facebook Ireland Limited (4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Irlandia). Usługi te pomagają Administratorowi analizować ruch w Sklepie Internetowym. Gromadzone dane przetwarzane są w ramach powyższych usług w sposób zanonimizowany (są to tzw. dane eksploatacyjne, które uniemożliwiają identyfikację osoby) do generowania statystyk pomocnych w administrowaniu Sklepie Internetowym. Dane te mają charakter zbiorczy i anonimowy, tj. nie zawierają cech identyfikujących (danych osobowych) osoby odwiedzające stronę Sklepu Internetowego. Administrator korzystając z powyższych usług w Sklepie Internetowym gromadzi takie dane jak źródła i medium pozyskania odwiedzjących Sklep Internetowy oraz sposób ich zachowania na stronie Sklepu Internetowego, informacje na temat urządzeń i przeglądarek z których odwiedzają stronę, IP oraz domenę, dane geograficzne oraz dane demograficzne (wiek, płeć) i zainteresowania.
  7. Możliwe jest zablokowanie w łatwy sposób przez daną osobę udostępniania Google Analytics informacji o jej aktywności na stronie Sklepu Internetowego - w tym celu można zainstalować dodatek do przeglądarki udostępniany przez firmę Google Inc. dostępny tutaj: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl
  8. Administrator może korzystać w Sklepie internetowym z narzędzia Hotjar, zapewniane przez zewnętrzny podmiot, tj. Hotjar Limited, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta. Możesz sprzeciwić się tworzeniu przez Hotjar Twojego profilu użytkownika, przechowywania przez Hotjar informacji na temat Twojego korzystania z naszej strony oraz wykorzystywania plików cookies Hotjar tutaj: https://www.hotjar.com/policies/do-not-track/. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami związanymi z przetwarzaniem danych w ramach Hotjar, zachęcamy do zapoznania się z polityką prywatności Hotjar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  Sklep Internetowy może zawierać odnośniki do innych stron internetowych. Administrator namawia by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityką prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko Sklepu Internetowego Administratora.