Fakty i mity o ładowaniu akumulatorków Ni-MH. Porady dla użytkowników akumulatorków Ni-MH. Najczęstsze pytania i problemy.

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Autor: Michał Seredziński
2021-07-05
icon
37
icon
5
Fakty i mity o ładowaniu akumulatorków Ni-MH. Porady dla użytkowników akumulatorków Ni-MH. Najczęstsze pytania i problemy.
Prezentujemy praktyczny poradnik, który pozwoli na lepsze poznanie akumulatorków niklowo-wodorkowych Ni-MH.

Lekturę polecamy zarówno początkującym jak i zaawansowanym użytkownikom.
Czy zdarzyło Ci się, że świeży akumulatorek po wyjęciu z urządzenia nie chce się naładować, a może ładowanie niemal od razu się wyłącza, a akumulatorek nie zostaje naładowany?
Podpowiadamy jak sobie radzić z typowymi problemami użytkowymi.

Obalamy popularne mity związane z użytkowaniem i ładowaniem akumulatorków niklowo-metalowo-wodorkowych.

1. Akumulatorek po użyciu i włożeniu do ładowarki nie chce się naładować - ładowarka go nie wykrywa

MIT - akumulator został uszkodzony i nie można go naładować.
FAKT - akumulator został zbyt głęboko rozładowany - ulega co prawda częściowej, trwałej degradacji jednak w zdecydowanej większości przypadków z powodzeniem można go przywrócić do działania.

Akumulatorki w naszych urządzeniach zazwyczaj łączone są szeregowo po 2, 3, 4 szt. itd. Aktualnie bardzo popularnym urządzeniem wpisującym się w ten scenariusz są coraz powszechniejsze fotopułapki, gdzie jednorazowo instalujemy dużą ilość akumulatorków. Choć podobny problem może dotyczyć niemal każdego innego urządzenia, gdzie jednocześnie instalujemy minimum 2 szt. lub więcej akumulatorków - tego typu problemy obserwujemy w myszach komputerowych, klawiaturach, latarkach itp. itd. Jesteśmy przekonani, że każdy doświadczony użytkownik akumulatorków Ni-MH z opisywanym problemem przynajmniej raz się spotkał.

W momencie całkowitego rozładowania całego pakietu pojedyncze ogniwo, które miało nawet minimalnie niższą pojemność od pozostałych, z dużym prawdopodobieństwem zostanie zbyt głęboko rozładowane - do 0V (a nawet może zostać przebiegunowane, co jest niezwykle szkodliwe).

Dzieje się tak dlatego, że akumulatory Ni-MH sprawnie oddają prąd do samego końca, aż zostaną całkowicie rozładowane. Bezpieczną granicę napięcia 0,9-1,0V dość łatwo można przekroczyć, w sytuacji gdy pracują w pakiecie w ilości 2, 3, 4+ szt. Tak głęboko rozładowany akumulator ulega niestety trwałej degradacji, a dodatkowo zdecydowana większość zaawansowanych ładowarek będzie miała problemy z ich wykryciem i naładowaniem.

Dobra ładowarka ma liczne zabezpieczenia m.in. przed zwarciami, odwrotną polaryzacją itp. Rozładowany do 0V akumulator jest niczym innym, jak kawałkiem obcego metalu w takiej ładowarce. Aby miały szanse zadziałać jakiekolwiek mechanizmy bezpieczeństwa w ładowarce, akumulator powinien wykazywać chociaż minimalne napięcie.

Jeżeli dopuścimy do tak głębokiego rozładowania akumulatorka, że ładowarka go nie wykrywa to najprostszą metodą jest zapożyczenie sobie energii z innego, przynajmniej częściowo naładowanego akumulatorka. Wystarczy krótkim przewodem połączyć akumulatory wg schematu (plus do plusa, minus do minusa) na ok. 5-10s, a następnie bezzwłocznie umieścić nasz "zerowy" akumulator w ładowarce - powinien bez problemu zostać wykryty przez ładowarkę. Jak wspomnieliśmy, zbyt głębokie rozładowanie jest mocno szkodliwe dla każdego akumulatorka Ni-MH, więc nie zwlekajmy z doładowaniem takich ogniw - im dłużej będzie pozostawał rozładowany, tym mniejsze szanse na jego późniejszą skuteczną reanimację. Tutaj od razu ważna wskazówka - nieużywane akumulatory należy przechowywać częściowo naładowane (najlepiej w ok. 50-60%) i czasowo kontrolować stopień naładowania / kontrolować wartości napięcia - spadek napięcia przechowywanego akumulatorka poniżej 1,20V oznacza już konieczność jego doładowania.

Taki rozładowany, reanimowany akumulator może nam niestety jeszcze stwarzać problemy podczas ładowania - często zdarza się, że ładowarka odłączy ładowanie bardzo szybko (z uwagi na bardzo szybki, gwałtowny wzrost napięcia), nie pozwalając na jego pełne naładowanie. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak wznawiać proces ładowania aż do skutku. Innym problemem jest przeciągające się w czasie ładowanie - wzrasta wtedy ryzyko przeładowania takiego akumulatorka. Ładując taki głęboko rozładowany akumulator dobrze jest zachować dodatkową ostrożność i pilnować typowego czasu ładowania danego akumulatora w naszej ładowarce.

Aby zminimalizować ryzyko tak głębokiego rozładowywania akumulatorków (zjawiska nie da się zupełnie wyeliminować) ważne jest abyśmy używali akumulatorków możliwie równych, z tej samej partii, o tej samej pojemności.

Jeżeli kupiliśmy nowe akumulatorki, które nie były jeszcze używane - doładujmy je, nawet jeżeli są to akumulatorki nowej generacji wstępnie naładowane, o niskim współczynniku samorozładowania. To da nam pewność, że w momencie instalacji w urządzeniu wszystkie akumulatory będą możliwie równe, o dokładnie takim samym stopniu naładowania.
To samo dotyczy akumulatorków, które czekały w szufladzie kilka miesięcy "na swoją kolej" - warto takie akumulatory doładować bezpośrednio przez użyciem - zminimalizuje to ewentualne późniejsze problemy.

Pamiętajmy - jeżeli zdecydujemy się na zakup akumulatorków to powinniśmy starać się, aby były regularnie wykorzystywane. Akumulatorki leżakujące miesiącami w szufladzie, czy nieużywanym sprzęcie również dość szybko się starzeją - przy czym najszybciej degradacji ulegają akumulatorki o najwyższych pojemnościach.

2. Moje urządzenie nie działa albo działa bardzo krótko na akumulatorkach Ni-MH

MIT - akumulatorki Ni-MH zawsze działają gorzej od baterii alkalicznych bo mają niższe napięcie 1,2V vs 1,5V.
FAKT - w wielu zastosowaniach to akumulatorki Ni-MH osiągają wyższe napięcie pracy od baterii alkalicznych. Wartość 1,2V to wartość średnia z cyklu pracy akumulatorka, podczas gdy 1,5V jest napięciem startowym (wyjściowym) baterii alkalicznej na początku cyklu pracy.

Zachęcamy do lektury innego wpisu, gdzie dokładniej porównujemy parametry akumulatorków Ni-MH 1,2V i baterii alkalicznych 1,5V oraz wyjaśniamy dlaczego przewaga wyższego napięcia w bateriach alkalicznych jest często pozorna.

Sytuacje gdy urządzenie w ogóle się nie uruchamia na świeżych akumulatorkach ograniczają się zazwyczaj do trzech przyczyn - albo akumulatorki nie są poprawnie, dostatecznie naładowane, są bardzo mocno wyeksploatowane (mają bardzo wysoką rezystancję wewnętrzną) lub zwyczajnie nie stykają w komorze zasilania urządzenia. Cały temat jednak wymaga obszerniejszego komentarza - zapraszamy do lektury naszego artykułu: "Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nadal nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?"

3. Akumulatorki Ni-MH AA R6 nie są kompatybilne z bateriami jednorazowymi - mają inne wymiary, są za grube

MIT - Większa średnica akumulatorków Ni-MH nie pozwala na ich użycie - nie mieszczą się w komorze zasilania urządzenia.
FAKT - Dopuszczalne, opisane normami wymiary dla akumulatorków i baterii jednorazowych AA R6 są dokładnie takie same - standard mówi o średnicy 14,5 mm.

Panuje powszechne przekonanie, że akumulatory są grubsze od baterii alkalicznych/jednorazowych przez co nie pozwalają na użycie w wielu urządzeniach. Jednak normy harmonizacyjne nie pozostawiają złudzeń - norma IEC/PN-EN, która określa maksymalne rozmiary ogniwa AA R6 LR6 itd., zakłada maksymalną ich grubość na poziomie 14,5 mm.

Problem użytkowy wynika z tego, że nie wszystkie urządzenia (niektóre latarki, zabawki itp.) pozwalają na umieszczenie najgrubszych ogniw.
Pojemne akumulatory R6/AA Ni-MH dostępne na rynku mają zwykle grubość ok. 14,2-14,4 mm, podczas gdy większość baterii alkalicznych mieści się w przedziale 14,0-14,2 mm. W skrajnym wypadku różnice w średnicy między ogniwami mogą wynieść ponad 0,5 mm.
Tak naprawdę, winnym tej niekompatybilności jest producent urządzenia, który wprowadził do sprzedaży produkt o źle zwymiarowanej komorze zasilania pod rozmiar baterii R6/AA. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem może być znalezienie i użycie akumulatorków o maksymalnie zbliżonej średnicy do 14,0mm.

Polecamy w takich przypadkach akumulatory everActive R6/AA Silver Line, które mają typową grubość na poziomie zaledwie 14,0 mm - są dzięki temu zgodne wymiarowo z większością baterii alkalicznych i gwarantują maksymalną kompatybilność w każdym urządzeniu.

Średnica 14,2-14,4mm jest typowa niemal dla wszystkich akumulatorków Ni-MH R6/AA o pojemności powyżej 1800 mAh jakie znajdziemy na rynku, niezależnie od producenta, tylko z naprawdę nielicznymi odstępstwami "w dół" i tylko w przypadku akumulatorków o pojemności nie wyższej jak 2000 mAh.

Dobrze zaprojektowane urządzenie powinno teoretycznie bez problemu przyjąć każdą baterię zgodną ze standardem. Jednak zdarzają się urządzenia, gdzie wciśniemy ogniwo do ok. 14,0 mm średnicy - jest to jednak wtedy albo celowy zabieg producenta, aby urządzenie działało tylko z konkretnymi/wybranymi markami/typami ogniw, zwykłe niedopatrzenie projektanta lub zupełnie świadomy wybór. W tym ostatnim przypadku komora na baterie jest tak skonstruowana, że gdyby dopuścić instalację ogniw 14,5mm, to wówczas te 14.0mm, czy minimalnie chudsze byłyby zwyczajnie zbyt luźne - wtedy mamy do czynienia z takim czy innym kompromisem, ale już bezpośrednio po stronie urządzenia docelowego, a nie samej baterii / akumulatora (których wymiary dość dokładnie określają odpowiednie normy, czy standardy).

4. Ładowarka wykrywa akumulatorki lecz kończy ładowanie zdecydowanie przedwcześnie, akumulatorki nie nagrzewają się podczas ładowania, pozostają rozładowane

MIT - świadczy to o uszkodzeniu ładowarki lub akumulatorków.
FAKT - to dość typowa obserwacja w przypadku akumulatorków które zostały głęboko rozładowane, lub takich, które są nieregularnie używane, lub rzadko doładowywane. Czasem oznacza problem z mocno zużytymi akumulatorkami o bardzo wysokiej rezystancji wewnętrznej.

Powodów takiego zachowania jest kilka.

Najczęściej dotyczy głęboko rozładowanych lub mocno zależałych akumulatorków, gdzie od razu po zainstalowaniu w ładowarce następuje gwałtowny wzrost napięcia, a następnie spadek - takie zachowanie dla wielu ładowarek jest jednoznaczne z osiągnięciem pełnego naładowania i tym samym akumulator "oszukuje" ładowarkę, która sygnalizuje nam jego pełne naładowanie. Gdy mamy jakąkolwiek wątpliwość w tym zakresie, odczekajmy ok. 30 minut i ponówmy proces ładowania. Jeżeli nie zakończy się w ciągu kolejnych 10-20 minut, to z dużą pewnością nasz akumulator faktycznie nie został uprzednio naładowany do pełna.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku mocno zużytych akumulatorów o bardzo wysokiej rezystancji wewnętrznej. Mechanizm bezpieczeństwa zaawansowanych ładowarek przerywa proces ładowania najczęściej po kilku sekundach lub pierwszych minutach po wykryciu takiej anomalii (często pokazując symbol pełnej baterii). Wznowienie ładowania, nawet wielokrotnie nic wówczas nie zmieni, gdyż każdorazowo ładowanie będzie szybko kończone. Akumulatorów o bardzo wysokiej rezystancji wewnętrznej ze względów bezpieczeństwa nie powinno się użytkować.

5. Ładowarka mierzy zerową lub bardzo niską pojemność mAh w trybie rozładowania, czy testu pojemności

MIT - ładowarka źle mierzy, gdyż akumulatory nadal tygodniami działają w moim zegarze, pilocie itp.
FAKT - zazwyczaj taki akumulator ma faktycznie bardzo niską lub zerową użyteczną pojemność i jest bardzo mocno wyeksploatowany.

Popularne ładowarki mają w sposób różny zaimplementowane sposoby pomiaru pojemności akumulatorków w trakcie rozładowania. W najbardziej użytkowym teście przykłada się do akumulatorka konkretne obciążenie, a pomiar kończy się gdy napięcie mierzone pod obciążeniem spadnie do poziomu 0,9V/1,0V na takim ogniwie. W przypadku akumulatora o bardzo wysokiej rezystancji wewnętrznej może się zdarzyć, że napięcie od razu, w ciągu pierwszych sekund spadnie o wartość 0,3-0,4V - to wystarczy do oceny takiego akumulatora jako bezużytecznego o zerowej pojemności.
Nawet jak taki akumulator nadal nam działa w prostych urządzeniach, zdecydowanie zalecamy jego utylizację.

6. Moje akumulatorki nie są optymalnie ładowane, mocno się nagrzewają. Czy powolne ładowanie nie jest bardziej odpowiednie dla moich akumulatorków?

MIT - należy używać jak najniższego prądu ładowania - to wydłuża okres eksploatacji akumulatorków, a akumulatorki się nie nagrzewają.
FAKT - prąd ładowania musi zostać prawidłowo dobrany w zależności od posiadanych akumulatorków i ładowarki. W zaawansowanych ładowarkach automatycznych prąd nie powinien być ustawiany na zbyt niskim poziomie, gdyż może to uniemożliwić wykrycie pełnego naładowania przez ładowarkę i w konsekwencji doprowadzić do przeładowania akumulatorka.

Na wstępie warto zapoznać się z naszym innym artykułem "Czy szybkie ładowanie szkodzi akumulatorkom Ni-MH? Jak poprawnie naładować akumulatorki niklowo-metalowo-wodorkowe?".

Fakt nagrzewania się akumulatorków Ni-MH pod koniec procesu ładowania jest czymś zupełnie naturalnym i świadczy o prawidłowym - pełnym naładowaniu.
Jednak przeciągający się proces ładowania przy mocno rozgrzanych akumulatorkach może być szkodliwy i może oznaczać anomalię. W szczególności akumulatorki, które są bardzo nieregularnie doładowywane (używane w urządzeniach o bardzo niskim poborze prądu) lub zależałe, długo nieużywane sprawiają często tego typu problemy podczas ładowania.
Nawet gdy zostanie wybrany odpowiednio wysoki prąd ładowania akumulatory nie osiągają odpowiednio wysokich poziomów napięcia, co może sprawiać problemy nawet zaawansowanym ładowarkom automatycznym. Gdy mamy w tym zakresie jakiekolwiek wątpliwości, przerwijmy ręcznie proces ładowania, poczekajmy aż akumulatory ostygną, a następnie ponówmy proces ładowania - jeżeli zakończy się w ciągu 10-20 minut, oznaczać to będzie, że akumulatory zostały prawidłowo naładowane. W innym wypadku, gdy ładowanie będzie kontynuowane, a akumulatorki ponownie się nam bardzo mocno rozgrzeją może oznaczać poważniejszy problem techniczny z naszymi akumulatorkami Ni-MH.

7. Czy warto każdorazowo całkowicie rozładowywać akumulatorki Ni-MH zanim zostaną naładowane w ładowarce?

MIT - zdecydowanie tak, rozładowanie akumulatorków przed każdym ładowaniem gwarantuje utrzymanie maksymalnych pojemności prze wiele lat eksploatacji.
FAKT - akumulatorków Ni-MH zdecydowanie nie zaleca się "na siłę" rozładowywać przed każdym ładowaniem. W typowych "połówkowych" cyklach rozładowania użyteczna pojemność na akumulatorkach spada ok. 4x wolniej jak w przypadku pełnych cykli rozładowania i ładowania. To może nam zapewnić nawet 100% więcej użytkowej energii do wykorzystania przez cały okres eksploatacji akumulatorka.

Ten temat poruszamy również w innym artykule "Czy warto rozładowywać akumulatorki Ni-MH przed każdym ładowaniem?"

Tezy o konieczności każdorazowego rozładowywania akumulatorka niklowego mają swoje źródło w akumulatorkach Ni-Cd, które były mocno dotknięte tzw. efektem pamięci ("Co to jest efekt pamięci i czy dotyczy akumulatorków Ni-MH?"). W przypadku akumulatorków Ni-MH lepiej unikać zbyt częstego całkowitego rozładowywania akumulatorków.

Wewnętrzne testy firmy Panasonic, wykonane na akumulatorkach Eneloop jasno wskazują, że akumulatorki które są regularnie rozładowywane tylko w połowie mogą wytrzymać nawet 4-krotnie więcej cykli ładowania jak te, które każdorazowo są całkowicie rozładowywane do poziomu 1,0V. Podobne wnioski płyną również z dokumentacji innych producentów jak również z analizy technicznych wymagań dla akumulatorków Ni-MH wg norm IEC / PN-EN.

W codziennym użyciu, korzystając z popularnych ładowarek możemy napotkać jeszcze inne problemy. Ładowarki mają w sposób bardzo różny zaimplementowany sposób rozładowania akumulatorków. Większość z nich rozładowuje akumulatorki do poziomu jeszcze niższego niż wspomniane 1,0V, a dodatkowo zdarza się, że pomiar napięcia nie jest dokonywany pod obciążeniem - w rezultacie, w niektórych ładowarkach możemy nieświadomie rozładowywać nasze akumulatorki poniżej bezpiecznego poziomu 0,9-1,0V (nawet 0,6V jak na załączonym wykresie), a to jeszcze szybciej doprowadzi do ich wyeksploatowania.

Poprawnie zaimplementowany tryb rozładowania jest bardzo przydatny do celów diagnostycznych, namierzenia ew. problemów z akumulatorkiem, czy do śledzenia zużycia akumulatorków, jednak absolutnie nie powinniśmy go stosować przed każdym ładowaniem akumulatorka Ni-MH.

Zobacz popularne akumulatorki i ładowarki w sklepie hurt.com.pl

4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2000 mAh ready to use "Silver line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
27,90 zł brutto 22,68 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki AA / R6 Panasonic Eneloop Ni-MH 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister)
 • wyższa pojemność min. 2000 mAh
 • do 2100 cykli ładowania
 • zachowuje 70% energii po 10 latach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
61,90 zł brutto 50,33 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki R6 / AA Panasonic Eneloop PRO NEW Ni-MH 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister)
 • najwyższa pojemność wśród akumulatorków nowej generacji 2500 mAh
 • zachowuje 85% energii po 12 miesiącach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
76,90 zł brutto 62,52 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń

Ładowarka akumulatorków Ni-MH profesjonalna everActive NC-3000Ładowarka akumulatorków Ni-MH profesjonalna everActive NC-3000
Ładowarka akumulatorków Ni-MH everActive NC-3000
 • najbardziej zaawansowana ładowarka do akumulatorów Ni-MH od everActive
 • procesorowa z rozładowaniem i pomiarem pojemności oraz unikalnym testem rezystancji wewnętrznej ogniwa,
  funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
 • min. czas ładowania 4 akumulatorów 2500mAh - 3h.
 • obsługiwane akumulatory: Ni-MH,Ni-Cd, 1-4x R6/AA, R03/AAA, 1-2x R14/C, R20/D przy użyciu opcjonalnego adaptera
 • napięcie wejściowe 12V DC - w zestawie zasilacz sieciowy AC, opcjonalnie dostępny adapter samochodowy
169,00 zł brutto 137,40 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Ładowarka do akumulatorków cylindrycznych Li-ion oraz Ni-MH everActive UC-4000Ładowarka do akumulatorków cylindrycznych Li-ion oraz Ni-MH everActive UC-4000
Ładowarka everActive UC-4000 do akumulatorków cylindrycznych Li-ion oraz Ni-MH
 • profesjonalna, uniwersalna ładowarka procesorowa do ogniw Li-ion, Li-FePO4, Ni-MH,
 • funkcja rozładowania oraz odświeżania ogniw,
 • unikalna funkcja pomiaru i przeglądu dwóch wartości pojemności dla każdego akumulatora - Capacity Review,
 • obsługiwane rozmiary: R6 AA, R03 AAA, R14 C, R20 D, 10440, 14500, 14650, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 20700, 21700 - tylko niezabezpieczone, 22650, 25500, 26500, 26650, 32650, 33600, 16340 R-CR123e,
 • prąd ładowania: 500 mA, 1000 mA dla Li-ion / Li-FePO4, 500 mA dla Ni-MH,
 • bardzo dokładna kontrola ładowania niezależnie od rodzaju akumulatora.
199,00 zł brutto 161,79 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

icon
37
icon
5
Komentarze
liczba komentarzy: 2
Dodaj komentarz

 • Kupiłem ładowarkę i akumulatorki Green Cell. Na opakowaniu było napisane że akumulatorki są naładowane i mam używać do rozładowania. Teraz już nic nie rozumiem co mam robić.
  2
  0
  • Jedyne znane mi akumulatorki na rynku, które w momencie wyjęcia z opakowania są praktycznie zawsze niemal idealnie równe to białe ogniwa Eneloop.
   Otwierając nowy komplet akumulatorków często nie wiemy jak dawno były wyprodukowane, czy jakiej faktycznie jakości są to ogniwa. Dlatego jeżeli zależy nam na możliwie długiej eksploatacji całego kompletu powinniśmy je doładować do pełna, zanim zostaną całkowicie rozładowane. Jeżeli musimy ich pilnie użyć - to jest to możliwe, jednak bardzo ważne jest aby uniknąć całkowitego rozładowania takiego nie naładowanego wcześniej kompletu. Przy pierwszym rozładowaniu takiego potencjalnie nierównego kompletu mamy bardzo wysokie ryzyko zbyt głębokiego rozładowania jednego z ogniw, co może skutkować jego dużo szybszym późniejszym zużyciem.
   6
   0
 • Ooo i wszystko jasne.
  Akumulatorki „paluszki” widziałem za czasów wielkiego „boomu” na aparaty cyfrowe :). No ale czasy się zmieniły i wszystko mamy w smartfonie, ale jako rodzic ze stosem zabawek to te akumulatorki po miesiącu uratowały domowy budżet, po prostu zakup się zwrócił. Jedna niesamowita rzecz o której się mocno pomija a jest moim zdaniem baaardzo ważna to taka, że akumulacji nie wylewają!!!
  5
  0

SPIS TREŚCI:

 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Niniejsza polityka prywatności Sklepu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców lub Klientów Sklepu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Sklepie Internetowym, w tym podstawy, cele i zakres przetwarzania danych osobowych oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Sklepie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.
  2. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem Sklepu Internetowego jest Baltrade sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-298), ul. Kartuska 493, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000599859, NIP 584-020-21-16, adres poczty elektronicznej: ehandel@hurt.com.pl, numer telefonu kontaktowego: 58 552 20 20 - zwana dalej "Administratorem" i będąca jednocześnie Usługodawcą Sklepu Internetowego i Sprzedawcą.
  3. Dane osobowe w Sklepie Internetowym przetwarzane są przez Administratora zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - zwane dalej "RODO" lub "Rozporządzenie RODO". Oficjalny tekst Rozporządzenia RODO: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679
  4. Korzystanie ze Sklepu Internetowego, w tym dokonywanie zakupów jest dobrowolne. Podobnie związane z tym podanie danych osobowych przez korzystającego ze Sklepu Internetowego Usługobiorcę lub Klienta jest dobrowolne, z zastrzeżeniem dwóch wyjątków: (1) zawieranie umów z Administratorem - niepodanie w przypadkach i w zakresie wskazanym na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego i niniejszej polityce prywatności danych osobowych niezbędnych do zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej z Administratorem skutkuje brakiem możliwości zawarcia tejże umowy. Podanie danych osobowych jest w takim wypadku wymogiem umownym i jeżeli osoba, które dane dotyczą chce zawrzeć daną umowę z Administratorem, to jest zobowiązana do podania wymaganych danych. Każdorazowo zakres danych wymaganych do zawarcia umowy wskazany jest uprzednio na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego; (2) obowiązki ustawowe Administratora - podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa nakładających na Administratora obowiązek przetwarzania danych osobowych (np. przetwarzanie danych w celu prowadzenia ksiąg podatkowych lub rachunkowych) i brak ich podania uniemożliwi Administratorowi wykonanie tychże obowiązków.
  5. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których przetwarzane przez niego dane osobowe dotyczą, a w szczególności jest odpowiedzialny i zapewnia, że zbierane przez niego dane są: (1) przetwarzane zgodnie z prawem; (2) zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami; (3) merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane; (4) przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania oraz (5) przetwarzane w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych.
  6. Uwzględniając charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie i wadze zagrożenia, Administrator wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i aby móc to wykazać. Środki te są w razie potrzeby poddawane przeglądom i uaktualniane. Administrator stosuje środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.
  7. Wszelkie słowa, wyrażenia i akronimy występujące w niniejszej polityce prywatności i rozpoczynające się dużą literą (np. Sprzedawca, Sklep Internetowy, Usługa Elektroniczna) należy rozumieć zgodnie z ich definicją zawartą w Regulaminie Sklepu Internetowego dostępnym na stronach Sklepu Internetowego.
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
  1. Administrator uprawniony jest do przetwarzania danych osobowych w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków: (1) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów; (2) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy; (3) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze; lub (4) przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.
  2. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora wymaga każdorazowo zaistnienia co najmniej jednej z podstaw wskazanych w pkt. 2.1 polityki prywatności. Konkretne podstawy przetwarzania danych osobowych Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego przez Administratora są wskazane w kolejnym punkcie polityki prywatności – w odniesieniu do danego celu przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Każdorazowo cel, podstawa, okres i zakres oraz odbiorcy danych osobowych przetwarzanych przez Administratora wynika z działań podejmowanych przez danego Usługobiorcę lub Klienta w Sklepie Internetowym. Przykładowo jeżeli Klient decyduje się na dokonanie zakupów w Sklepie Internetowym i wybierze odbiór osobisty zakupionego Produktu zamiast przesyłki kurierskiej, to jego dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania zawartej Umowy Sprzedaży, ale nie będą już udostępniane przewoźnikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.
  2. Administrator może przetwarzać dane osobowe w Sklepie Internetowym w następujących celach, na następujących podstawach, w okresach oraz w następującym zakresie:

   Cel przetwarzania danych Podstawa prawna przetwarzania i okres przechowywania danych Zakres przetwarzanych danych
   Wykonanie Umowy Sprzedaży oraz przesłanie spersonalizowanej informacji handlowej w ramach marketingu bezpośredniego.

   Wykonanie umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej.

   Podjęcie działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem w/w umów.
   Artykuł 6 ust. 1 lit. b i f) Rozporządzenia RODO (wykonanie umowy oraz prawnie uzasadniony interes administratora).

   Dane są przechowywane przez okres niezbędny do wykonania, rozwiązania lub wygaśnięcia w inny sposób zawartej umowy.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Zakres maksymalny: imię i nazwisko; adres poczty elektronicznej; numer telefonu kontaktowego; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Marketing. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO (zgoda).

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Wyrażenie przez Klienta opinii o zawartej Umowie Sprzedaży. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO.

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Prowadzenie ksiąg podatkowych lub rachunkowych. Artykuł 6 ust. 1 lit. c) Rozporządzenia RODO w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 30 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 395).

   Dane są przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa nakazującymi Administratorowi przechowywanie ksiąg podatkowych (do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej) lub rachunkowych (5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą).
   Imię i nazwisko; adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy), nazwa firmy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Ustalenie, dochodzenie lub obrona roszczeń jakie może podnosić Administrator lub jakie mogą być podnoszone wobec Administratora. Artykuł 6 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia RODO.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Imię i nazwisko; numer telefonu kontaktowego; adres poczty elektronicznej; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Dla prawidłowego funkcjonowania Sklepu Internetowego, w tym dla realizacji zawieranych Umów Sprzedaży konieczne jest korzystanie przez Administratora z usług podmiotów zewnętrznych (takich jak np. dostawca oprogramowania, kurier, czy podmiot obsługujący płatności). Administrator korzysta wyłącznie z usług takich podmiotów przetwarzających, którzy zapewniają wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, tak by przetwarzanie spełniało wymogi Rozporządzenia RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
  2. Przekazanie danych przez Administratora nie następuje w każdym wypadku i nie do wszystkich wskazanych w polityce prywatności odbiorców lub kategorii odbiorców – Administrator przekazuje dane wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji danego celu przetwarzania danych osobowych i tylko w zakresie niezbędnym do jego zrealizowania. Przykładowo, jeżeli Klient korzysta z odbioru osobistego, to jego dane nie będą przekazywane przewoźnikowi współpracującemu z Administratorem.
  3. Dane osobowe Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego mogą być przekazywane następującym odbiorcom lub kategoriom odbiorców:
   1. przewoźnicy / spedytorzy / brokerzy kurierscy - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu dostawy Produktu przesyłką pocztową lub przesyłką kurierską, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu przewoźnikowi, spedytorowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do zrealizowania dostawy Produktu Klientowi.
   2. podmioty obsługujące płatności elektroniczne lub kartą płatniczą - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu płatności elektronicznych lub kartą płatniczą Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi obsługującemu powyższe płatności w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do obsługi płatności realizowanej przez Klienta.
   3. dostawcy systemu ankiet opiniujących - w przypadku Klienta, który zgodził się na wyrażenie opinii o zawartej Umowie Sprzedaży, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi dostarczającemu system ankiet opiniujących zawarte Umowy Sprzedaży w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do wyrażenia przez Klienta opinii za pomocą systemu ankiet opiniujących.
   4. dostawcy usług zaopatrujący Administratora w rozwiązania techniczne, informatyczne oraz organizacyjne, umożliwiające Administratorowi prowadzenie działalności gospodarczej, w tym Sklepu Internetowego i świadczonych za jego pośrednictwem Usług Elektronicznych (w szczególności dostawcy oprogramowania komputerowego do prowadzenia Sklepu Internetowego, dostawcy poczty elektronicznej i hostingu oraz dostawcy oprogramowania do zarządzania firmą i udzielania pomocy technicznej Administratorowi) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
   5. dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych zapewniający Administratorowi wsparcie księgowe, prawne lub doradcze (w szczególności biuro księgowe, kancelaria prawna lub firma windykacyjna) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Rozporządzenie RODO nakłada na Administratora obowiązek informowania o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym o profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 Rozporządzenia RODO, oraz – przynajmniej w tych przypadkach – istotne informacje o zasadach ich podejmowania, a także o znaczeniu i przewidywanych konsekwencjach takiego przetwarzania dla osoby, której dane dotyczą. Mając to na uwadze Administrator podaje w tym punkcie polityki prywatności informacje dotyczące możliwego profilowania.
  2. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z profilowania do celów marketingu bezpośredniego, ale decyzje podejmowane na jego podstawie przez Administratora nie dotyczą zawarcia lub odmowy zawarcia Umowy Sprzedaży, czy też możliwości korzystania z Usług Elektronicznych w Sklepie Internetowym. Efektem korzystania z profilowania w Sklepie Internetowym może być np. przypomnienie o niedokończonych zakupach, wskazanie propozycji Produktu, który może odpowiadać zainteresowaniom lub preferencjom danej osoby. Mimo profilowania to dana osoba podejmuje swobodnie decyzję, czy będzie chciała skorzystać z otrzymanej propozycji Produktu.
  3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo do tego, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, i wywołuje wobec tej osoby skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na nią wpływa.
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
  1. Prawo dostępu, sprostowania, ograniczenia, usunięcia lub przenoszenia - osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia („prawo do bycia zapomnianym”) lub ograniczenia przetwarzania oraz ma prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ma prawo do przenoszenia swoich danych. Szczegółowe warunki wykonywania wskazanych wyżej praw wskazane są w art. 15-21 Rozporządzenia RODO.
  2. Prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora na podstawie wyrażonej zgody (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) Rozporządzenia RODO), to ma ona prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  3. Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora, ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w sposób i trybie określonym w przepisach Rozporządzenia RODO oraz prawa polskiego, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Organem nadzorczym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Prawo do sprzeciwu - osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z jej szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) (interes lub zadania publiczne) lub f) (prawnie uzasadniony interes administratora), w tym profilowania na podstawie tych przepisów. Administratorowi w takim przypadku nie wolno już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  5. Prawo do sprzeciwu dot. marketingu bezpośredniego - jeżeli dane osobowe są przetwarzane na potrzeby marketingu bezpośredniego, osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych na potrzeby takiego marketingu, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  6. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w niniejszym punkcie polityki prywatności można kontaktować się z Administratorem poprzez przesłanie stosownej wiadomości pisemnie lub pocztą elektroniczną na adres Administratora wskazany na wstępie polityki prywatności lub korzystając z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Sklepu Internetowego.
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
  1. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę Sklepu Internetowego (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona – w zależności z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający nasz Sklep Internetowy). Szczegółowe informacje dot. plików Cookies, a także historię ich powstania można znaleźć m.in. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko.
  2. Administrator może przetwarzać dane zawarte w plikach Cookies podczas korzystania przez odwiedzających ze strony Sklepu Internetowego w następujących celach:
   1. identyfikacji Usługobiorców jako zalogowanych w Sklepie Internetowym i pokazywania, że są zalogowani;
   2. zapamiętywania Produktów dodanych do koszyka w celu złożenia Zamówienia;
   3. zapamiętywania danych z wypełnianych Formularzy Zamówienia, ankiet lub danych logowania do Sklepu Internetowego;
   4. dostosowywania zawartości strony Sklepu Internetowego do indywidualnych preferencji Usługobiorcy (np. dotyczących kolorów, rozmiaru czcionki, układu strony) oraz optymalizacji korzystania ze stron Sklepu Internetowego;
   5. prowadzenia anonimowych statystyk przedstawiających sposób korzystania ze strony Sklepu Internetowego;
   6. remarketingu, to jest badania cech zachowania odwiedzających Sklep Internetowy poprzez anonimową analizę ich działań (np. powtarzające się wizyty na określonych stronach, słowa kluczowe itp.) w celu stworzenia ich profilu i dostarczenia im reklam dopasowanych do ich przewidywanych zainteresowań, także wtedy kiedy odwiedzają oni inne strony internetowe w sieci reklamowej firmy Google Inc. oraz Facebook Ireland Ltd.
   7. śledzenia zanonimizowanego ruchu użytkowników na stronie internetowej przez narzędzie Hotjar; Hotjar rejestruje zachowania użytkowników w sposób anonimowy (nie pozwalający na odczytanie wypełnianych formularzy), w szczególności są to informacje o systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej, przeglądane podstrony, czas spędzony w serwisie, przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami w ramach naszego serwisu, źródło, z którego przechodzisz do naszego serwisu, miejsca kliknięć myszką.
  3. Standardowo większość przeglądarek internetowych dostępnych na rynku domyślnie akceptuje zapisywanie plików Cookies. Każdy ma możliwość określenia warunków korzystania z plików Cookies za pomocą ustawień własnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można np. częściowo ograniczyć (np. czasowo) lub całkowicie wyłączyć możliwość zapisywania plików Cookies – w tym ostatnim wypadku jednak może to mieć wpływ na niektóre funkcjonalności Sklepu Internetowego (przykładowo niemożliwym może okazać się przejście ścieżki Zamówienia poprzez Formularz Zamówienia z uwagi na niezapamiętywanie Produktów w koszyku podczas kolejnych kroków składania Zamówienia).
  4. Ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies są istotne z punktu widzenia zgody na korzystanie z plików Cookies przez nasz Sklep Internetowy – zgodnie z przepisami taka zgoda może być również wyrażona poprzez ustawienia przeglądarki internetowej. W braku wyrażenia takiej zgody należy odpowiednio zmienić ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies.
  5. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień dotyczących plików Cookies oraz ich samodzielnego usuwania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych dostępne są w dziale pomocy przeglądarki internetowej oraz na poniższych stronach (wystarczy kliknąć w dany link):

  6. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z usług Google Analytics, Universal Analytics dostarczanych przez firmę Google Inc. (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA) oraz z usługi Piksel Facebooka dostarczanej przez firmę Facebook Ireland Limited (4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Irlandia). Usługi te pomagają Administratorowi analizować ruch w Sklepie Internetowym. Gromadzone dane przetwarzane są w ramach powyższych usług w sposób zanonimizowany (są to tzw. dane eksploatacyjne, które uniemożliwiają identyfikację osoby) do generowania statystyk pomocnych w administrowaniu Sklepie Internetowym. Dane te mają charakter zbiorczy i anonimowy, tj. nie zawierają cech identyfikujących (danych osobowych) osoby odwiedzające stronę Sklepu Internetowego. Administrator korzystając z powyższych usług w Sklepie Internetowym gromadzi takie dane jak źródła i medium pozyskania odwiedzjących Sklep Internetowy oraz sposób ich zachowania na stronie Sklepu Internetowego, informacje na temat urządzeń i przeglądarek z których odwiedzają stronę, IP oraz domenę, dane geograficzne oraz dane demograficzne (wiek, płeć) i zainteresowania.
  7. Możliwe jest zablokowanie w łatwy sposób przez daną osobę udostępniania Google Analytics informacji o jej aktywności na stronie Sklepu Internetowego - w tym celu można zainstalować dodatek do przeglądarki udostępniany przez firmę Google Inc. dostępny tutaj: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl
  8. Administrator może korzystać w Sklepie internetowym z narzędzia Hotjar, zapewniane przez zewnętrzny podmiot, tj. Hotjar Limited, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta. Możesz sprzeciwić się tworzeniu przez Hotjar Twojego profilu użytkownika, przechowywania przez Hotjar informacji na temat Twojego korzystania z naszej strony oraz wykorzystywania plików cookies Hotjar tutaj: https://www.hotjar.com/policies/do-not-track/. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami związanymi z przetwarzaniem danych w ramach Hotjar, zachęcamy do zapoznania się z polityką prywatności Hotjar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  Sklep Internetowy może zawierać odnośniki do innych stron internetowych. Administrator namawia by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityką prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko Sklepu Internetowego Administratora.