PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Baterie alkaliczne - napięcia, rozmiary, specyfikacja

2019-07-01
2
0
Popularna nazwa tego typu baterii bierze się od alkalicznych (zasadowych) roztworów stosowanych w nich w charakterze elektrolitu. Wprowadzone na rynek na początku lat 60' XX wieku baterie alkaliczne szybko zyskały sobie na popularności, stając się najważniejszym konkurentem baterii cynkowo-węglowych - trend ten widoczny jest zwłaszcza ostatnio, wraz ze wzrostem popularności urządzeń o dużym poborze prądu.


symbol modelu specyfikacja
napięcie
[V]
wysokość
[mm]
średnica / wymiary
[mm]
LR03 (AAA) 1,5 44,5 10,5
LR6 (AA) 1,5 50,5 14,5
LR14 (C) 1,5 50 26,2
LR20 (D) 1,5 61,5 34,2
6LR61 (9V) 9 48,5 26,5 x 13,1
3LR12 (płaska) 4,5 67 67 x 22


Podstawowe fakty:
  • anoda: sproszkowany cynk
  • katoda: sproszkowany dwutlenek manganu (MnO2)
  • elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH)
  • zastosowania: urządzenia o średnim poborze prądu (100-300mA) - przenośne magnetofony, przenośne odtwarzacze CD, latarki, aparaty fotograficzne; urządzenia o dużym poborze prądu (powyżej 300mA) - elektroniczne notesy, telefony bezprzewodowe, golarki, gry elektroniczne, aparaty cyfrowe
Baterie alkaliczne charakteryzują się lepszymi od baterii cynkowo-węglowych parametrami - większą gęstością energii, dłuższym czasem przydatności do użycia, odpornością na wycieki, lepszą wydajnością zarówno w pracy ciągłej jak i z przerwami, niższym oporem wewnętrznym pozwalającym na pobór większych mocy oraz funkcjonowanie w szerszym zakresie temperatur.

Baterie alkaliczne zawierają sproszkowany cynk - zwiększa to powierzchnię anody, umożliwiając większą interakcję między cząsteczkami. Zmniejsza to wewnętrzny opór baterii, oraz zwiększa gęstość energii. Stosowany jest syntentyczny dwutlenek manganu, charakteryzujący się lepszymi parametrami od MnO2 występującego naturalnie - podwyższa to gęstość energii. Podobnie jak w bateriach cynkowo-węglowych, do katody dodawany jest grafit, zwiększający jej przewodność. Elektrolit (KOH) zapewnia zwiększone przewodzenie jonów. Często dla spowolnienia korozji cynkowej anody, dodawany jest tlenek cynku.

Nasza oferta: Baterie alkaliczne Copyright © Baltrade
2
0
Dodaj komentarz