ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Strona główna bloga > Kategoria: Baterie do aparatów słuchowych

Cynkowo-powietrzne baterie do aparatów słuchowych - czym są, jak o nie dbać, w czym są lepsze?

Zasada działania

Baterie cynkowo-powietrzne (zinc-air) są unikalne w swojej budowie. Już sama nazwa wskazuje, że szczególną rolę odgrywa w nich powietrzne. Warto wiedzieć, na czym polega ta technologia, a w konsekwencji, jak dbać o tego typu baterie oraz jaka jest ich żywotność. Z niniejszego artykułu dowiesz się zatem m.in. co ma wpływ na skrócenie czasu działania baterii oraz jak je przechowywać.
Bateria jest przykrywana nalepką, której zdjęcie powoduje aktywację baterii. Nalepka zabezpiecza przed wysychaniem baterii a po jej usunięciu następuje stopniowe rozładowywanie. Nalepka przykrywa otwory, które umożliwiają przepływ powietrza do wnętrza baterii. Powietrze odgrywa istotną rolę w produkcji molekuł na powierzchni katody (porowata membrana wewnątrz baterii). Powstałe molekuły wędrują do anody w postaci cynkowego żelu/proszku. W wyniku kolejnych reakcji zostają uwalnianie elektrony, które wprowadzane w ruch są już energią elektryczną. Tak powstały prąd może zasilić urządzenie.


A - separator, B - żel/proszek cynkowy z elektrolitem, C - obudowa anody, D - izolator, E - obudowa katody, F - otwory na powietrze, G - katalizator katody, H - powłoka dystrybuująca powietrze, I - półprzepuszczalna membrana

Ponieważ powietrze jest pobierane z otoczenia, to możliwe się stało ograniczenie rozmiaru baterii przy zachowaniu wysokiej wydajności. Aparaty słuchowe i implanty wymagają stosunkowo dużej ilości energii (więcej niż np. zegarki, w których stosuje się baterie podobnych rozmiarów), więc to właśnie tam baterie cynkowo-powietrzne znalazły swoje zastosowanie. Jeśli będziecie zainteresowani dodatkowymi aspektami z dziedziny elektrochemii, służymy pomocą :)

Żywotność cynkowo-powietrznych baterii słuchowych

Oczywiście nie ma prostej odpowiedzi, jaka jest żywotność baterii cynkowo-powietrznej. Pewne jest natomiast to, że są one dużo bardziej wydajne od baterii, które katodę mają wewnątrz "guzika" (nie jest nią powietrze), przez co samego cynku jest w nich znacznie mniej. To, jak długo będzie działać bateria zależy przede wszystkim od charakteru i intensywności jej użytkowania, w tym także od poziomu wady słuchu. Wzmocnienie dźwięku o większą wartość wymaga zużycia większych ilości energii. Także rozmiar baterii ma znaczenie. Duże baterie (rozmiar 675) będą działały dłużej od baterii mniejszych (rozmiar 10). W realizowanych badaniach uzyskiwano czasy żywotności dla baterii o rozmiarze 10 na poziomie do 10 dni. Dla baterii 312 było to do 12 dni. Dla baterii 13 było to do 14 dni. Natomiast dla baterii 675 było to aż do 20 dni (1). Baterie mają pojemność od 90-105 mAh dla rozmiaru 10 do 650 mAh dla rozmiaru 675 (zobacz: Tabela zamienników).

Ważne!

 • Baterie cynkowo-powietrzne są wrażliwe na warunki panujące w otoczeniu. Spadek temperatury otoczenia wpłynie na skrócenie czasu życia baterii. Powinny pamiętać o tym osoby, np. pracujące zimą na zewnątrz budynków.
 • Wzrost wysokości nad poziomem morza to także spadek zawartości tlenu w powietrzu. Dlatego, jeśli jesteś w górach, Twoja bateria może działać krócej.

Pamiętaj także:

 • Po zdjęciu membrany pozwól, by bateria cynkowo-powietrzna swobodnie się napowietrzyła (odczekaj około minutę, nim włożysz do urządzenia).
 • Podczas programowania urządzenia używaj świeżych i wydajnych baterii, gdyż w tych procesach zużywa się najwięcej energii.
 • Przechowuj baterie w temperaturze pokojowej.
 • Przechowuj baterie w oryginalnych opakowaniach. Niech nie dotykają metalowych przedmiotów.
 • Nie pozwól, by bateriami bawiły się dzieci.


Ciekawostka dla małych chemików ;-) Jak samodzielnie wykonać baterię cynkowo-powietrzną (w j. angielskim). Pamiętaj, żeby zachować środki ostrożności :):(1) Rule, A., and Kouba, K. (2013, December). Rayovac hearing aid batteries – important things to know to ensure patient satisfaction. AudiologyOnline, Article 12293.
8
0
Komentarze
liczba komentarzy: 3
Dodaj komentarz

 • Świetna obsługa i doskonałe doradztwo
  0
  0
 • bardzo dobrze wyjaśnione, dlaczego bateria na taką samą żywotność (po włożeniu do aparatu) "bez względu" czy aparat jest użytkowany czy tez nie
  0
  0
 • Świat się szybko zmienia , powstają nowe technologie wdrażane w nasze życie a często nic o nich nie wiemy a nawet często trudno znaleźć na ich temat jakąś informację, dlatego wdzięczny jestem i dziękuję ludziom którzy poświęcili swój czas aby opisać i przybliżyć innym "ciekawskim" poznanie tego nowego świata.
  2
  0