ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Strona główna bloga > Kategoria: Lampy UV

Jak działają lamy UV owadobójcze?

W sezonie wakacyjnym komary mogą stanowić prawdziwe utrapienie ograniczające przyjemność płynącą ze wspólnego wypoczynku. Na rynku coraz więcej dostępnych jest lamp UV, które pomagają zapanować nad liczbą insektów znajdujących się w pobliżu, z pomocą emitowanego światła ultrafioletowego. Poniżej wyjaśniamy zasadę działania tego typu urządzeń.

Lampy owadobójcze UV działają na zasadzie emisji światła ultrafioletowego, które stanowi wabik dla wielu owadów - w szczególności dla młodych komarów, czy much. Jednocześnie, poziom emisji światła UV-A jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Owady są zwabiane w pułapkę a następnie są unieruchamiane w różny sposób. W zależności od rodzaju lampy UV, owady mogą być:

  • rażone prądem (lampy UV owadobójcze rażące),
  • przylepiane do wkładu lepowego (lampy UV owadobójcze lepowe),
  • zasysane do wnętrza urządzenia (lampy UV owadobójcze wiatrakowe).

Lampy owadobójcze rażące

To jedno ze skuteczniejszych rozwiązań w walce z niepożądanymi insektami. Owady zwabione światłem UV trafiają na kratkę znajdującą pod napięciem, która razi owady. Większość urządzeń jest zabezpieczona dodatkową kratką zewnętrzną, co czyni ją całkowicie bezpieczną dla człowieka, jak i zwierząt domowych.

Dostępne lampy UV w sklepie hurt.com.pl

WYSOKA SKUTECZNOŚĆ
moc - 11W
skuteczny obszar działania - 40m2
wysokość - 34cm
materiał - plastik
możliwość zawieszenia

79,00 zł 64,23 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

WYSOKA SKUTECZNOŚĆ
moc - 25W
skuteczny obszar działania - 50m2
wymiary - 26cm x 35cm x 10cm
materiał - aluminium
możliwość zawieszenia

99,00 zł 80,49 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Lampy owadobójcze lepowe

Podstawowa zasada działania jest analogiczna, jak w przypadku innych lamp UV - insekty są zwabiane do lampy światłem ultrafioletowym. Inny jest natomiast sposób unieruchomienia owada. Wykorzystuje się w tym celu wkłady lepowe, do których owady się przylepiają. Tego typu rozwiązania gwarantują większą higienę użytkowania. Unieszkodliwienie owada odbywa się także bez zbędnych dźwięków.

Lampy owadobójcze wiatrakowe

W tym wypadku owady są zasysane do wnętrza lampy za pomoca specjalnego wiatraka. Owady są zamykane w zamontowanym pojemniku, który uniemożliwia ich ucieczkę. To rozwiązanie także gwarantuje wysoką higienę.

Gdzie i kiedy stosować lampy UV?

Stosowanie lamp UV najlepiej rozpocząć już przed sezonem, gdyż najbardziej podatne na światło UV są młode owady. Warto też, by lampa UV była włączona w okolicy wylęgu np. komarów, co pozwoli na ograniczneie populacji pojawiających się insektów. Komary nie będą się także intensywnie rozmnażać. 

Dobrze, by lampy UV były zainstalowane w półcieniu, co pozwoli na eliminację insektów także w ciągu dnia. Zarówno światło dzienne, jak i światło księżyca, a także inne światło emitowane przez ludzi może mieć wpływ na skuteczność działania lampy.

Tagi:
2
0
Dodaj komentarz