ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Data 2019-09-03
Karty Compact Flash zostały po raz pierwszy zaprezentowane w roku 1994 przez SanDisk Corporation. Zapewniają pełną funkcjonalność PCMCIA-ATA (co oznacza w praktyce, że każda karta Compact Flash to po prostu karta PCMCIA, tyle że mniejszych rozmiarów!) oraz kompatybilną z ATA/ATAPI-4 funkcjonalność TrueIDE. W chwili obecnej są najbardziej rozpowszechnionym standardem dla pamięci tego typu.
Data 2019-08-30
Obecnie rzadko już stosowane. Wcześniej wykorzystywane głównie w urządzeniach Sony i Ericsson. W chwili obecnej najczęściej stosowane są karty microSD wraz z odpowiednimi adapterami Memory Stick.

Typy kart Memory Stick:
  • Memory Stick PRO charakteryzuje się zwiększoną prędkością przesyłu danych oraz większą pojemnością.
  • Memory Stick Duo oraz Memory Stick PRO Duo to wersje kart pamięci, w których wielkość karty zredukowano o połowę.
  • Memory Stick Micro, zwana również M2, to miniaturowa wersja karty Memory Stick – o rozmiarach prawie czterokrotnie mniejszych od standardowej.
Data 2019-08-30
Pendrive oferował początkowo pojemności porównywalne z pojemnościami dyskietek, jednak szybki rozwój technologiczny pamięci flashspowodował, iż pojemnościami szybko przewyższył napędy ZIP, a obecnie jest porównywalny z dyskami twardymi. W chwili obecnej (2019) spotyka się pendrive'y o pojemnościach do 4 TB.

Pendrive jest urządzeniem przenośnym typu Plug&Play - do komputera dołączany jest najczęściej bezpośrednio przez złącze USB, więc nie wymaga dodatkowych akcesoriów jak stacja dokująca czy dodatkowy napęd komputerowy. Szybkość uzależniona od wersji USB (1.1, 2.0 lub od 2010 roku 3.0) oraz od szybkości zastosowanej pamięci Flash. Obecne rozmiary nowoczesnych urządzeń zwanych seriami "mini" nie przekraczają podwojonej wielkości złącza USB. Starsze modele zwykle wyposażone były w charakterystyczny przełącznik blokady zapisu i kasowania podobnie jak w dyskietkach.
Data 2019-08-30
EEPROM (ang. Electrically-Erasable Programmable Read-Only Memory) – rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej. Oznaczana równeż jako E²PROM. Pamięć EEPROM w odróżnieniu od pamięci EPROM może być kasowana tylko przy użyciu prądu elektrycznego. Liczba zapisów i kasowań jest ograniczona, w zależności od typu i producenta pamięci wynosi do 100,000 cykli. Po przekroczeniu tej wartości pamięć ulega uszkodzeniu. Liczba odczytów pamięci jest nieograniczona.Wykorzystywana do przechowywania małej ilości danych które muszą być dostępne po zaniku zasilania.Rozwinięciem pamięci EEPROM jest pamięć typu Flash w której dzięki zastosowaniu buforów zwiększono szybkość zapisu do pamięci.
Artykuły: 1 - 4, łączna ilość: 4
< >