ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Strona główna bloga > Kategoria: Karty i inne nośniki pamięci

PENDRIVE (potocznie: Pen Drive) - czym są i jakie są rodzaje?

Pendrive oferował początkowo pojemności porównywalne z pojemnościami dyskietek, jednak szybki rozwój technologiczny pamięci flashspowodował, iż pojemnościami szybko przewyższył napędy ZIP, a obecnie jest porównywalny z dyskami twardymi. W chwili obecnej (2019) spotyka się pendrive'y o pojemnościach do 4 TB.

Pendrive jest urządzeniem przenośnym typu Plug&Play - do komputera dołączany jest najczęściej bezpośrednio przez złącze USB, więc nie wymaga dodatkowych akcesoriów jak stacja dokująca czy dodatkowy napęd komputerowy. Szybkość uzależniona od wersji USB (1.1, 2.0 lub od 2010 roku 3.0) oraz od szybkości zastosowanej pamięci Flash. Obecne rozmiary nowoczesnych urządzeń zwanych seriami "mini" nie przekraczają podwojonej wielkości złącza USB. Starsze modele zwykle wyposażone były w charakterystyczny przełącznik blokady zapisu i kasowania podobnie jak w dyskietkach.
Typy i prędkości: Urządzenia USB możemy podzielić na trzy grupy ze względu na zgodność z przyjętymi specyfikacjami:
  • USB 1.1 (Full Speed) – urządzenia spełniające warunki tej specyfikacji mogą pracować z prędkościami 1.5 Mb/s (0.1875 MB/s) lub 12 Mbit/s (1.5 MB/s)
  • USB 2.0 (Hi-Speed) – urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z prędkością 480 Mb/s (60 MB/s), ale w praktyce uzyskują jedynie prędkość 320 Mb/s (40MB/s). Urządzenia w standardzie USB 2.0 są w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami.
  • USB 3.0 (SuperSpeed) – urządzenia transferują dane (po podłączeniu do portu USB 3.0) z prędkością do 4,8 Gb/s (600 MB/s). Pierwsze urządzenia pojawiły się w roku 2009. Osiągają na razie niższe prędkości niż przewiduje standard ze względu na obsługiwane protokoły. Pamięć może przesyłać dane zarówno przez porty USB 3.0, jak i przez porty USB 2.0 (transferując oczywiście dane przez port USB 2.0 z odpowiednio mniejszą szybkością).
Pendrive'y wykorzystywane są przez większość osób korzystających z komputera. Dlatego muszą być wystarczająco małe, by włożyć je w kieszeń i zabrać ze sobą. Produkuje się je w najróżniejszych kształtach prostokątnych breloczków, kart kredytowych, jak i figurek różnych postaci czy przedmiotów, a nawet okrągłych.

Zastosowanie

Coraz więcej pendrive'ów zawiera oprócz funkcji pamięci zewnętrznej dodatkowe funkcje w postaci odtwarzacza mp3, dyktafonu, radiaUKF (FM), aparatu cyfrowego, itp.

Przenoszenie danych osobistych

Najpowszechniejszym zastosowaniem tych pamięci jest przenoszenie i przechowywanie plików osobistych takich jak dokumenty, aplikacje, zdjęcia, muzykę i filmy.

Naprawa komputerów

Odnoszą one sukcesy w odzyskiwaniu danych z komputerów przenośnych dzięki aplikacjom przenośnym do odzyskiwania danych, a także usuwaniu z zainfekowanego komputera wirusów lub programów szpiegujących.

Odtwarzacze plików audio

Pamięci Flash wyposażone w wyjście na słuchawki oraz już prawie we wszystkich modelach stosuje się mini wyświetlacze LCD lub OLED. Obsługują one formaty MP3, WMA, WAV, MIDI, MP4, AIFF, itp.

Bootowanie systemów operacyjnych

Ta funkcja jest podobna do LiveCD, która uruchamia z samego napędu CD/DVD np. system operacyjny lub określony program bez potrzeby jego instalowania, funkcja ta nosi nazwę LiveUSB.

Zwiększenie pamięci systemu

W najnowszych systemach operacyjnych firmy Microsoft (Windows Vista oraz Windows 7) wykorzystanie funkcji ReadyBoost pozwala na zwiększenie pamięci operacyjnej systemu poprzez wykorzystanie wolnej pamięci podłączonego pendrive'a lub jej części. W systemie operacyjnym Linux montowanie pendrive'a, tworzy na nim plik o określonym rozmiarze (dd), oznaczamy jako swap (mkswap) i dodaje do puli swapów (swapon).

Bezpieczeństwo danych

Najnowsze pendrive'y są coraz bardziej wytrzymałe, odporne na wstrząsy, a nawet na upadek z wysokości kilkudziesięciu metrów. Produkowane są też wersje wodoodporne i ognioodporne.Można też zakupić pendrive'y wyposażone we wbudowane oprogramowanie, które wymaga wpisania hasła przed odczytaniem danych (często dane te są kodowane specjalnymi algorytmami), a dla bardziej wymagających pozostają wersje wyposażone w czytnik linii papilarnych, uniemożliwiające odczytanie plików zapisanych na pendrive'ie przez osoby nieupoważnione.
5
2
Dodaj komentarz