ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Strona główna bloga > Kategoria: Baterie do aparatów słuchowych

Typy aparatów słuchowych – podstawowe właściwości

Dzisiaj prezentujemy podstawową typologię aparatów słuchowych oraz opisujemy ich główne cechy. Być może pomożemy Wam w ten sposób wybrać właściwy model.

Aparaty wewnątrzkanałowe CIC – completely in canal – lub mini CIC

Aparaty wewnątrzkanałowe są formowane tak, by idealnie dopasować do przewodu słuchowego. Może przynieść poprawę w przypadku łagodnej lub średniej utraty słuchu.

Jego podstawową zaletą jest oczywiście niewielki rozmiar i jest mało widoczny. Jest też mało wrażliwy na zakłócenia spowodowane szumem wiatru. Jednak stosuje się w nich małe baterie o stosunkowo niższej wydajności. Nie można w nich także regulować głośności oraz utrudnia utrzymanie przewodu słuchowego w czystości.

Aparaty wewnątrzkanałowe ITC – in the canal

Są nieco większe od CIC (bardziej wypełniają kanał słuchowy). Ich zaletą jest możliwość zastosowania lepszej jakości mikrofonu oraz dodatkowych funkcji, niedostępnych dla aparatów CIC, np. przycisk funkcji umożliwiający wyciszenie.

Aparaty wewnątrzuszne ITE – in the ear

Dostępne w dwóch podstawowych wersjach: całkowicie wypełniające małżowinę uszną (full shell – FS) i wypełniające dolną część małżowiny usznej (half shell). Polecany w przypadkach od łagodnej do ciężkiej utraty słuchu.

Takie aparaty mają regulację głośności i mikrofony kierunkowe. Wykorzystują też większe baterie (od tych stosowanych w CIC i ITC), przez co ich czas użytkowania może być dłuższy (zależy to także od charakteru użytkowania). Mogą być podatne na zakłócenia typu szum wiatru. Są bardziej widoczne niż aparaty CIC i ITC.

Aparaty zauszne BTE – behind the ear

Zaczepiane na górnej części małżowiny usznej i opierające się za uchem. Dźwięk, poprzez mikrofon trafia do jednostki głównej, a następnie, rurką, do wkładki indywidualnie dopasowanej do kanału słuchowego.

Najbardziej rozwinięty technologicznie typ aparatu słuchowego. Polecany dla wszystkich, niezależnie od wady słuchu, jak i wieku osoby. Lepiej wzmacniają dźwięki od ich mniejszych odpowiedników, ale są też podatne na szumy wiatru. Duża bateria pozwala na stosunkowo długie użytkowanie. Jest to też najtańszy typ aparatów słuchowych.

Aparat zauszny RIC – receiver in canal lub RITE – receiver in the ear

Zbliżone budową do aparatów BTE, jednak w ich wypadku słuchawka umieszczana jest nie we wkładce, a w kanale słuchowym. Z tego powodu są mniej widoczne od aparatów BTE. Są to aparaty najnowszej generacji. Łączy zalety aparatów ITC/ITE oraz BTE.
Tagi:
4
0
Dodaj komentarz