PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Im wyższa pojemność akumulatorka tym lepiej?...niekoniecznie

Autor: Michał Seredziński
2023-09-19
4
0
Przy wyborze akumulatorków głównym kryterium dla naszych klientów jest pojemność, ew. marka i oczywiście cena. Utarło się, że im wyższa pojemność takiego akumulatorka tym lepiej. Takie akumulatorki są też wyraźnie droższe od potencjalnie słabszych/mniej pojemnych odpowiedników. W praktyce nie zawsze wybór najdroższego, najbardziej pojemnego akumulatora z serii będzie wyborem optymalnym.

Zależność pomiędzy pojemnością a żywotnością akumulatorka Ni-MH

Akumulatorki o najwyższych pojemnościach w sposób maksymalny korzystają z dostępnych technologii, zawierając w jednym akumulatorku możliwie dużo aktywnego materiału. W związku z tym, koszt ich produkcji jest zdecydowanie najwyższy. 

Taki mocno wysilony akumulator ma natomiast jedną poważną wadę - mocno ograniczoną żywotność. 

Typowy akumulator AA 2500 mAh ma zwykle 2-4 krotnie mniejszą trwałość od ogniw 2000 mAh produkowanych w tej samej fabryce. 

Ogniwa 1000 mAh możemy użyć nawet 2x więcej razy od ogniwa 2000 mAh. W czasie eksploatacji takie ogniwa jak AAA 500 mAh, czy AA 1000 mAh mogą okazać się blisko 10x trwalsze niż najmocniejsze, najbardziej pojemne ogniwa. 

Okres pełnej użyteczności takich nisko-pojemnych akumulatorków bez trudu przekracza 10 lat. 

Czy rzeczywiście potrzebujemy wysokiej pojemności?

Pomijając nawet aspekt doskonałej żywotności akumulatorków o niskich pojemnościach, nie zawsze potrzebujemy aż tak wysokiej pojemności, jaką oferują droższe odpowiedniki. 

Niektóre urządzenia nie są w stanie wykorzystać całej dostępnej pojemności akumulatorków – w takich urządzeniach, akumulatorek o 2-krotnie niższej pojemności wcale nie musi działać istotnie krócej. 

Urządzenia pracujące dotychczas na bateriach – piloty, zegary, wagi itp. działają wiele miesięcy między wymianami baterii – tam użycie typowych akumulatorków o wysokich pojemnościach mija się z celem (zarówno z przyczyn ekonomicznych jak i ekologicznych). Użycie tańszych akumulatorków o niskich pojemnościach może być idealnym rozwiązaniem na zastąpienie baterii jednorazowych w takich urządzeniach – dla użytkownika dodatkową korzyścią będzie fakt, że akumulatorki Ni-MH nie wylewają. 

 

Wszystkie urządzenia, gdzie producent fabrycznie użył akumulatorków o dużo niższych pojemnościach, gdzie z założenia są one nieregularnie, często doładowywane – w szczególności wszystkie akcesoria solarne: odstraszacze gryzoni, lampki solarne, inne akcesoria ogrodowe itp., a także telefony/słuchawki bezprzewodowe DECT – w takich urządzeniach zwykle nie warto instalować zbyt pojemnych akumulatorków, gdyż mogą nie być opymalnie ładowane i mogą szybko ulegać degradacji – tutaj zawsze najlepszym pomysłem jest dobranie akumulatorków o zbliżonej (najlepiej nieznacznie wyższej) pojemności od fabrycznego rozwiązania. 

Podsumowanie

Jak już wiece, akumulatorki o stosunkowo niskich pojemnościach mogą mieć naprawdę wiele zalet. W wielu urządzeniach będą idealne jako zamiennik baterii jednorazowych, w innych zadziałają niewiele gorzej, a w niektórych nawet lepiej od akumulatorków o teoretycznie 2-krotnie wyższych pojemnościach. 

Jak by tego było mało, są bardzo trwałe – starzeją się bardzo wolno i można z nich korzystać nawet ponad 10 lat. 

Cena? Bardzo korzystna - niektóre, markowe akumulatorki o pojemnościach 500 mAh dla AAA, czy 1000 mAh w przypadku AA można dostać w cenie podobnej jak baterie jednorazowe dostępne w typowym markecie! 

 

Zobacz super trwałe akumulatorki everActive Infinity Line dostępne w sklepie hurt.com.pl:

  • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
  • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
  • przetestowana wydajność - realna pojemność
  • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
  • dedykowane do lamp solarnych oraz telefonów bezprzewodowych, świetne jako zamiennik baterii jednorazowych w pilotach, zegarach itp.
15,90 zł 12,93 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

  • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
  • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
  • przetestowana wydajność - realna pojemność
  • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
  • dedykowane do lamp solarnych oraz telefonów bezprzewodowych, świetne jako zamiennik baterii jednorazowych w pilotach, zegarach itp.
19,90 zł 16,18 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

4
0
Dodaj komentarz