ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Co to jest efekt pamięci i czy dotyczy akumulatorków Ni-MH?

Autor: Michał Seredziński
2020-02-24
89
6

Efekt pamięci jest charakterystyczny dla starszych akumulatorów Ni-Cd.  Efektem tego niechcianego zjawiska było zmniejszenie użytkowej pojemności akumulatora.
Akumulator będąc rozładowywany tylko częściowo "zapamiętywał" moment doładowywania. W trakcie późniejszej eksploatacji coraz trudniej było wykorzystać pojemność i energię pozostającą w akumulatorze.
Akumulatorków Ni-MH nie dotyczy bezpośrednio efekt pamięci, jednak w ich wypadku można się spotkać z podobnym zjawiskiem nazywanym efektem leniwej baterii.

Akumulatory niklowo-kadmowe Ni-Cd i efekt pamięci.

Przykładowe ogniwo Ni-Cd rozładowywane regularnie tylko w 25% "zapamiętywało" moment (oznaczenie 'M' na poniższym wykresie), w którym następowało odłączenie akumulatora i jego doładowanie. W trakcie późniejszego użytkowania akumulator pamiętał moment gdy następowało jego odłączenie i już będąc rozładowany zaledwie w 25% wykazywał oznaki pustego ogniwa (następował wyraźny spadek napięcia). W praktyce trudno było wykorzystać te 75% pojemności pozostającej nadal w akumulatorze.

 

efekt pamięci w akumulatorach Ni-CdRys.1 Charakterystyka rozładowania akumulatora Ni-Cd.

Metodą zapobiegawczą dla tego niechcianego zjawiska było dodatkowe, wymuszone rozładowanie takiego akumulatorka do poziomu napięcia 0.9V, czasem nawet niższego. Wielu użytkowników zalecało takie rozładowanie przed każdym ładowaniem akumulatorka.

 

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe i efekt leniwej baterii.

Akumulatory Ni-MH nie są tak podatne na powstawanie efektu pamięci. W ich wypadku czasami jest mowa o efekcie leniwej baterii, który polega na pozornym zwiększeniu rezystancji wewnętrznej akumulatorka i spadku jego wydajności. Charakter tej zmiany jest jednak dużo łagodniejszy i nie ma tak trwałego charakteru jak w przypadku akumulatorków Ni-Cd. 

 

Efekt leniwej baterii w akumulatorach Ni-MHRys.2 Charakterystyka rozładowania akumulatora Ni-MH.

Akumulator dotknięty efektem leniwej baterii nadal pozostaje użyteczny w większości zastosowaniach. Dodatkowo efekt ten nie jest trwały i nawet w przypadku mocno "leniwego" ogniwa można się tego zjawiska skutecznie pozbyć poprzez rozładowanie akumulatora do poziomu napięcia ok. 0.9V-1.0V.
W odróżnieniu od ogniw Ni-Cd akumulatorów Ni-MH nie zaleca się dodatkowo rozładowywać przed każdym ładowaniem - ten temat poruszyłem szerzej w innym wpisie.

 

Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

89
6
Dodaj komentarz