ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Czy warto rozładowywać akumulatorki Ni-MH przed każdym ładowaniem?

Autor: Michał Seredziński
2020-02-21
48
1

Zdecydowanie nie. Całkowite rozładowywanie akumulatorka Ni-MH przed każdym ładowaniem skutecznie obniża jego żywotność. 
Regularne rozładowywanie akumulatorów było zalecane dla starych, praktycznie niedostępnych obecnie akumulatorów niklowo-kadmowych (Ni-Cd). Wykonanie wymuszonego cyklu głębokiego rozładowania niwelowało i minimalizowało ryzyko powstania tzw. efektu pamięci w tego rodzaju akumulatorach.
W nowoczesnych akumulatorkach niklowo-metalowo-wodorkowych (Ni-MH) wygląda to zupełnie inaczej.

Aby ten temat dokładnie wyjaśnić należy się cofnąć w czasie, gdy powszechne w użyciu były ogniwa Ni-Cd.
Wielu z czytelników zapewne spotkało się z takim terminem jak "efekt pamięci" akumulatora.

Efekt pamięci, charakterystyczny dla starszych akumulatorów Ni-Cd skutkował zmniejszeniem użytecznej pojemności akumulatorków. Przykładowe ogniwo rozładowywane regularnie tylko w 25% "zapamiętywało" moment, w którym następowało odłączenie akumulatora i jego doładowanie. W trakcie późniejszego użytkowania akumulator pamiętał moment gdy następowało jego odłączenie i już będąc rozładowany zaledwie w 25% wykazywał oznaki pustego ogniwa (następował wyraźny spadek napięcia). W praktyce trudno było wykorzystać te 75% pojemności pozostającej nadal w akumulatorze.

Więcej o efekcie pamięci i jego powiązaniu z nowszymi akumulatorkami Ni-MH piszemy w kolejnym artykule.

Rys.1 Charakterystyka rozładowania akumulatora Ni-Cd.

Metodą zapobiegawczą dla tego niechcianego zjawiska było dodatkowe, wymuszone rozładowanie takiego akumulatorka do poziomu napięcia 0.9V, czasem nawet niższego. Wielu użytkowników zalecało takie rozładowanie przed każdym ładowaniem akumulatorka.

Obecnie produkowane akumulatory Ni-MH nie są tak podatne na powstawanie efektu pamięci. W ich wypadku czasami jest mowa o efekcie leniwej baterii, który polega na pozornym zwiększeniu rezystancji wewnętrznej akumulatorka i spadku jego wydajności. Charakter tej zmiany jest jednak dużo łagodniejszy i nie jest tak trwały jak w przypadku akumulatorków Ni-Cd. 
Rozładowywanie akumulatorków Ni-MH przed każdym ładowaniem prowadzi natomiast to ich dużo szybszego zużycia. 
Przeciętny akumulator Ni-MH będąc regularnie rozładowywany w 50% wytrzymuje ok. 4-krotnie więcej cykli ładowania w porównaniu do takiego, który każdorazowo jest całkowicie rozładowywany (do poziomu 1.0V). Łatwo policzyć, że z tego samego akumulatora można uzyskać łącznie o 100% więcej pojemności w trakcie jego cyklu życia.

Dodatkowym problemem, który zmniejsza żywotność akumulatorków Ni-MH jest sposób implementacji trybu rozładowania w niektórych popularnych ładowarkach. Wiele z tych ładowarek było projektowanych pod akumulatorki Ni-Cd. W takich ładowarkach rzeczywisty próg napięcia rozładowania może być zbyt niski dla akumulatora Ni-MH jak również po zakończeniu trybu rozładowania akumulator jest automatycznie ładowany do pełna. Taki wydawać by się mogło wygodny w użyciu tryb rozładowywania przypadł do gustu wielu użytkownikom i to do tego stopnia, że akumulatory nadal dość często są w ten sposób "ładowane" i niestety "zabijane" za każdym razem. Jak wygląda przykładowy źle przeprowadzony proces rozładowania mocno zużytego akumulatora Ni-MH w popularnej ładowarce pokazuje poniższy wykres.

Rys.2 Charakterystyka rozładowania zużytego akumulatorka Ni-MH w ładowarce Technoline BC-700.

Ładowarka wg specyfikacji ma rozładować akumulator do 0.9V, natomiast w praktyce minimalne napięcie rozładowania wyniosło w tym wypadku wyraźnie poniżej 0.7V. Ładowarka również błędnie oceniła w tym wypadku pojemność użytkową akumulatora.
Tak niski próg rozładowania jest zbyt niski dla akumulatorów Ni-MH i prowadzi do jeszcze szybszej degradacji takiego akumulatora.

Zachęcamy oczywiście do kontrolowania kondycji swoich akumulatorów. Posiadając odpowiednią ładowarkę nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym celu rozładować akumulator mierząc przy okazji jego pojemność itp.  Jednak absolutnie nie powinno się trybów rozładowania nadużywać. 

Nie ma żadnego sensu wymuszać rozładowania akumulatora Ni-MH częściej jak raz na 5 cykli ładowania lub częściej jak co pół roku - to jest w zupełności wystarczające do śledzenia stopnia zużycia akumulatorów i utrzymania ich w możliwie dobrej kondycji.

Popularne akumulatorki i ładowarki akumulatorków Ni-MH w sklepie hurt.com.pl:

 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
29,90 zł 24,31 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

- do 2100 cykli ładowania
- zachowuje 70% pojemności po 10 latach!
- pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
- naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
Made in Japan

52,58 zł 42,75 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

 • najbardziej zaawansowana ładowarka do akumulatorów Ni-MH od everActive
 • procesorowa z rozładowaniem i pomiarem pojemności oraz unikalnym testem rezystancji wewnętrznej ogniwa,
  funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
 • min. czas ładowania 4 akumulatorów 2500mAh - 3h.
 • obsługiwane akumulatory: Ni-MH,Ni-Cd, 1-4x R6/AA, R03/AAA, 1-2x R14/C, R20/D przy użyciu opcjonalnego adaptera
 • napięcie wejściowe 12V DC - w zestawie zasilacz sieciowy AC, opcjonalnie dostępny adapter samochodowy
159,00 zł 129,27 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 • profesjonalna, uniwersalna ładowarka procesorowa do ogniw Li-ion, Li-FePO4, Ni-MH,
 • funkcja rozładowania oraz odświeżania ogniw,
 • unikalna funkcja pomiaru i przeglądu dwóch wartości pojemności dla każdego akumulatora - Capacity Review,
 • obsługiwane rozmiary: R6 AA, R03 AAA, R14 C, R20 D, 10440, 14500, 14650, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 20700, 21700 - tylko niezabezpieczone, 22650, 25500, 26500, 26650, 32650, 33600, 16340 R-CR123e,
 • prąd ładowania: 500 mA, 1000 mA dla Li-ion / Li-FePO4, 500 mA dla Ni-MH,
 • bardzo dokładna kontrola ładowania niezależnie od rodzaju akumulatora.
199,00 zł 161,79 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Autor: Michał Seredziński
Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

48
1
Komentarze
liczba komentarzy: 3
Dodaj komentarz

 • Hmm... kiedyś BC-700 była uważana za jedną z pierwszych niezłych ładowarek mikroprocesorowych... A wychodzi na to, że psuła. Jaki model teraz jest uważany za "standard"? Na obecny stan wiedzy, oczywiście.
  0
  0
  • BC-700 nie była "złą" ładowarką jednak sprzyjała ona m.in. nadużywaniu trybu rozładowania, który niestety pomijał w dużym stopniu fakt istnienia rezystancji wewnętrznej danego akumulatorka. To w połączeniu ze zbyt niskim domyślnym prądem ładowania mogło w dłuższej perspektywie przyspieszać zużycie akumulatorków i powodować szybsze pogorszenie ich wydajności.

   Efektem wtórnym były w tej ładowarce zbyt optymistyczne wyniki testów pojemności osiąganych nawet na wieloletnich akumulatorkach, które mogły być już mocno zawodne.

   Ładowarką najbliższą funkcjonalnie do BC-700, jednak z naprawionymi błędami "logicznymi" jest model NC-1000 Plus marki everActive. Nieco uproszczonym i unowocześnionym wariantem jest z kolei NC-1000M.
   0
   0
 • Witam. Mam problem z akumulatorkami AAA eneloop 750mAh. Po półtora roku użytkowania, 3 szt. odmówiły współpracy. Na ładowarce NC-1000 plus wyświetla się komunikat "null". Akumulatory używane w zabawkach dziecka. Prawdopodobnie zostały zbyt mocno rozładowane. Czy jest sposób na ich "naprawę" ww. ładowarką, czy potrzeba czegoś bardziej zaawansowanego? Poproszę o pomoc, bo prawdopodobnie taki los będzie czekał więcej moich akumulatorów.
  0
  0
  • Model NC-1000 wykrywa akumulatorki dość "nisko" bo już od napięcia ok. 0,4V. Jednak zdarza się, że akumulatorek zostanie rozładowany do napięcia 0V, albo nawet zostanie przebiegunowany. W tym drugim wypadku większość zaawansowanych ładowarek odmówi ładowania takiego akumulatorka.
   Można jednak z tym problemem sobie poradzić - opisujemy to w innym wpisie: https://www.hurt.com.pl/blog/fakty-i-mity-o-ladowaniu-akumulatorkow-ni-mh-porady-dla-uzytkownikow-akumulatorkow-ni-mh-najczestsze-pytania-i-problemy-64#p1
   1
   0
 • Dziękuję bardzo za powyższy artykuł. Spowodował on u mnie wątpliwości po przeczytaniu innego zalecenia w artykule pod tym linkiem https://www.gimmik.net/blog/akumulatory-nimh-budowa-zastosowanie-i-porady/. Kupiłem u Państwa akumulatorki everActive AAA 750 mAh oraz eneloop AAA 750 mAh i nie wiem jak powinienem się zachować przed pierwszym użyciem. Spróbowałem ładować everActive w ładowarce TRONIC TLG 500 B1, ale włączył się automatycznie tryb rozładowywania i ją wyłączyłem. Proszę o konkretną poradę.
  0
  0
  • Każde wymuszone, syntetyczne rozładowanie zawsze zabiera nam niepotrzebnie jakiś cykl z życia danego akumulatorka. Oczywiście, aby mieć pewność, że nie ujawnia się tam efekt leniwej baterii warto np. raz na kilka miesięcy taki akumulator w miarę możliwości dodatkowo rozładować, jeżeli nie mamy pewności, jak głęboko są rozładowywane w naszym docelowym urządzeniu.
   Jednak ostatecznie dużo więcej zyskamy częściej doładowując akumulatorki, które nie zostały całkowicie rozładowane. W przypadku zupełnie nowych akumulatorków ważne aby umieścić je najpierw w ładowarce, a nie w docelowym urządzeniu. Ładowarka zadba o ich równe naładowanie, to czy zacznie od ich jednorazowego rozładowania nie ma większego znaczenia, choć nadal uważam, że takie rozładowanie nowych, częściowo naładowanych akumulatorków nie jest absolutnie konieczne.
   1
   0