Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Autor: Michał Seredziński
2021-06-17
icon
30
icon
3
Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?
Coraz więcej użytkowników podążając za trendem proekologicznych rozwiązań decyduje się na wymianę baterii jednorazowych, w szczególności tzw. "paluszków" AA/AAA na akumulatorki, które można wielokrotnie ładować.

Kupujemy markowe, pojemne akumulatorki Ni-MH, inwestujemy w dobrą ładowarkę, a mimo to nie wszystkie nasze sprzęty domowe prawidłowo współpracują z nowym źródłem zasilania. Co jest przyczyną, na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury naszego praktycznego poradnika.

Warto przed przeczytaniem niniejszego artykułu cofnąć się do naszego poprzedniego wpisu "Jakie są różnice pomiędzy akumulatorkiem 1,2V Ni-MH, a baterią alkaliczną 1,5V?" oraz „Baterie czy akumulatorki - wybór zależy od urządzenia!

Jak wiecie z naszych publikacji, zdecydowana większość urządzeń bardzo dobrze toleruje i bez problemu współpracuje z akumulatorkami Ni-MH. Akumulatorki te oferują zbliżone napięcie podczas pracy oraz są zgodne rozmiarowo z typowymi bateriami.

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się jednak, że urządzenia nie współpracują poprawnie z akumulatorkami Ni-MH, a nawet nie chcą się uruchomić.

Poniżej opisujemy najbardziej typowe scenariusze, gdy nawet świeże akumulatorki nie działają zbyt efektywnie.

Oprócz opisanych poniżej szczególnych sytuacji aby zapewnić maksymalną niezawodność świeżo instalowanym akumulatorkom powinniśmy:

 • naładować je przed pierwszym użyciem - nawet jeżeli są to zupełnie nowe akumulatorki "gotowe do użycia", wyrównanie stopnia naładowania przed użyciem pomaga uniknąć późniejszych problemów ze zbyt głębokim rozładowaniem i szybką degradacją świeżych ogniw,
 • unikać mieszania w urządzeniu różnych akumulatorków, o różnych stopniach naładowania,
 • pamiętać, że napięcie na akumulatorkach spada wraz z przechowywaniem - akumulatorki Ni-MH mają najlepszą charakterystykę rozładowania (oferują najwyższe napięcie wyjściowe), gdy są w użyciu po kilku godzinach od wyjęcia z ładowarki,
 • pamiętać, że wraz z upływem czasu akumulatory się starzeją, niezależnie od warunków ich użytkowania - po kilku latach każdy akumulator Ni-MH o znacznie podwyższonej rezystancji będzie działał bardzo nieprzewidywalnie i może powodować liczne problemy.

Na potrzeby tego artykułu problemy urządzeń z obsługą akumulatorków podzielimy na następujące przypadki:

1) urządzenie nie uruchamia się na akumulatorkach Ni-MH, nawet od razu po ich naładowaniu:

 • bez względu na wymagany pobór prądu.

2) urządzenie pracuje na akumulatorkach Ni-MH wyraźnie krócej jak na bateriach alkalicznych, jednorazowych 1,5V:

a) w urządzeniach o niskim poborze prądu, gdzie baterie wytrzymują zwykle wiele tygodni między wymianami jak np. wybrane lampki LED, najprostsze latarki, zegary, stacje pogodowe, termometry itp.

b) w urządzeniach o wysokim (również impulsowym-chwilowym) poborze prądu, jak np. niektóre termometry bezprzewodowe, ciśnieniomierze, pompy insulinowe, mocne latarki LED, zapalniki gazowe w piecykach "Junkers",

3) akumulatorki działają nawet lepiej, bardziej efektywnie niż na bateriach jednorazowych, jednak w instrukcji obsługi producent nie zaleca, a wręcz zabrania ich stosowania - dlaczego?

 • w urządzeniach o wysokim poborze prądu, gdy łączymy szeregowo 3 lub więcej ogniw w komorze zasilania, np. autka zdalnie sterowane, mocne latarki i reflektory LED, młynki elektryczne.

1) Akumulatorki w ogóle nie pozwalają na uruchomienie naszego urządzenia, lub urządzenie uruchamia się na dosłownie sekundę - nawet od razu po wyjęciu akumulatorków z ładowarki.

Tutaj zdecydowanie najczęstszą przyczyną jest brak styku akumulatorka w komorze zasilania naszego urządzenia.

Akumulatorki są inaczej wykończone od baterii jednorazowych, w szczególności od strony bieguna dodatniego. Zdarza się, że "czubek" akumulatorka zwyczajnie nie dotyka blaszki, czy sprężynki w komorze naszego urządzenia.

Przykładem na czasie, w związku z pandemią COVID-19 są popularne pulsoksymetry i bezdotykowe podajniki do mydła, gdzie "plus" akumulatorka idealnie wpada w sam środek zastosowanej sprężynki dociskowej, bez szans na dobre połączenie.

W takich sytuacjach podstawową czynnością jest wizualna ocena, czy dany akumulator ma szanse dotykać metalowych docisków w komorze zasilania naszego sprzętu.

Pamiętajmy, że akumulatorki Ni-MH mają inną budowę od strony bieguna dodatniego - jak pokazujemy na zdjęciu, tylko powierzchnia oznaczona jako 1A przewodzi prąd, natomiast 2A jest izolatorem. Nasz styk w urządzeniu musi dotknąć wystającego elementu 1A, w innym wypadku urządzenie może się nawet nie włączyć.

Baterie alkaliczne w tym wypadku mają dużą większą powierzchnię styku, oznaczoną na zdjęciu jako 1B.

Gdy pomimo dobrego styku urządzenie nadal nie uruchamia się, to pozostaje ocena, czy mamy prawidłowo naładowane akumulatorki.

Jeżeli napięcie akumulatorka podczas instalacji przekracza 1,30V, a sam akumulatorek nie jest już mocno wyeksploatowany (kilkuletni lub taki o mocno podwyższonej rezystancji wewnętrznej) to każde urządzenie powinno się przynajmniej na chwilę uruchomić.

2) Nasze urządzenie uruchamia się, jednak pracuje dużo krócej na akumulatorkach.

a) Sprzęt o niskim poborze prądu. 

To jedyny scenariusz, gdzie faktycznie bateria alkaliczna ma pewną przewagę i oferuje wyższe napięcie pracy od akumulatorków Ni-MH dzięki czemu pozwala na bardziej efektywną pracę niektórych urządzeń.

W mało wymagających urządzeniach nawet najpojemniejszy akumulator Ni-MH będzie miał niższą maksymalną pojemność niż dobra bateria alkaliczna - pojemność baterii alkalicznych, mierzona w warunkach bardzo niskiego obciążenia (ok. 5 mA i poniżej) dla rozmiaru LR03 AAA może wynosić ok. 1400 mAh oraz 3000 mAh dla LR6 AA.

Zdarza się jednak, że akumulatory działają wyraźnie krócej niż wynika to z samej różnicy pojemności.

W niefortunnie zaprojektowanym urządzeniu zdarza się, że bateria odmawia pracy gdy jej napięcie spadnie do ok. 1,25V, a nawet 1,30V. W urządzeniach o niskim poborze prądu spadek napięcia baterii alkalicznej do takiego poziomu oznacza zwykle nadal nieoptymalne, bo ok. 60-70% rozładowanie takiej baterii. Mimo niepełnego rozładowania takie baterie często działają w urządzeniu długimi miesiącami. Średnie napięcie pracy baterii alkalicznej w takich urządzeniach może wynosić ok. 1,40V.

Typowy akumulatorek Ni-MH niezależnie od warunków rozładowania oferuje średnie napięcie pracy ok. 1,20V-1,25V, przy czym napięcie 1,40V jest obserwowane tylko przez chwilę po odłączeniu ładowania i w docelowym urządzeniu bardzo szybko spada poniżej wartości 1,30V. W urządzeniu, które takie napięcie uzna za zbyt niskie, akumulatorki zwyczajnie odmówią współpracy, pomimo że pozostaną jeszcze w 80-90% naładowane.

To sytuacja dość rzadka, gdyż na rynku jest coraz mniej urządzeń, które marnotrawią energię pozostałą w bateriach - jeżeli jednak na takie urządzenie trafimy, to niestety musimy zaakceptować fakt, że nawet baterie jednorazowe nie będą tam optymalnie spożytkowane, a akumulatorki Ni-MH będą odmawiać pracy znacznie przedwcześnie.

Wyższe średnie napięcie baterii alkalicznych w takim scenariuszu powoduje też często np. bardziej jaskrawe (kontrastowe) wyświetlanie zawartości wyświetlaczy LCD (np. w zegarkach elektronicznych, stacjach pogodowych itp.).

Niezależnie od wspomnianych, rzadkich przypadków "niezgodności" urządzeń z akumulatorkami Ni-MH, pamiętajmy, że akumulatory niklowo-wodorkowe nie są zalecane do użytkowania w urządzeniach o bardzo niskim poborze prądu. Wynika to z ich charakterystyki i faktu, że ulegają starzeniu również gdy nie są używane. Na tak "leniwie" użytkowanych akumulatorach może pojawić się tzw. efekt leniwej baterii, o którym piszemy w innym artykule. Podwyższeniu ulega rezystancja wewnętrzna, a sam akumulator może powodować problemy przy próbach jego doładowania.

Użytkowanie akumulatorków Ni-MH w urządzeniach, w których zwykłe baterie jednorazowe wytrzymują długimi miesiącami nie niesie za sobą korzyści ekonomicznych, jak również ekologicznych.

2) Nasze urządzenie uruchamia się, jednak pracuje dużo krócej na akumulatorkach.

b) Sprzęt o wysokim poborze prądu.

Akumulatorki Ni-MH w takich warunkach pracy zawsze będą pracować efektywniej od baterii alkalicznych, oferując wyższą pojemność jak również wyższe średnie napięcie pracy.

Mimo tego zdarza się, że niektóre urządzenia nadal źle tolerują akumulatorki, przedwcześnie sygnalizując ich rozładowanie. Tym razem napięcie pracy nie ma większego znaczenia, a sposób w jaki urządzenie sprawdza "możliwości" baterii.

Urządzenie, które zostało zaprojektowane konkretnie pod baterie alkaliczne, w szczególności urządzenie medyczne jak np. ciśnieniomierz musi być wysoce niezawodne i zwracać powtarzalne wyniki. Jak wiecie z innych naszych artykułów rezystancja wewnętrzna jednej baterii alkalicznej jest ok. 4-5 krotnie wyższa od akumulatorka Ni-MH - oznacza to, że przy wysokim poborze prądu na baterii jednorazowej powstanie kilkukrotnie wyższy spadek napięcia niż na akumulatorku Ni-MH, przez co działanie całego urządzenia może być niestabilne i mocno niepewne.

Jednym z prostych pomysłów jak zagwarantować niezawodność i powtarzalność w takich warunkach jest określenie odpowiedniego "zapasu" napięcia, jaki musi zostać wykryty przed rozpoczęciem pracy kompresorka w ciśnieniomierzu itp.

W rezultacie, urządzenie, które wykryje napięcie startowe ok. 1.25-1.30V może nie mieć pewności, czy pod docelowym obciążeniem napięcie nie spadnie zbyt nisko (nawet do 1,0V czy poniżej) na typowej baterii jednorazowej - dlatego dla pewności sugeruje wymianę baterii. Akumulatorki Ni-MH oddają sprawnie wysoki prąd (bez zauważalnego spadku napięcia pod obciążeniem) również gdy ich napięcie spadnie poniżej 1,30V, więc technicznie nie byłoby przeszkód aby dalej pracowały w takim urządzeniu - jednak w takiej sytuacji mogą się nawet nie uruchomić, pomimo że będą jeszcze w 80-90% naładowane.Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku niektórych zapalników w piecykach gazowych.

Podobnie jak w poprzednim scenariuszu, takie urządzenia nieefektywnie wykorzystują energię zmagazynowaną nawet w bateriach jednorazowych, a tym samym sprawiają duże problemy z akumulatorkami Ni-MH. Szczęśliwie tego typu urządzeń jest również coraz mniej na rynku.

Innym powodem krótszego (choć zwykle nieznacznie) czasu pracy akumulatorków Ni-MH np. w zabawkach, mocnych latarkach itp. jest fakt, że akumulatorki mogą oddawać więcej mocy od typowej baterii alkalicznej - i tak np. reflektor LED świeci jaśniej, ale krócej na akumulatorkach, czy autko zdalnie sterowane jeździ szybciej, ale nie tak długo.

Oczywiście w tym scenariuszu jak i w każdym innym powinniśmy również upewnić się, że akumulatorki poprawnie stykają się ze sprężynkami, dociskami w komorze zasilania naszego urządzenia - wbrew pozorom to dość powszechny i często ignorowany problem, który łatwo można namierzyć i wyeliminować.

3. Dlaczego producent nie zaleca lub wręcz zabrania stosowania akumulatorków Ni-MH?

Problem dotyczy bardzo niewielkiej grupy urządzeń. Najczęściej to urządzenia o wysokim poborze prądu, więc wydawałoby się, że akumulatorki powinny być lepszych wyborem.

Powody mogą być dwa. Producent z góry wie, że mechanizm wykrywania "słabych" baterii zadziała poprawnie tylko z bateriami alkalicznymi i jego urządzenie zgodnie ze scenariuszem 2b szybko odmówi współpracy na akumulatorkach Ni-MH.

Częściej jednak problemem nie jest zbyt niskie napięcie startowe, a zbyt wysokie średnie napięcie pracy akumulatorków Ni-MH. Proste urządzenia, gdzie pobór prądu jest ograniczany tylko prostym opornikiem są liczone na konkretne źródło zasilania na konkretne napięcie pracy. Akumulatory Ni-MH z uwagi na dużo niższą rezystancję wewnętrzną wykazują w takich zastosowaniach wyraźnie wyższe napięcie pracy niż baterie alkaliczne.

Przy użyciu takiego prostego "regulatora" na bazie opornika przełoży się to bezpośrednio na wyższy pobór prądu przez takie urządzenie i "zmusi" je do pracy z wyższą mocą. Wydawać by się mogło, że w wielu wypadkach efekt będzie pozytywny - np. bardziej żwawo reagujący silnik, mocniej świecąca latarka LED itp.

Niestety w niektórych przypadkach, jeżeli producent nie przewidział zastosowania akumulatorków może dojść do przegrzania i zniszczenia elementów elektronicznych, a w konsekwencji całego urządzenia.

Podobnie jak w przypadku pozostałych sytuacji, takie urządzenia to obecnie rzadkość na rynku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł możliwie prosto i wyczerpująco opisuje możliwe powody słabej współpracy urządzeń z akumulatorkami.
Jeżeli macie urządzenie, które nie wpisuje się w żaden opisywany scenariusz i nadal powoduje problemy z akumulatorkami to zachęcamy do pozostawienia komentarza - postaramy się rozwiązać każdą zagadkę.

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

Popularne akumulatorki kupisz w sklepie hurt.com.pl

4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2000 mAh ready to use "Silver line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
27,90 zł brutto 22,68 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2600 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2600 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2600 mAh ready to use "Professional line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
37,90 zł brutto 30,81 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki AA / R6 Panasonic Eneloop Ni-MH 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister)
 • wyższa pojemność min. 2000 mAh
 • do 2100 cykli ładowania
 • zachowuje 70% energii po 10 latach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
61,90 zł brutto 50,33 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki R6 / AA Panasonic Eneloop PRO NEW Ni-MH 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister)
 • najwyższa pojemność wśród akumulatorków nowej generacji 2500 mAh
 • zachowuje 85% energii po 12 miesiącach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
76,90 zł brutto 62,52 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń

icon
30
icon
3
Komentarze
liczba komentarzy: 2
Dodaj komentarz

 • Od 8 lat używam akumulatorków wszędzie gdzie się da. Kilka wypadło, ale dzięki odpowiednej ładowarce przywrócone do działania. Przetestowałem mnóstwo aku z niemal wszystkich firm. Jest ich sporo. Z doświadczenia wiem, że najlepiej spisały i spisują się aku seri 'Eneloop" firmy Sanyo, zwłaszcza te o wydłużonym utrzymaniu naładowania. Wszelkie aku Recyko, Infinity zawiodły mnie. Nie mają tej klasy. Zdały też egzamin tańsze Kodaki, które używam w domowych lampkach z czujnikiem ruchu. Badziew chiński omijam z daleka. Ładowarka musi być dobra, a nie tani szajs. Ładowarka musi regenerować aku, resetować i odnawiać, musi wskazywać poziom naładowania etc. Większość z posiadanych aku zakupiłem właśnie w hurt.com.
  0
  0
 • Świetny artykuł! Bardzo wiele przydatnych informacji. Dziękuję! :)
  6
  0

SPIS TREŚCI:

 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Niniejsza polityka prywatności Sklepu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców lub Klientów Sklepu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Sklepie Internetowym, w tym podstawy, cele i zakres przetwarzania danych osobowych oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Sklepie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.
  2. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem Sklepu Internetowego jest Baltrade sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-298), ul. Kartuska 493, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000599859, NIP 584-020-21-16, adres poczty elektronicznej: ehandel@hurt.com.pl, numer telefonu kontaktowego: 58 552 20 20 - zwana dalej "Administratorem" i będąca jednocześnie Usługodawcą Sklepu Internetowego i Sprzedawcą.
  3. Dane osobowe w Sklepie Internetowym przetwarzane są przez Administratora zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - zwane dalej "RODO" lub "Rozporządzenie RODO". Oficjalny tekst Rozporządzenia RODO: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679
  4. Korzystanie ze Sklepu Internetowego, w tym dokonywanie zakupów jest dobrowolne. Podobnie związane z tym podanie danych osobowych przez korzystającego ze Sklepu Internetowego Usługobiorcę lub Klienta jest dobrowolne, z zastrzeżeniem dwóch wyjątków: (1) zawieranie umów z Administratorem - niepodanie w przypadkach i w zakresie wskazanym na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego i niniejszej polityce prywatności danych osobowych niezbędnych do zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej z Administratorem skutkuje brakiem możliwości zawarcia tejże umowy. Podanie danych osobowych jest w takim wypadku wymogiem umownym i jeżeli osoba, które dane dotyczą chce zawrzeć daną umowę z Administratorem, to jest zobowiązana do podania wymaganych danych. Każdorazowo zakres danych wymaganych do zawarcia umowy wskazany jest uprzednio na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego; (2) obowiązki ustawowe Administratora - podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa nakładających na Administratora obowiązek przetwarzania danych osobowych (np. przetwarzanie danych w celu prowadzenia ksiąg podatkowych lub rachunkowych) i brak ich podania uniemożliwi Administratorowi wykonanie tychże obowiązków.
  5. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których przetwarzane przez niego dane osobowe dotyczą, a w szczególności jest odpowiedzialny i zapewnia, że zbierane przez niego dane są: (1) przetwarzane zgodnie z prawem; (2) zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami; (3) merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane; (4) przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania oraz (5) przetwarzane w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych.
  6. Uwzględniając charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie i wadze zagrożenia, Administrator wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i aby móc to wykazać. Środki te są w razie potrzeby poddawane przeglądom i uaktualniane. Administrator stosuje środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.
  7. Wszelkie słowa, wyrażenia i akronimy występujące w niniejszej polityce prywatności i rozpoczynające się dużą literą (np. Sprzedawca, Sklep Internetowy, Usługa Elektroniczna) należy rozumieć zgodnie z ich definicją zawartą w Regulaminie Sklepu Internetowego dostępnym na stronach Sklepu Internetowego.
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
  1. Administrator uprawniony jest do przetwarzania danych osobowych w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków: (1) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów; (2) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy; (3) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze; lub (4) przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.
  2. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora wymaga każdorazowo zaistnienia co najmniej jednej z podstaw wskazanych w pkt. 2.1 polityki prywatności. Konkretne podstawy przetwarzania danych osobowych Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego przez Administratora są wskazane w kolejnym punkcie polityki prywatności – w odniesieniu do danego celu przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Każdorazowo cel, podstawa, okres i zakres oraz odbiorcy danych osobowych przetwarzanych przez Administratora wynika z działań podejmowanych przez danego Usługobiorcę lub Klienta w Sklepie Internetowym. Przykładowo jeżeli Klient decyduje się na dokonanie zakupów w Sklepie Internetowym i wybierze odbiór osobisty zakupionego Produktu zamiast przesyłki kurierskiej, to jego dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania zawartej Umowy Sprzedaży, ale nie będą już udostępniane przewoźnikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.
  2. Administrator może przetwarzać dane osobowe w Sklepie Internetowym w następujących celach, na następujących podstawach, w okresach oraz w następującym zakresie:

   Cel przetwarzania danych Podstawa prawna przetwarzania i okres przechowywania danych Zakres przetwarzanych danych
   Wykonanie Umowy Sprzedaży oraz przesłanie spersonalizowanej informacji handlowej w ramach marketingu bezpośredniego.

   Wykonanie umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej.

   Podjęcie działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem w/w umów.
   Artykuł 6 ust. 1 lit. b i f) Rozporządzenia RODO (wykonanie umowy oraz prawnie uzasadniony interes administratora).

   Dane są przechowywane przez okres niezbędny do wykonania, rozwiązania lub wygaśnięcia w inny sposób zawartej umowy.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Zakres maksymalny: imię i nazwisko; adres poczty elektronicznej; numer telefonu kontaktowego; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Marketing. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO (zgoda).

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Wyrażenie przez Klienta opinii o zawartej Umowie Sprzedaży. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO.

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Prowadzenie ksiąg podatkowych lub rachunkowych. Artykuł 6 ust. 1 lit. c) Rozporządzenia RODO w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 30 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 395).

   Dane są przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa nakazującymi Administratorowi przechowywanie ksiąg podatkowych (do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej) lub rachunkowych (5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą).
   Imię i nazwisko; adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy), nazwa firmy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Ustalenie, dochodzenie lub obrona roszczeń jakie może podnosić Administrator lub jakie mogą być podnoszone wobec Administratora. Artykuł 6 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia RODO.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Imię i nazwisko; numer telefonu kontaktowego; adres poczty elektronicznej; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Dla prawidłowego funkcjonowania Sklepu Internetowego, w tym dla realizacji zawieranych Umów Sprzedaży konieczne jest korzystanie przez Administratora z usług podmiotów zewnętrznych (takich jak np. dostawca oprogramowania, kurier, czy podmiot obsługujący płatności). Administrator korzysta wyłącznie z usług takich podmiotów przetwarzających, którzy zapewniają wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, tak by przetwarzanie spełniało wymogi Rozporządzenia RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
  2. Przekazanie danych przez Administratora nie następuje w każdym wypadku i nie do wszystkich wskazanych w polityce prywatności odbiorców lub kategorii odbiorców – Administrator przekazuje dane wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji danego celu przetwarzania danych osobowych i tylko w zakresie niezbędnym do jego zrealizowania. Przykładowo, jeżeli Klient korzysta z odbioru osobistego, to jego dane nie będą przekazywane przewoźnikowi współpracującemu z Administratorem.
  3. Dane osobowe Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego mogą być przekazywane następującym odbiorcom lub kategoriom odbiorców:
   1. przewoźnicy / spedytorzy / brokerzy kurierscy - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu dostawy Produktu przesyłką pocztową lub przesyłką kurierską, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu przewoźnikowi, spedytorowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do zrealizowania dostawy Produktu Klientowi.
   2. podmioty obsługujące płatności elektroniczne lub kartą płatniczą - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu płatności elektronicznych lub kartą płatniczą Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi obsługującemu powyższe płatności w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do obsługi płatności realizowanej przez Klienta.
   3. dostawcy systemu ankiet opiniujących - w przypadku Klienta, który zgodził się na wyrażenie opinii o zawartej Umowie Sprzedaży, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi dostarczającemu system ankiet opiniujących zawarte Umowy Sprzedaży w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do wyrażenia przez Klienta opinii za pomocą systemu ankiet opiniujących.
   4. dostawcy usług zaopatrujący Administratora w rozwiązania techniczne, informatyczne oraz organizacyjne, umożliwiające Administratorowi prowadzenie działalności gospodarczej, w tym Sklepu Internetowego i świadczonych za jego pośrednictwem Usług Elektronicznych (w szczególności dostawcy oprogramowania komputerowego do prowadzenia Sklepu Internetowego, dostawcy poczty elektronicznej i hostingu oraz dostawcy oprogramowania do zarządzania firmą i udzielania pomocy technicznej Administratorowi) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
   5. dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych zapewniający Administratorowi wsparcie księgowe, prawne lub doradcze (w szczególności biuro księgowe, kancelaria prawna lub firma windykacyjna) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Rozporządzenie RODO nakłada na Administratora obowiązek informowania o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym o profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 Rozporządzenia RODO, oraz – przynajmniej w tych przypadkach – istotne informacje o zasadach ich podejmowania, a także o znaczeniu i przewidywanych konsekwencjach takiego przetwarzania dla osoby, której dane dotyczą. Mając to na uwadze Administrator podaje w tym punkcie polityki prywatności informacje dotyczące możliwego profilowania.
  2. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z profilowania do celów marketingu bezpośredniego, ale decyzje podejmowane na jego podstawie przez Administratora nie dotyczą zawarcia lub odmowy zawarcia Umowy Sprzedaży, czy też możliwości korzystania z Usług Elektronicznych w Sklepie Internetowym. Efektem korzystania z profilowania w Sklepie Internetowym może być np. przypomnienie o niedokończonych zakupach, wskazanie propozycji Produktu, który może odpowiadać zainteresowaniom lub preferencjom danej osoby. Mimo profilowania to dana osoba podejmuje swobodnie decyzję, czy będzie chciała skorzystać z otrzymanej propozycji Produktu.
  3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo do tego, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, i wywołuje wobec tej osoby skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na nią wpływa.
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
  1. Prawo dostępu, sprostowania, ograniczenia, usunięcia lub przenoszenia - osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia („prawo do bycia zapomnianym”) lub ograniczenia przetwarzania oraz ma prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ma prawo do przenoszenia swoich danych. Szczegółowe warunki wykonywania wskazanych wyżej praw wskazane są w art. 15-21 Rozporządzenia RODO.
  2. Prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora na podstawie wyrażonej zgody (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) Rozporządzenia RODO), to ma ona prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  3. Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora, ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w sposób i trybie określonym w przepisach Rozporządzenia RODO oraz prawa polskiego, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Organem nadzorczym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Prawo do sprzeciwu - osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z jej szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) (interes lub zadania publiczne) lub f) (prawnie uzasadniony interes administratora), w tym profilowania na podstawie tych przepisów. Administratorowi w takim przypadku nie wolno już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  5. Prawo do sprzeciwu dot. marketingu bezpośredniego - jeżeli dane osobowe są przetwarzane na potrzeby marketingu bezpośredniego, osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych na potrzeby takiego marketingu, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  6. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w niniejszym punkcie polityki prywatności można kontaktować się z Administratorem poprzez przesłanie stosownej wiadomości pisemnie lub pocztą elektroniczną na adres Administratora wskazany na wstępie polityki prywatności lub korzystając z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Sklepu Internetowego.
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
  1. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę Sklepu Internetowego (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona – w zależności z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający nasz Sklep Internetowy). Szczegółowe informacje dot. plików Cookies, a także historię ich powstania można znaleźć m.in. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko.
  2. Administrator może przetwarzać dane zawarte w plikach Cookies podczas korzystania przez odwiedzających ze strony Sklepu Internetowego w następujących celach:
   1. identyfikacji Usługobiorców jako zalogowanych w Sklepie Internetowym i pokazywania, że są zalogowani;
   2. zapamiętywania Produktów dodanych do koszyka w celu złożenia Zamówienia;
   3. zapamiętywania danych z wypełnianych Formularzy Zamówienia, ankiet lub danych logowania do Sklepu Internetowego;
   4. dostosowywania zawartości strony Sklepu Internetowego do indywidualnych preferencji Usługobiorcy (np. dotyczących kolorów, rozmiaru czcionki, układu strony) oraz optymalizacji korzystania ze stron Sklepu Internetowego;
   5. prowadzenia anonimowych statystyk przedstawiających sposób korzystania ze strony Sklepu Internetowego;
   6. remarketingu, to jest badania cech zachowania odwiedzających Sklep Internetowy poprzez anonimową analizę ich działań (np. powtarzające się wizyty na określonych stronach, słowa kluczowe itp.) w celu stworzenia ich profilu i dostarczenia im reklam dopasowanych do ich przewidywanych zainteresowań, także wtedy kiedy odwiedzają oni inne strony internetowe w sieci reklamowej firmy Google Inc. oraz Facebook Ireland Ltd.
   7. śledzenia zanonimizowanego ruchu użytkowników na stronie internetowej przez narzędzie Hotjar; Hotjar rejestruje zachowania użytkowników w sposób anonimowy (nie pozwalający na odczytanie wypełnianych formularzy), w szczególności są to informacje o systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej, przeglądane podstrony, czas spędzony w serwisie, przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami w ramach naszego serwisu, źródło, z którego przechodzisz do naszego serwisu, miejsca kliknięć myszką.
  3. Standardowo większość przeglądarek internetowych dostępnych na rynku domyślnie akceptuje zapisywanie plików Cookies. Każdy ma możliwość określenia warunków korzystania z plików Cookies za pomocą ustawień własnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można np. częściowo ograniczyć (np. czasowo) lub całkowicie wyłączyć możliwość zapisywania plików Cookies – w tym ostatnim wypadku jednak może to mieć wpływ na niektóre funkcjonalności Sklepu Internetowego (przykładowo niemożliwym może okazać się przejście ścieżki Zamówienia poprzez Formularz Zamówienia z uwagi na niezapamiętywanie Produktów w koszyku podczas kolejnych kroków składania Zamówienia).
  4. Ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies są istotne z punktu widzenia zgody na korzystanie z plików Cookies przez nasz Sklep Internetowy – zgodnie z przepisami taka zgoda może być również wyrażona poprzez ustawienia przeglądarki internetowej. W braku wyrażenia takiej zgody należy odpowiednio zmienić ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies.
  5. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień dotyczących plików Cookies oraz ich samodzielnego usuwania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych dostępne są w dziale pomocy przeglądarki internetowej oraz na poniższych stronach (wystarczy kliknąć w dany link):

  6. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z usług Google Analytics, Universal Analytics dostarczanych przez firmę Google Inc. (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA) oraz z usługi Piksel Facebooka dostarczanej przez firmę Facebook Ireland Limited (4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Irlandia). Usługi te pomagają Administratorowi analizować ruch w Sklepie Internetowym. Gromadzone dane przetwarzane są w ramach powyższych usług w sposób zanonimizowany (są to tzw. dane eksploatacyjne, które uniemożliwiają identyfikację osoby) do generowania statystyk pomocnych w administrowaniu Sklepie Internetowym. Dane te mają charakter zbiorczy i anonimowy, tj. nie zawierają cech identyfikujących (danych osobowych) osoby odwiedzające stronę Sklepu Internetowego. Administrator korzystając z powyższych usług w Sklepie Internetowym gromadzi takie dane jak źródła i medium pozyskania odwiedzjących Sklep Internetowy oraz sposób ich zachowania na stronie Sklepu Internetowego, informacje na temat urządzeń i przeglądarek z których odwiedzają stronę, IP oraz domenę, dane geograficzne oraz dane demograficzne (wiek, płeć) i zainteresowania.
  7. Możliwe jest zablokowanie w łatwy sposób przez daną osobę udostępniania Google Analytics informacji o jej aktywności na stronie Sklepu Internetowego - w tym celu można zainstalować dodatek do przeglądarki udostępniany przez firmę Google Inc. dostępny tutaj: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl
  8. Administrator może korzystać w Sklepie internetowym z narzędzia Hotjar, zapewniane przez zewnętrzny podmiot, tj. Hotjar Limited, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta. Możesz sprzeciwić się tworzeniu przez Hotjar Twojego profilu użytkownika, przechowywania przez Hotjar informacji na temat Twojego korzystania z naszej strony oraz wykorzystywania plików cookies Hotjar tutaj: https://www.hotjar.com/policies/do-not-track/. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami związanymi z przetwarzaniem danych w ramach Hotjar, zachęcamy do zapoznania się z polityką prywatności Hotjar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  Sklep Internetowy może zawierać odnośniki do innych stron internetowych. Administrator namawia by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityką prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko Sklepu Internetowego Administratora.