ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Eneloop Pro vs podróbki - test samorozładowania po roku

Autor: Michał Seredziński
2022-07-15
5
1
Pamiętacie nasz test sprzed roku, gdzie testowaliśmy „okazyjnie” kupione akumulatorki Eneloop? Produkty okazały się podrobione, z wydajnością o ok. 25-40% gorszą od oryginałów, dostępnych w naszej hurtowni. Nasz test uzupełniamy o test samorozładowania – pomiaru pojemności po 13 miesiącach przechowywania.
Zobacz nasz pierwszy artykuł, w którym porównujemy akumulatorki eneloop AA z podróbkami (2021) oraz nasz ostatni test podróbek eneloop (2022)

Każdemu z nas zdarza się naładowane uprzednio akumulatorki Ni-MH schować do szuflady z myślą, że w niedalekiej przyszłości zostaną użyte lub aby zwyczajnie mieć zapas do lampy błyskowej podczas następnej sesji fotograficznej.

Dla większości akumulatorków okres przechowywania kilku tygodni, czy nawet kilku miesięcy nie stanowi większego problemu, jednak w przypadku czarnego Eneloopa Pro, możemy wg obietnic producenta liczyć nawet na 85% naładowania i to po roku od wyjęcia z ładowarki. To sprawia, że są to faktycznie akumulatorki zawsze gotowe do użycia – jest to jednocześnie wyróżnik akumulatorków tej marki na tle konkurencji, gdzie ten wskaźnik jest zwykle zauważalnie gorszy. Eneloop Pro to jedne z najbardziej  stabilnych i przewidywalnych akumulatorków wysokiej pojemności.

Akumulatorki Ni-MH oczywiście zaleca się doładowywać częściej niż raz w roku – szczególnie akumulatorki o tak wysokiej pojemności ulegają dość szybkiej degradacji z uwagi na mijający czas – starzeją się nawet będąc nieużywane. Niemniej zdolność do utrzymywania energii w czasie to domena akumulatorków Eneloop Pro.

Jak na tym froncie poradziły sobie podróbki markowych akumulatorków?

Dokładnie to sprawdziliśmy. Po 13 miesiącach od naładowania komplet akumulatorków został umieszczony w specjalistycznym urządzeniu pomiarowym. Prąd rozładowania wyniósł 500 mA, a rozładowanie kończyło się, gdy na którymkolwiek z akumulatorków napięcie spadło poniżej 1,0V.

Akumulatorki w komplecie 4 szt. zostały połączone szeregowo, aby test był możliwie najbardziej praktyczny i odzwierciedlał typowe użytkowanie.

  1. Akumulatorki AA Eneloop Pro 2500 mAh vs podróbki „2500” mAh

Wykres samorozładowania akumulatorków eneloop AA vs podróbki

Wykres nie pozostawia złudzeń.

Oryginalne akumulatorki Eneloop z naszej hurtowni, działały ponad dwukrotnie dłużej, w dodatku przy wyraźnie wyższym napięciu wyjściowym.

Zwróćcie uwagę, że pakiet akumulatorków Eneloop uległ rozładowaniu przy napięciu 4,533V, podczas gdy średnie napięcie z całego procesu rozładowania podróbek wyniosło niewiele więcej – tylko 4,592V. Możliwe, że w niektórych urządzeniach podrobione akumulatorki nawet by się nie uruchomiły…

Cząstkowe wyniki pojemności po 13 miesiącach od naładowania dla każdego z ogniw:

  • Eneloop Pro AA: 1724 mAh, 2104 mAh, 2180 mAh, 2198 mAh
  • Podróbki AA: 1311 mAh, 1284 mAh, 658 mAh, 685 mAh

Producent akumulatorków Eneloop zapewnia, że możemy liczyć nawet na 85% pozostałej pojemności po 12 miesiącach przechowywania, natomiast my po 13 miesiącach uzyskaliśmy wyniki od 69% do 88% co uznajemy za rezultat bardzo dobry.

Dla 3 z 4 akumulatorków wynik uzyskany po 13 miesiącach przechowywania jest nadal lepszy niż w przypadku podróbek mierzonych bezpośrednio po naładowaniu.

Na opakowaniu podróbek oczywiście również znajdziemy dumnie brzmiący napis, że zachowują do 85% pojemności po 12 miesiącach przechowywania. Jeżeli założymy hipotetycznie, że są to faktycznie akumulatorki 2500 mAh, to uzyskane wyniki to zaledwie 26% - 52% pozostałej pojemności po 13 miesiącach.

W istocie, jak udowodniliśmy wcześniej, nie są to akumulatorki 2500 mAh, a jedynie ok. 1900 mAh. Uzyskujemy wtedy wyniki na poziomie 35% - 69%.

Akumulatorki o nieco niższych pojemnościach są często bardziej powtarzalne i bardziej niezawodne – jednak nie tym razem. Rozrzut uzyskanych wartości jest bardzo wysoki – wyższy niż którymkolwiem z akumulatorków o pojemności 1900-2000 mAh z naszej oferty.

  1. Akumulatorki AAA Eneloop Pro 930 mAh vs podróbki „950” mAh

Wykres samorozładowania akumulatorków eneloop AAA vs podróbki

Podobnie jak w przypadku modelu AA podróbki do oryginałów dzieli przepaść.

Oryginalne akumulatory Eneloop Pro użyte po 13 miesiącach od momentu naładowania były sprawne również ponad dwukrotnie dłużej jak podróbki. Również w tym wypadku akumulatorki Eneloop utrzymywały wyraźnie wyższe napięcie. Końcowe napięcie rozładowania pakietu złożonego z oryginalnych Eneloop Pro wyniosło 4,399V, podczas gdy średnie napięcie pracy podróbek wyniosło 4,45V.

Podobnie jak w przypadku modelu AA, niektóre urządzenia mogłyby się nawet nie uruchomić na podrobionych akumulatorkach lub działać bardzo krótko, ze znacznie obniżoną wydajnością.

Cząstkowe wyniki pojemności po 13 miesiącach od naładowania dla każdego z ogniw:

  • Eneloop Pro AAA: 759 mAh, 762 mAh, 754 mAh, 603 mAh
  • Podróbki AAA: 274 mAh, 283 mAh, 324 mAh, 293 mAh

Oryginały uzyskały wynik pozostałej pojemności na poziomie 65% - 82% po 13 miesiącach przechowywania.

Podróbki (w wariancie optymistycznym, gdzie przyjmiemy, że prawdziwa ich pojemność to 800 mAh) mogą ‘pochwalić’ się wynikiem na poziomie 34% - 41%. Wyniki uzyskane przez podróbki są bardzo słabe – poniżej oczekiwań dla akumulatorków nowej generacji o niskim współczynniku samorozładowania.

Nasz uzupełniający test dowodzi, że dostępne na rynku podróbki akumulatorków Eneloop oferują nieporównywalnie niższą jakość od akumulatorków oryginalnych.

W niektórych zastosowaniach czeka nas niemiła niespodzianka w postaci kilkukrotnie krótszego czasu działania. Całości dopełniają dużo niższe napięcie pracy, słabe utrzymywanie naładowania w czasie i oczywiście wyraźnie niższe pojemności znamionowe.

Chcąc oszczędzić sobie nerwów, zachęcamy do zakupu oryginalnych akumulatorków Ni-MH „u źródła” – firma Baltrade sp. z o.o., właściciel serwisu hurt.com.pl oferuje wyłącznie oryginalne produkty – jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem akumulatorków Eneloop na terenie UE.

Oryginalne akumulatorki eneloop kupisz w sklepie hurt.com.pl - te najnowsze od kwietnia 2022 dostępne są w nowych, proekologicznych opakowaniach, nie zawierających plastiku.

Nowość - ulepszona seria MCDE

Wyższa pojemność min. 2000 mAh
Nowe ekologiczne opakowanie, umożliwiające przechowywanie akumulatorków

- do 2100 cykli ładowania
- zachowuje 70% energii po 10 latach od naładowania!
- pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
- naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
Made in Japan

61,90 zł 50,33 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Nowość ulepszona seria HCDE

Nowe ekologiczne opakowanie, umożliwiające przechowywanie akumulatorków

- najwyższa pojemność wśród akumulatorków nowej generacji 2500 mAh
- zachowuje 85% energii po 12 miesiącach od naładowania!
- pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
- naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
Made in Japan

76,90 zł 62,52 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 

5
1
Dodaj komentarz