PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Wybieramy PowerBank! Jak porównywać pojemność i użyteczność posiadanego powerbanka? Co oznacza tak naprawdę pojemność powerbanku?

Autor: Michał Seredziński
2021-06-24
22
0
Powerbanki to urządzenia, które w ciągu kilku lat osiągnęły bardzo dużą popularność. Producenci prześcigają się dodając do urządzeń nowe funkcje, zwiększając ich moc, zwiększając ich pojemność itd.

Wspomniana pojemność powerbanka jest dla użytkowników głównym kryterium wg którego dobierają dla siebie urządzenia.

Czy słusznie? Co oznacza tak naprawdę pojemność w powerbanku, jakie ma znaczenie, jak ją odczytywać? - podpowiadamy w najnowszym artykule.

Podstawowym i często jedynym parametrem podawanym przez producentów power banków jest pojemność wbudowanych w nich akumulatorów

To obligatoryjny wymóg, gdyż każdy producent jest zobowiązany do podania pojemności wbudowanej baterii Li-ion, gdy jest ona zintegrowana w tego typu urządzeniu. Wymagają tego m.in. przepisy dotyczące bezpieczeństwa w transporcie, w szczególności lotniczym.

Kupujemy więc power bank z wbudowaną baterią o pojemności 10 000 mAh, natomiast bateria w naszym telefonie komórkowym ma 3 300 mAh. Jedziemy na kilkudniową wycieczkę będąc przeświadczeni, że nasz power bank pozwoli na 3-krotne pełne naładowanie naszego smartfona... Niestety tak się na pewno nie stanie, nawet jeżeli kupiliśmy pewny, sprawdzony model everActive EB-L10K z gwarantowaną pojemnością baterii na poziomie 10 000 mAh. Dlaczego?

Ile razy można naładować telefon z baterią 3300 mAh mając do dyspozycji dobry power bank 10000 mAh?

W przypadku zdecydowanej większości powerbanków zastosowany jest akumulator lub pakiet akumulatorów litowo-jonowych Li-ion o napięciu znamionowym 3,7V.

W naszym wypadku producent deklaruje zastosowanie baterii 10 000 mAh w swoim powerbanku. Wartość wyrażona w miliamperogodzinach [mAh] nie uwzględnia przebiegu wartości napięcia podczas rozładowania, a jedynie czas w jakim spada ono do ustalonego poziomu np. 3,0 V dla akumulatora Li-ion.

Do ładowania urządzeń typu smartfony, tablety itp. używany jest port USB o napięciu nie niższym jak 5V DC - to napięcie jest wyraźnie wyższe od tego, którym dysponuje bateria w power banku. Musi dojść zatem do konwersji (podwyższenia) napięcia. Pokażemy jak w łatwy sposób samodzielnie można oszacować, jaką energią oraz pojemnością użytkową będzie dysponował nasz powerbank dla urządzeń wymagających do ładowania napięcia 5V.

Musimy obliczyć wartość energii dostępnej z powerbanka

Wartość pojemności w mAh/Ah (miliamperogodziny, amperogodziny) przemnożona przez napięcie V daje nam już oszacowaną wartość energii wyrażonej w mWh/Wh (miliwatogodziny, watogodziny).

W przypadku baterii Li-ion 3,7V 10000 mAh łatwo policzymy jaką teoretycznie energią będzie dysponował nasz power bank: 3,7V x 10000mAh = 37000 mWh. Wartość energii wyrażona w mWh lub Wh (watogodziny) jest zazwyczaj podawana na power banku oprócz pojemności w mAh.
Typowy power bank 10000 mAh może zatem zmagazynować 37000 mWh energii. Tą wartość możemy już przeliczyć na jednostkę pojemności mAh dla dowolnego napięcia wyjściowego. 

W idealnych, bezstratnych warunkach konwersji, przy napięciu 5V na wyjściu USB mamy: 37000 mWh / 5V = 7400 mAh.
Wynik 7400 mAh to teoretyczne maksimum jakim mógłby dysponować na wyjściu o napięciu 5V nasz powerbank z wbudowaną baterią 10000 mAh / 3,7V. Nawet ta wartość nie wystarczyłaby już do trzykrotnego naładowania naszego smartfona z baterią o pojemności 3300 mAh.
Dodatkowo konwersja napięcia, która ma miejsce w naszym powerbanku przynosi pewne straty - efektywność wbudowanej w powerbank przetwornicy nigdy nie wynosi 100%.

Innym aspektem jest efektywność urządzeń

Kilka lat temu, typowa efektywność takich urządzeń nie przekraczała 80% (zdarzały się nawet modele poniżej 70%), co skutkowało wynikiem rzędu 5920 mAh na wyjściu USB (80% z 37000 mWh podzielone przez 5V) uzyskiwanym z typowego power banka 10000 mAh / 37 Wh. Ta wartość mogłaby nie wystarczyć już nawet na 2 pełne naładowania naszego smartfona z baterią 3300 mAh.

W niektórych, nowszych urządzeniach, efektywność uległa znacznej poprawie - obecnie najlepsze powerbanki mogą poszczycić się efektywnością na poziomie 90% i wyższą dla typowych obciążeń. Przy 90% efektywności, nasz przedmiotowy powerbank z wbudowaną baterią 37000 mWh dysponuje już efektywną energią na poziomie 33300 mWh, co oznacza, że pojemność 6660 mAh jest dostepna dla użytkownika na wyjściu USB 5V, czyli o ponad 12% więcej od mniej sprawnego egzemplarza o tej samej pojemności!

Nasz wzorcowy power bank everActive EB-L10K charakteryzuje się jeszcze wyższą efektywnością i oferuje w warunkach typowego obciążenia wynik jeszcze lepszy, przekraczający zwykle 6750 mAh na wyjściu USB 5V, a to już aż o 14% więcej niż analogiczny egzemplarz urządzenia o sprawności 80% i tej samej pojemności wbudowanego akumulatora.

Wpływ technologii Quick Charge na skuteczność ładowania z powerbanka

Korzystając nawet z wysoce efektywnego powerbanka, musimy mieć świadomość, że uzyskiwana na wyjściu USB pojemność będzie jeszcze niższa przy wyższym napięciu wyjściowym, gdy będziemy korzystać z technologii szybkiego ładowania - Quick Charge - zarówno gdy powerbank będzie pracował pod pełnym obciążeniem, jak również gdy będzie służył tylko do podtrzymania naładowania innego urządzenia (przy bardzo niskim prądzie wyjściowym).

Ważniejszym parametrem w tym wypadku pozostaje typowa efektywność działania takiej ładowarki. Efektywność mówi nam ile skumulowanej energii wyrażonej w jednostce Wh/mWh mamy faktycznie do dyspozycji do ładowania swoich urządzeń. Taka efektywność nigdy nie wynosi 100%, jednak w najlepszych urządzeniach całkowita energia dostępna na wyjściu powerbanka jest tylko nieznacznie niższa jak ta, którą dysponuje wbudowana bateria - dobrym przykładem jest wspomniany energy bank everActive EB-L10K gdzie użytkownik ma do dyspozycji na wyjściu USB 5V aż 34040 mWh energii, przy wbudowanej baterii 3,7V / 37000 mWh.

Ile zatem z tej energii i ile miliamperogodzin [mAh] faktycznie trafi do naszej baterii w telefonie i tablecie?

Na to pytanie nie ma jednoznaczej odpowiedzi, jednak spróbujemy również to wyjaśnić.

Musimy mieć świadomość, że cały proces ładowania urządzeń przenośnych jest już u swojego źródła mocno nieefektywny.

Jak już pisałem, nasze mobilne urządzenia, telefony, tablety, kamerki, aparaty itp. wymagają do ładowania napięcia nie niższego jak 5V, a same są zasilane najczęściej baterią o napięciu nominalnym 3,7V. Korzystając z ładowarki typu power bank, mamy "po drodze" dwie konwersje napięcia. W uproszczeniu jest to zmiana z 3,7V do 5V (o czym pisaliśmy powyżej), a następnie z 5V spowrotem do 3,7V.

Urządzenie typu powerbank ma za zadanie możliwie efektywnie przekazać energię dostępną z wbudowanej baterii 3,7V na taką, która jest przyjazna dla urządzeń końcowych - dostępnej z wyjścia USB 5V. Na tym zadanie powerbanka się kończy, a dalszy proces i efektywność ładowania zależy już tylko i wyłącznie od posiadanego urządzenia i jakości zastosowanego kabla USB.

Jak wyjaśnialiśmy wcześniej, w przypadku dobrego power banka z baterią 10000 mAh / 37000 mWh, możemy liczyć na 6750 mAh / 34040 mWh dostępnych na wyjściu 5V.  Przy takim źródle energii, gdyby nasze urządzenie ładowało się bezstratnie, ze 100% efektywnością, to moglibyśmy liczyć na 34040 mWh / 3,7V = 9200 mAh pojemności dostarczonej do baterii naszego urządzenia. Niestety proces ładowania typowej baterii Li-ion, która jest w naszym telefonie nie jest zwykle zbyt efektwyny i w rezultacie duża część z tej dostarczonej energii jest tracona, marnotrawiona - najczęściej w formie ciepła. Te straty kumulują się zaczynając od kabla USB, połączeń, elektroniki w naszym telefonie, aż po wbudowany akumulator Li-ion, który również nawet w idealnych warunkach nie ładuje się bezstratnie. Jakiego rodzaju są to straty i od czego zależą to temat na osobny artykuł, nie zależą one już jednak od naszego power banka.

Ostatecznie w prostych urządzeniach, z typowymi układami ładowania nawet ok. 30% z dostarczonej przez powerbank energii ulega utracie. W nowszych telefonach i tabletach proces jest bardziej efektywny i tam możemy liczyć na większą ilość dostarczonych mAh.

Podsumowując, markowy powerbank o pojemności 10000 mAh pozwoli nam dostarczyć ok. 6700-8000 mAh do baterii w naszym końcowym urządzeniu - jednak tylko wtedy gdy nasze urządzenie posiada baterię 3,7V. Wartości mAh nie wolno porównywać przy różnych napięciach (porównywać możemy zawsze energię wyrażoną w mWh/Wh/kWh) i tak gdyby nasze urządzenie dysponowało baterią 7,4V to ilość dostarczonych do niej mAh będzie o połowę niższa z tego samego powerbanka.

Opowiadając na pytanie ze wstępu - dobry power bank 10000 mAh powinien naładować conajmniej dwukrotnie nasz telefon z baterią 3300 mAh / 3,7V. Dodatkowo moglibyśmy liczyć nawet na kolejne 40% doładowania, o ile producent naszego telefonu zadbał o wysoką efektywność procesu ładowania.

Porównując powerbanki między sobą nie wystarczy porównanie ich pojemności, powinniśmy również porównać przede wszystkim ich efektywność, lub chociaż użytkową pojemność z wyjścia USB jeżeli producent ją podaje. Dodatkowo musimy być świadomi, że niezależnie od możliwości i sprawności takiej ładowarki, dość duża część energii jest niestety zawsze marnotrawiona w naszym ładowanym urządzeniu.

Jak pokazuje nasz artykuł, porównywanie tylko deklarowanej wartości pojemności baterii wbudowanej w power bank może być bardzo mylące, tym bardziej, że nie wszyscy producenci rzetelnie podają ten parametr, zawyżając go na etykiecie.

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie zawartości tekstu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

Powerbanki dostępne w sklepie hurt.com.pl

wysokiej jakości akumulator litowo-polimerowy
technologia iQ Smart Charging - wbudowany zaawansowany chip automatycznie wykrywa podłączone urządzenie i ładuje je maksymalnym, odpowiednim dla niego prądem
wysoka wydajność - szybkie ładowanie 2 urządzeń naraz
wyjście: 2 x USB DC 5V / 2A max.
wejście: 1 x micro USB DC 5V / 2A
wejście: 1 x USB-C DC 5V / 2A
wyraźny wyświetlacz LED
pojemność 20000mAh - gwarantowana
kompaktowe wymiary powerbanka oraz niewielka waga 416g

85,00 zł 69,11 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

22
0
Komentarze
liczba komentarzy: 2
Dodaj komentarz

  • Bardzo pomocny artykuł, dziękuję uprzejmie!
    0
    0
  • No to teraz wiem o co kamon... a już myślałem że moje powerbanki są oszukane :|)
    9
    1