W jakich urządzeniach efektywnie zastosujemy akumulatorki AA oraz AAA 1,2V?

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Autor: Michał Seredziński
2021-09-09
icon
5
icon
1
W jakich urządzeniach efektywnie zastosujemy akumulatorki AA oraz AAA 1,2V?
Jak wiecie z innych naszych publikacji, akumulatorki Ni-MH 1,2V, w szczególności typowe paluszki R6 (AA) i R03 (AAA), w większości urządzeń bardzo dobrze funkcjonują, będąc ekologicznym i ekonomicznie uzasadnionym zamiennikiem dla baterii jednorazowych 1,5V. Na co dzień korzystamy z urządzeń, które wyjątkowo dobrze tolerują pracę z akumulatorkami, działając efektywniej, dłużej, bardziej przewidywalnie i niezawodnie.

Dla jakich w szczególności urządzeń warto rozważyć zakup akumulatorków Ni-MH?

Jak już wiecie, akumulatorki Ni-MH 1,2V oferują na tyle zbliżone parametry elektryczne do baterii alkalicznych (i innych jednorazowych) 1,5V, że mogą z powodzeniem je zastępować w różnych urządzeniach codziennego użytku. Bateria jednorazowa ma wyższe napięcie startowe - ok. 1,5V w stosunku do 1,35V charakterystycznego dla akumulatorka Ni-MH. Jednak to akumulatorek Ni-MH w wielu urządzeniach osiągnie wyższe, średnie napięcie pracy pozwalając na dłuższe lub bardziej efektywne działanie.
Dzieje się tak ponieważ nowy akumulatorek Ni-MH 1,2V ma nawet blisko 5-krotnie niższą rezystancję wewnętrzną od typowej baterii alkalicznej 1,5V i w przypadku pracy z wymagającymi urządzeniami dużo mniej energii marnuje w formie ciepła.

Charakterystyka akumulatorków Ni-MH sprawia, że szczególnie dobrze sprawdzą się one w urządzeniach, które mają duże zapotrzebowanie na energię w krótkim czasie. Idealnie, gdy okresy między kolejnymi doładowaniami nie przekraczają kilku miesięcy.

1. Lampy błyskowe, aparaty fotograficzne

To główne zastosowanie, które napędzało rozwój technologii Ni-MH w przeszłości. Lampy błyskowe, czy aparaty (niegdyś tradycyjne, analogowe, później cyfrowe) zasilane ogniwami o rozmiarze AA niemal zawsze dużo sprawniej działają na akumulatorkach Ni-MH. W przypadku intensywnego korzystania, dobrej jakości akumulatory pozwalają na wykonanie wielokrotnie większej liczby zdjęć / błysków, w dodatku przy krótszych przerwach między przeładowaniami lampy błyskowej. To idealny przykład urządzeń, gdzie akumulatorki Ni-MH wygrywają na każdym polu. Profesjonalny fotograf ceni sobie przede wszystkim czas działania, liczbę błysków oraz szybką gotowość sprzętu do wykonywania następnych ujęć - do takich zastosowań najlepsze będą stabilne akumulatorki o możliwie wysokiej pojemności - jak np. czarny Eneloop, czy biały everActive Professional Line.
Takie akumulatory mają jednak wyraźnie niższą żywotność (wytrzymają mniej cykli ładowania) w stosunku do ich tańszych i mniej pojemnych odpowiedników - białego Eneloop, czy srebrnego everActive.

Jakie akumulatorki do lampy błyskowej?
Jakie akumulatorki do latarki LED?

2. Latarki LED, latarki tradycyjne, ozdobne lampki LED, świece LED

Pomimo niższego napięcia startowego od baterii jednorazowych, to dobrej jakości akumulatorki Ni-MH zastosowane w mocnej kilku-watowej latarce będą osiągać wyższe średnie napięcie pracy. Efekt będzie taki, że latarka będzie dłużej świeciła jasnym, stabilnym strumieniem. W niektórych latarkach akumulatorki Ni-MH mogą działać nieznacznie krócej, jednak powtarzalność, niezawodność pracy oraz przede wszystkim wyższy, średni strumień wyjściowy (wyższa jasność świecenia) przemawiają zdecydowanie za akumulatorkami.

Ozdobne lampki led charakteryzują się natomiast niskim poborem energii. Jednak ponieważ często działają w sposób ciągły to i tak wymagają wymiany typowej baterii nawet co kilka dni. Podobnie jak w poprzednim opisywanym zastosowaniu dobór akumulatorków zależy przede wszystkim od tego, czy zależy nam na czasie pracy (wybieramy wtedy wyższą pojemność) czy całkowitej trwałości akumulatorków (to będzie domena ogniw o niższej pojemności).

3. Fotopułapki

Od strony wymagań energetycznych to nic innego jak rozbudowane, zautomatyzowane aparaty cyfrowe. Podobnie jak opisywaliśmy to w p.1, akumulatorki Ni-MH w fotopułapkach będą działać dużo bardziej przewidywalnie i efektywnie od baterii jednorazowych, a dodatkowo pozwolą na duże oszczędności - w fotopułapkach instaluje się jednorazowo duże ilości baterii - nawet 8 szt. i więcej w zależności od modelu. Dodatkowo wymagają dość regularnej wymiany baterii, co w przypadku akumulatorków ogranicza się tylko do ich doładowania. Fotopułapki to obecnie bardzo popularne zastosowanie dla akumulatorków Ni-MH. Oprócz pojemności akumulatorków bardzo ważna jest tu wysoka stabilność pracy w niskich temperaturach oraz niski współczynnik samo-rozładowania. Z naszego doświadczenia wiemy, że bardzo dobrze w tym zastosowaniu sprawdzają się akumulatorki o umiarkowanej pojemności jak białe akumulatorki Eneloop oraz everActive Silver Line.

Przypomnijmy za jednym z naszych wcześniejszych artykułów, że aby zminimalizować ryzyko głębokiego rozładowywania pojedynczych akumulatorków w pakietach instalowanych po 4, 5 i więcej sztuk, ważne jest abyśmy używali akumulatorków możliwie równych, z tej samej partii, o tej samej pojemności.

Jeżeli kupiliśmy nowe akumulatorki, które nie były jeszcze używane - doładujmy je, nawet jeżeli są to akumulatorki nowej generacji wstępnie naładowane, o niskim współczynniku samorozładowania. To da nam pewność, że w momencie instalacji w urządzeniu wszystkie akumulatory będą możliwie równe, o dokładnie takim samym stopniu naładowania.

Jakie akumulatorki do fotopułapki?
Jakie akumulatorki do krótkofalówki?

4. Zabawki, samochody zdalnie sterowane, przenośny sprzęt muzyczny oraz sceniczny, radia, krótkofalówki

Akumulatorki Ni-MH niemal w każdej zabawce zadziałają sprawniej, dłużej, lepiej od jednorazowych baterii.
Znowu atutem będzie stabilne, stosunkowo wysokie napięcie podczas pracy. Często w takich urządzeniach najlepiej działają akumulatorki, które zostały świeżo naładowane, które nie leżakują miesiącami nieużywane w zabawce. Jak już decydujemy się na akumulatorki - starajmy się je regularnie używać i doładowywać.

Typowymi efektami działania na akumulatorkach są:
- szybciej jeżdżące autka zdalnie sterowane,
- niezawodna praca mikrofonów, działających zawsze przez określony stały czas,
- krótkofalówki, które nie marnują baterii jednorazowych, jeżeli zapomnimy o ich wyłączeniu,

Tutaj warto wspomnieć o ewentualnej wadzie akumulatorków Ni-MH - akumulatorki Ni-MH mogą być nawet o 40% cięższe od baterii alkalicznych - tym cięższe im wyższa jest ich pojemność. Dobierając zasilanie do swojego modelu - w szczególności pływającego, należy mieć to na uwadze. Zwiększony ciężar, przeniesiony środek ciężkości może być powodem problemów.

5. Urządzenia małego AGD, młynki do pieprzu, soli, automatyczne podajniki, dozowniki do mydła, dozowniki płynów dezynfekujących, mini spieniacze do kawy, mini miksery, szczoteczki do zębów, karmniki dla zwierząt, automatycznie otwierane kosze na nieczystości itp.

To bardzo szeroka grupa urządzeń, mająca jeden wspólny mianownik - silnik który porusza określonym mechanizmem. To urządzenia o stosunkowo wysokim poborze prądu, gdzie akumulatorki będą niemal zawsze działać bardziej efektywnie. Takie urządzenia nie działają w sposób ciągły, przez co nie zużywają nam baterii jednorazowych w ciągu jednego czy dwóch miesięcy, jednak z uwagi, że często instalujemy w nich jednorazowo 3,4, a nawet więcej ogniw, zastosowanie akumulatorków Ni-MH ma swoje uzasadnienie. Do takich zastosowań lepiej wybrać trwalsze akumulatorki o umiarkowanej pojemności - ok. 800 mAh dla rozmiaru AAA R03, czy 1900 mAh dla AA R6.

Jakie akumulatorki do dozowników mydła?
Jakie akumulatorki do odstraszaczy gryzoni?

6. Inne - np. odstraszacze gryzoni, osprzęt Air Soft Gun - ASG

Do tej grupy możemy zaliczyć wiele, nienazwanych wcześniej urządzeń, które zawierają różnego rodzaju silniki, generatory, siłowniki itp. Zwykle w takich urządzeniach musimy zmieniać zwykłe, jednorazowe baterie bardzo regularnie w ostępach maks. kilku-tygodniowych. Podobnie jak w p. 5, urządzenia te działają z wyższą mocą i często zdecydowanie dłużej na akumulatorkach Ni-MH.

7. Sprzęt pomiarowy, mierniki, multimetry (mierniki) elektroniczne, detektory, wykrywacze metali, kamery termowizyjne itp.

To grupa urządzeń, które w wielu wypadkach (może z wyłączeniem kamer termowizyjnych) mają niskie wymagania energetyczne. Baterie alkaliczne w takich warunkach działają wyraźnie dłużej od akumulatorków Ni-MH. Jednak w profesjonalnych zastosowaniach akumulatorki Ni-MH zachowują bardzo wysoką niezawodność i powtarzalność parametrów, a jednocześnie nie powodują frustracji użytkownika, który przypadkowo włączy, lub zapomni wyłączyć swoje urządzenie, co w przypadku baterii jednorazowej jest jednoznaczne z jej zużyciem, a czasem nawet wylaniem i zniszczeniem urządzenia.

Jakie akumulatorki do mierników?
Jakie akumulatorki do klawiatury?

8. Klawiatury, kontrolery gier, pady, myszy komputerowe

Podobnie jak opisywaliśmy w p. 7, to urządzenia o stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na energię. Baterie alkaliczne działają w nich zwykle dłużej od akumulatorków Ni-MH, jednak intensywność ich wykorzystania skutkuje koniecznością wymiany baterii w cyklach nie przekraczających 1-2 miesięcy. Akumulatorki Ni-MH zapewniają w tym wypadku szybki zwrot z inwestycji i spore oszczędności.

9. Sprzęt medyczny, holtery ciśnieniowe, pompy insulinowe, ciśnieniomierze itp.


To nie jest jednoznaczna i oczywista kategoria, gdyż jak wiecie z naszego wpisu "Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?" wpisują się w tą grupę urządzenia, które czasami nieoptymalnie działają na akumulatorkach Ni-MH 1,2V.
Są jednak sytuacje, że dane urządzenie wykorzystujemy w sposób ciągły i nawet dobre baterie alkaliczne 1,5V wystarczają zaledwie na kilka dni, czy co najwyżej kilka tygodni.
W takich warunkach warto dać szanse akumulatorkom, które nawet jeżeli nie będą optymalnie wykorzystane i będą działać krócej, pozwolą na duże oszczędności - w takich warunkach jeden trwały akumulatorek Ni-MH z łatwością może zastąpić kilkaset baterii jednorazowych. Do takich zastosowań szukamy akumulatorków możliwie trwałych, niekoniecznie o najwyższej pojemności.

Jakie akumulatorki do miernika ciśnienia?

Zobacz akumulatorki w sklepie hurt.com.pl:

4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2000 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2000 mAh ready to use "Silver line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
27,90 zł brutto 22,68 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2600 mAh ready to use4 x akumulatorki everActive R6/AA Ni-MH 2600 mAh ready to use
4 x akumulatorki AA / R6 everActive Ni-MH 2600 mAh ready to use "Professional line"
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
37,90 zł brutto 30,81 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop R6 AA 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki AA / R6 Panasonic Eneloop Ni-MH 2000mAh BK-3MCDE/4BE (blister)
 • wyższa pojemność min. 2000 mAh
 • do 2100 cykli ładowania
 • zachowuje 70% energii po 10 latach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
61,90 zł brutto 50,33 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń
Akumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztukiAkumulatorki Panasonic Eneloop PRO NEW R6 AA 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister) - 4 sztuki
4 x akumulatorki R6 / AA Panasonic Eneloop PRO NEW Ni-MH 2500mAh BK-3HCDE/4BE (blister)
 • najwyższa pojemność wśród akumulatorków nowej generacji 2500 mAh
 • zachowuje 85% energii po 12 miesiącach od naładowania!
 • pracuje w niskich temperaturach do -20st. C!
 • naładowany w procesie produkcji energią słoneczną
76,90 zł brutto 62,52 zł netto
Duża ilość w magazynie
--
++
szt.
lista życzeń
Dodaj do koszyka
lista życzeń

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

icon
5
icon
1
Komentarze
liczba komentarzy: 2
Dodaj komentarz

 • A do pompy insulinowej? Jaką polecacie?
  0
  0
  • Temat pomp insulinowych poruszony został w pkt. 9. Często baterie alkaliczne działają w takich urządzeniach dłużej - jednak mogą wymagać częstej wymiany, co może generować duże koszty. Zastosowanie akumulatorków Ni-MH może być w takich wypadkach dobrym pomysłem, nawet jeżeli czas działania na jednym ładowaniu będzie wyraźnie krótszy - z uwagi na niższe napięcie początkowe akumulatorki Ni-MH mogą przedwcześnie odmówić pracy jeszcze zanim zostaną faktycznie rozładowane. W takich wypadkach najlepiej zadziałają akumulatorki o niekoniecznie najwyższych pojemnościach - np. 1900-2000 mAh dla rozmiaru AA / R6, które wolniej samoczynnie "wytracają" napięcie.
   1
   0
 • Witam.
  Bardzo ciekawy artykuł.
  Brakuje mi tylko jednoznacznej informacji, które akumulatorki będą lepsze do kategorii 4, np. samochodu zdalnie sterowanego. Czy np. enelopy czarne czy wystarczą do tego typu pojazdów białe.
  1
  0
  • Jeżeli model będzie intensywnie wykorzystywany to czarne Eneloopy zapewnią więcej minut zabawy i tym samym mogą być lepszym wyborem.

   Jednak jeżeli chodzi o samą wydajność akumulatorków to białe Eneloopy również w zupełności wystarczą - i jeżeli autko czeka czasami tygodniami na kolejne użycie, to właśnie białe Eneloopy będą lepszym wyborem - dużo wolniej się starzeją w czasie, wytrzymują więcej cykli pełnego ładowania i wolniej wytracają napięcie będąc nieużywane.
   1
   0

SPIS TREŚCI:

 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Niniejsza polityka prywatności Sklepu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców lub Klientów Sklepu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Sklepie Internetowym, w tym podstawy, cele i zakres przetwarzania danych osobowych oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Sklepie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.
  2. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem Sklepu Internetowego jest Baltrade sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (80-298), ul. Kartuska 493, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000599859, NIP 584-020-21-16, adres poczty elektronicznej: ehandel@hurt.com.pl, numer telefonu kontaktowego: 58 552 20 20 - zwana dalej "Administratorem" i będąca jednocześnie Usługodawcą Sklepu Internetowego i Sprzedawcą.
  3. Dane osobowe w Sklepie Internetowym przetwarzane są przez Administratora zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - zwane dalej "RODO" lub "Rozporządzenie RODO". Oficjalny tekst Rozporządzenia RODO: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679
  4. Korzystanie ze Sklepu Internetowego, w tym dokonywanie zakupów jest dobrowolne. Podobnie związane z tym podanie danych osobowych przez korzystającego ze Sklepu Internetowego Usługobiorcę lub Klienta jest dobrowolne, z zastrzeżeniem dwóch wyjątków: (1) zawieranie umów z Administratorem - niepodanie w przypadkach i w zakresie wskazanym na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego i niniejszej polityce prywatności danych osobowych niezbędnych do zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej z Administratorem skutkuje brakiem możliwości zawarcia tejże umowy. Podanie danych osobowych jest w takim wypadku wymogiem umownym i jeżeli osoba, które dane dotyczą chce zawrzeć daną umowę z Administratorem, to jest zobowiązana do podania wymaganych danych. Każdorazowo zakres danych wymaganych do zawarcia umowy wskazany jest uprzednio na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego; (2) obowiązki ustawowe Administratora - podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa nakładających na Administratora obowiązek przetwarzania danych osobowych (np. przetwarzanie danych w celu prowadzenia ksiąg podatkowych lub rachunkowych) i brak ich podania uniemożliwi Administratorowi wykonanie tychże obowiązków.
  5. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których przetwarzane przez niego dane osobowe dotyczą, a w szczególności jest odpowiedzialny i zapewnia, że zbierane przez niego dane są: (1) przetwarzane zgodnie z prawem; (2) zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami; (3) merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane; (4) przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania oraz (5) przetwarzane w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych.
  6. Uwzględniając charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie i wadze zagrożenia, Administrator wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i aby móc to wykazać. Środki te są w razie potrzeby poddawane przeglądom i uaktualniane. Administrator stosuje środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.
  7. Wszelkie słowa, wyrażenia i akronimy występujące w niniejszej polityce prywatności i rozpoczynające się dużą literą (np. Sprzedawca, Sklep Internetowy, Usługa Elektroniczna) należy rozumieć zgodnie z ich definicją zawartą w Regulaminie Sklepu Internetowego dostępnym na stronach Sklepu Internetowego.
 2. PODSTAWY PRZETWARZANIA DANYCH
  1. Administrator uprawniony jest do przetwarzania danych osobowych w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków: (1) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów; (2) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy; (3) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze; lub (4) przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.
  2. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora wymaga każdorazowo zaistnienia co najmniej jednej z podstaw wskazanych w pkt. 2.1 polityki prywatności. Konkretne podstawy przetwarzania danych osobowych Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego przez Administratora są wskazane w kolejnym punkcie polityki prywatności – w odniesieniu do danego celu przetwarzania danych osobowych przez Administratora.
 3. CEL, PODSTAWA, OKRES I ZAKRES PRZETWARZANIA DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Każdorazowo cel, podstawa, okres i zakres oraz odbiorcy danych osobowych przetwarzanych przez Administratora wynika z działań podejmowanych przez danego Usługobiorcę lub Klienta w Sklepie Internetowym. Przykładowo jeżeli Klient decyduje się na dokonanie zakupów w Sklepie Internetowym i wybierze odbiór osobisty zakupionego Produktu zamiast przesyłki kurierskiej, to jego dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania zawartej Umowy Sprzedaży, ale nie będą już udostępniane przewoźnikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.
  2. Administrator może przetwarzać dane osobowe w Sklepie Internetowym w następujących celach, na następujących podstawach, w okresach oraz w następującym zakresie:

   Cel przetwarzania danych Podstawa prawna przetwarzania i okres przechowywania danych Zakres przetwarzanych danych
   Wykonanie Umowy Sprzedaży oraz przesłanie spersonalizowanej informacji handlowej w ramach marketingu bezpośredniego.

   Wykonanie umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej.

   Podjęcie działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem w/w umów.
   Artykuł 6 ust. 1 lit. b i f) Rozporządzenia RODO (wykonanie umowy oraz prawnie uzasadniony interes administratora).

   Dane są przechowywane przez okres niezbędny do wykonania, rozwiązania lub wygaśnięcia w inny sposób zawartej umowy.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Zakres maksymalny: imię i nazwisko; adres poczty elektronicznej; numer telefonu kontaktowego; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Marketing. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO (zgoda).

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Wyrażenie przez Klienta opinii o zawartej Umowie Sprzedaży. Artykuł 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia RODO.

   Dane przechowywane są do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą na dalsze przetwarzanie jej danych w tym celu.
   Adres poczty elektronicznej.
   Prowadzenie ksiąg podatkowych lub rachunkowych. Artykuł 6 ust. 1 lit. c) Rozporządzenia RODO w zw. z art. 74 ust. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 30 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 395).

   Dane są przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa nakazującymi Administratorowi przechowywanie ksiąg podatkowych (do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej) lub rachunkowych (5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane dotyczą).
   Imię i nazwisko; adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy), nazwa firmy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
   Ustalenie, dochodzenie lub obrona roszczeń jakie może podnosić Administrator lub jakie mogą być podnoszone wobec Administratora. Artykuł 6 ust. 1 lit. f) Rozporządzenia RODO.

   Dane są przechowywane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez Administratora, nie dłużej jednak niż przez okres przedawnienia roszczeń w stosunku do osoby, której dane dotyczą, z tytułu prowadzonej przez Administratora działalności gospodarczej. Okres przedawnienia określają przepisy prawa, w szczególności kodeksu cywilnego (podstawowy termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata, a dla umowy sprzedaży dwa lata).
   Imię i nazwisko; numer telefonu kontaktowego; adres poczty elektronicznej; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miejscowość), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.
 4. ODBIORCY DANYCH W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Dla prawidłowego funkcjonowania Sklepu Internetowego, w tym dla realizacji zawieranych Umów Sprzedaży konieczne jest korzystanie przez Administratora z usług podmiotów zewnętrznych (takich jak np. dostawca oprogramowania, kurier, czy podmiot obsługujący płatności). Administrator korzysta wyłącznie z usług takich podmiotów przetwarzających, którzy zapewniają wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, tak by przetwarzanie spełniało wymogi Rozporządzenia RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
  2. Przekazanie danych przez Administratora nie następuje w każdym wypadku i nie do wszystkich wskazanych w polityce prywatności odbiorców lub kategorii odbiorców – Administrator przekazuje dane wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji danego celu przetwarzania danych osobowych i tylko w zakresie niezbędnym do jego zrealizowania. Przykładowo, jeżeli Klient korzysta z odbioru osobistego, to jego dane nie będą przekazywane przewoźnikowi współpracującemu z Administratorem.
  3. Dane osobowe Usługobiorców i Klientów Sklepu Internetowego mogą być przekazywane następującym odbiorcom lub kategoriom odbiorców:
   1. przewoźnicy / spedytorzy / brokerzy kurierscy - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu dostawy Produktu przesyłką pocztową lub przesyłką kurierską, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu przewoźnikowi, spedytorowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do zrealizowania dostawy Produktu Klientowi.
   2. podmioty obsługujące płatności elektroniczne lub kartą płatniczą - w przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu płatności elektronicznych lub kartą płatniczą Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi obsługującemu powyższe płatności w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do obsługi płatności realizowanej przez Klienta.
   3. dostawcy systemu ankiet opiniujących - w przypadku Klienta, który zgodził się na wyrażenie opinii o zawartej Umowie Sprzedaży, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu podmiotowi dostarczającemu system ankiet opiniujących zawarte Umowy Sprzedaży w Sklepie Internetowym na zlecenie Administratora w zakresie niezbędnym do wyrażenia przez Klienta opinii za pomocą systemu ankiet opiniujących.
   4. dostawcy usług zaopatrujący Administratora w rozwiązania techniczne, informatyczne oraz organizacyjne, umożliwiające Administratorowi prowadzenie działalności gospodarczej, w tym Sklepu Internetowego i świadczonych za jego pośrednictwem Usług Elektronicznych (w szczególności dostawcy oprogramowania komputerowego do prowadzenia Sklepu Internetowego, dostawcy poczty elektronicznej i hostingu oraz dostawcy oprogramowania do zarządzania firmą i udzielania pomocy technicznej Administratorowi) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
   5. dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych zapewniający Administratorowi wsparcie księgowe, prawne lub doradcze (w szczególności biuro księgowe, kancelaria prawna lub firma windykacyjna) - Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu dostawcy działającemu na jego zlecenie jedynie w przypadku oraz w zakresie niezbędnym do zrealizowania danego celu przetwarzania danych zgodnego z niniejszą polityką prywatności.
 5. PROFILOWANIE W SKLEPIE INTERNETOWYM
  1. Rozporządzenie RODO nakłada na Administratora obowiązek informowania o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym o profilowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i 4 Rozporządzenia RODO, oraz – przynajmniej w tych przypadkach – istotne informacje o zasadach ich podejmowania, a także o znaczeniu i przewidywanych konsekwencjach takiego przetwarzania dla osoby, której dane dotyczą. Mając to na uwadze Administrator podaje w tym punkcie polityki prywatności informacje dotyczące możliwego profilowania.
  2. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z profilowania do celów marketingu bezpośredniego, ale decyzje podejmowane na jego podstawie przez Administratora nie dotyczą zawarcia lub odmowy zawarcia Umowy Sprzedaży, czy też możliwości korzystania z Usług Elektronicznych w Sklepie Internetowym. Efektem korzystania z profilowania w Sklepie Internetowym może być np. przypomnienie o niedokończonych zakupach, wskazanie propozycji Produktu, który może odpowiadać zainteresowaniom lub preferencjom danej osoby. Mimo profilowania to dana osoba podejmuje swobodnie decyzję, czy będzie chciała skorzystać z otrzymanej propozycji Produktu.
  3. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo do tego, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, i wywołuje wobec tej osoby skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na nią wpływa.
 6. PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
  1. Prawo dostępu, sprostowania, ograniczenia, usunięcia lub przenoszenia - osoba, której dane dotyczą, ma prawo żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia („prawo do bycia zapomnianym”) lub ograniczenia przetwarzania oraz ma prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ma prawo do przenoszenia swoich danych. Szczegółowe warunki wykonywania wskazanych wyżej praw wskazane są w art. 15-21 Rozporządzenia RODO.
  2. Prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora na podstawie wyrażonej zgody (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) Rozporządzenia RODO), to ma ona prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  3. Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – osoba, której dane przetwarzane są przez Administratora, ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w sposób i trybie określonym w przepisach Rozporządzenia RODO oraz prawa polskiego, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Organem nadzorczym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Prawo do sprzeciwu - osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z jej szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. e) (interes lub zadania publiczne) lub f) (prawnie uzasadniony interes administratora), w tym profilowania na podstawie tych przepisów. Administratorowi w takim przypadku nie wolno już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  5. Prawo do sprzeciwu dot. marketingu bezpośredniego - jeżeli dane osobowe są przetwarzane na potrzeby marketingu bezpośredniego, osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania dotyczących jej danych osobowych na potrzeby takiego marketingu, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  6. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w niniejszym punkcie polityki prywatności można kontaktować się z Administratorem poprzez przesłanie stosownej wiadomości pisemnie lub pocztą elektroniczną na adres Administratora wskazany na wstępie polityki prywatności lub korzystając z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Sklepu Internetowego.
 7. COOKIES W SKLEPIE INTERNETOWYM, DANE EKSPLOATACYJNE I ANALITYKA
  1. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę Sklepu Internetowego (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona – w zależności z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający nasz Sklep Internetowy). Szczegółowe informacje dot. plików Cookies, a także historię ich powstania można znaleźć m.in. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko.
  2. Administrator może przetwarzać dane zawarte w plikach Cookies podczas korzystania przez odwiedzających ze strony Sklepu Internetowego w następujących celach:
   1. identyfikacji Usługobiorców jako zalogowanych w Sklepie Internetowym i pokazywania, że są zalogowani;
   2. zapamiętywania Produktów dodanych do koszyka w celu złożenia Zamówienia;
   3. zapamiętywania danych z wypełnianych Formularzy Zamówienia, ankiet lub danych logowania do Sklepu Internetowego;
   4. dostosowywania zawartości strony Sklepu Internetowego do indywidualnych preferencji Usługobiorcy (np. dotyczących kolorów, rozmiaru czcionki, układu strony) oraz optymalizacji korzystania ze stron Sklepu Internetowego;
   5. prowadzenia anonimowych statystyk przedstawiających sposób korzystania ze strony Sklepu Internetowego;
   6. remarketingu, to jest badania cech zachowania odwiedzających Sklep Internetowy poprzez anonimową analizę ich działań (np. powtarzające się wizyty na określonych stronach, słowa kluczowe itp.) w celu stworzenia ich profilu i dostarczenia im reklam dopasowanych do ich przewidywanych zainteresowań, także wtedy kiedy odwiedzają oni inne strony internetowe w sieci reklamowej firmy Google Inc. oraz Facebook Ireland Ltd.
   7. śledzenia zanonimizowanego ruchu użytkowników na stronie internetowej przez narzędzie Hotjar; Hotjar rejestruje zachowania użytkowników w sposób anonimowy (nie pozwalający na odczytanie wypełnianych formularzy), w szczególności są to informacje o systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej, przeglądane podstrony, czas spędzony w serwisie, przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami w ramach naszego serwisu, źródło, z którego przechodzisz do naszego serwisu, miejsca kliknięć myszką.
  3. Standardowo większość przeglądarek internetowych dostępnych na rynku domyślnie akceptuje zapisywanie plików Cookies. Każdy ma możliwość określenia warunków korzystania z plików Cookies za pomocą ustawień własnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można np. częściowo ograniczyć (np. czasowo) lub całkowicie wyłączyć możliwość zapisywania plików Cookies – w tym ostatnim wypadku jednak może to mieć wpływ na niektóre funkcjonalności Sklepu Internetowego (przykładowo niemożliwym może okazać się przejście ścieżki Zamówienia poprzez Formularz Zamówienia z uwagi na niezapamiętywanie Produktów w koszyku podczas kolejnych kroków składania Zamówienia).
  4. Ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies są istotne z punktu widzenia zgody na korzystanie z plików Cookies przez nasz Sklep Internetowy – zgodnie z przepisami taka zgoda może być również wyrażona poprzez ustawienia przeglądarki internetowej. W braku wyrażenia takiej zgody należy odpowiednio zmienić ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies.
  5. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień dotyczących plików Cookies oraz ich samodzielnego usuwania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych dostępne są w dziale pomocy przeglądarki internetowej oraz na poniższych stronach (wystarczy kliknąć w dany link):

  6. Administrator może korzystać w Sklepie Internetowym z usług Google Analytics, Universal Analytics dostarczanych przez firmę Google Inc. (1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA) oraz z usługi Piksel Facebooka dostarczanej przez firmę Facebook Ireland Limited (4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Irlandia). Usługi te pomagają Administratorowi analizować ruch w Sklepie Internetowym. Gromadzone dane przetwarzane są w ramach powyższych usług w sposób zanonimizowany (są to tzw. dane eksploatacyjne, które uniemożliwiają identyfikację osoby) do generowania statystyk pomocnych w administrowaniu Sklepie Internetowym. Dane te mają charakter zbiorczy i anonimowy, tj. nie zawierają cech identyfikujących (danych osobowych) osoby odwiedzające stronę Sklepu Internetowego. Administrator korzystając z powyższych usług w Sklepie Internetowym gromadzi takie dane jak źródła i medium pozyskania odwiedzjących Sklep Internetowy oraz sposób ich zachowania na stronie Sklepu Internetowego, informacje na temat urządzeń i przeglądarek z których odwiedzają stronę, IP oraz domenę, dane geograficzne oraz dane demograficzne (wiek, płeć) i zainteresowania.
  7. Możliwe jest zablokowanie w łatwy sposób przez daną osobę udostępniania Google Analytics informacji o jej aktywności na stronie Sklepu Internetowego - w tym celu można zainstalować dodatek do przeglądarki udostępniany przez firmę Google Inc. dostępny tutaj: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl
  8. Administrator może korzystać w Sklepie internetowym z narzędzia Hotjar, zapewniane przez zewnętrzny podmiot, tj. Hotjar Limited, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta. Możesz sprzeciwić się tworzeniu przez Hotjar Twojego profilu użytkownika, przechowywania przez Hotjar informacji na temat Twojego korzystania z naszej strony oraz wykorzystywania plików cookies Hotjar tutaj: https://www.hotjar.com/policies/do-not-track/. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami związanymi z przetwarzaniem danych w ramach Hotjar, zachęcamy do zapoznania się z polityką prywatności Hotjar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
 8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  Sklep Internetowy może zawierać odnośniki do innych stron internetowych. Administrator namawia by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityką prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko Sklepu Internetowego Administratora.