PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

W jakich urządzeniach efektywnie zastosujemy akumulatorki AA oraz AAA 1,2V?

Autor: Michał Seredziński
2021-09-09
5
0
Jak wiecie z innych naszych publikacji, akumulatorki Ni-MH 1,2V, w szczególności typowe paluszki R6 (AA) i R03 (AAA), w większości urządzeń bardzo dobrze funkcjonują, będąc ekologicznym i ekonomicznie uzasadnionym zamiennikiem dla baterii jednorazowych 1,5V. Na co dzień korzystamy z urządzeń, które wyjątkowo dobrze tolerują pracę z akumulatorkami, działając efektywniej, dłużej, bardziej przewidywalnie i niezawodnie.

Dla jakich w szczególności urządzeń warto rozważyć zakup akumulatorków Ni-MH?

Jak już wiecie, akumulatorki Ni-MH 1,2V oferują na tyle zbliżone parametry elektryczne do baterii alkalicznych (i innych jednorazowych) 1,5V, że mogą z powodzeniem je zastępować w różnych urządzeniach codziennego użytku. Bateria jednorazowa ma wyższe napięcie startowe - ok. 1,5V w stosunku do 1,35V charakterystycznego dla akumulatorka Ni-MH. Jednak to akumulatorek Ni-MH w wielu urządzeniach osiągnie wyższe, średnie napięcie pracy pozwalając na dłuższe lub bardziej efektywne działanie.
Dzieje się tak ponieważ nowy akumulatorek Ni-MH 1,2V ma nawet blisko 5-krotnie niższą rezystancję wewnętrzną od typowej baterii alkalicznej 1,5V i w przypadku pracy z wymagającymi urządzeniami dużo mniej energii marnuje w formie ciepła.

Charakterystyka akumulatorków Ni-MH sprawia, że szczególnie dobrze sprawdzą się one w urządzeniach, które mają duże zapotrzebowanie na energię w krótkim czasie. Idealnie, gdy okresy między kolejnymi doładowaniami nie przekraczają kilku miesięcy.

1. Lampy błyskowe, aparaty fotograficzne

To główne zastosowanie, które napędzało rozwój technologii Ni-MH w przeszłości. Lampy błyskowe, czy aparaty (niegdyś tradycyjne, analogowe, później cyfrowe) zasilane ogniwami o rozmiarze AA niemal zawsze dużo sprawniej działają na akumulatorkach Ni-MH. W przypadku intensywnego korzystania, dobrej jakości akumulatory pozwalają na wykonanie wielokrotnie większej liczby zdjęć / błysków, w dodatku przy krótszych przerwach między przeładowaniami lampy błyskowej. To idealny przykład urządzeń, gdzie akumulatorki Ni-MH wygrywają na każdym polu. Profesjonalny fotograf ceni sobie przede wszystkim czas działania, liczbę błysków oraz szybką gotowość sprzętu do wykonywania następnych ujęć - do takich zastosowań najlepsze będą stabilne akumulatorki o możliwie wysokiej pojemności - jak np. czarny Eneloop, czy biały everActive Professional Line.
Takie akumulatory mają jednak wyraźnie niższą żywotność (wytrzymają mniej cykli ładowania) w stosunku do ich tańszych i mniej pojemnych odpowiedników - białego Eneloop, czy srebrnego everActive.

Jakie akumulatorki do lampy błyskowej?
Jakie akumulatorki do latarki LED?

2. Latarki LED, latarki tradycyjne, ozdobne lampki LED, świece LED

Pomimo niższego napięcia startowego od baterii jednorazowych, to dobrej jakości akumulatorki Ni-MH zastosowane w mocnej kilku-watowej latarce będą osiągać wyższe średnie napięcie pracy. Efekt będzie taki, że latarka będzie dłużej świeciła jasnym, stabilnym strumieniem. W niektórych latarkach akumulatorki Ni-MH mogą działać nieznacznie krócej, jednak powtarzalność, niezawodność pracy oraz przede wszystkim wyższy, średni strumień wyjściowy (wyższa jasność świecenia) przemawiają zdecydowanie za akumulatorkami.

Ozdobne lampki led charakteryzują się natomiast niskim poborem energii. Jednak ponieważ często działają w sposób ciągły to i tak wymagają wymiany typowej baterii nawet co kilka dni. Podobnie jak w poprzednim opisywanym zastosowaniu dobór akumulatorków zależy przede wszystkim od tego, czy zależy nam na czasie pracy (wybieramy wtedy wyższą pojemność) czy całkowitej trwałości akumulatorków (to będzie domena ogniw o niższej pojemności).

3. Fotopułapki

Od strony wymagań energetycznych to nic innego jak rozbudowane, zautomatyzowane aparaty cyfrowe. Podobnie jak opisywaliśmy to w p.1, akumulatorki Ni-MH w fotopułapkach będą działać dużo bardziej przewidywalnie i efektywnie od baterii jednorazowych, a dodatkowo pozwolą na duże oszczędności - w fotopułapkach instaluje się jednorazowo duże ilości baterii - nawet 8 szt. i więcej w zależności od modelu. Dodatkowo wymagają dość regularnej wymiany baterii, co w przypadku akumulatorków ogranicza się tylko do ich doładowania. Fotopułapki to obecnie bardzo popularne zastosowanie dla akumulatorków Ni-MH. Oprócz pojemności akumulatorków bardzo ważna jest tu wysoka stabilność pracy w niskich temperaturach oraz niski współczynnik samo-rozładowania. Z naszego doświadczenia wiemy, że bardzo dobrze w tym zastosowaniu sprawdzają się akumulatorki o umiarkowanej pojemności jak białe akumulatorki Eneloop oraz everActive Silver Line.

Przypomnijmy za jednym z naszych wcześniejszych artykułów, że aby zminimalizować ryzyko głębokiego rozładowywania pojedynczych akumulatorków w pakietach instalowanych po 4, 5 i więcej sztuk, ważne jest abyśmy używali akumulatorków możliwie równych, z tej samej partii, o tej samej pojemności.

Jeżeli kupiliśmy nowe akumulatorki, które nie były jeszcze używane - doładujmy je, nawet jeżeli są to akumulatorki nowej generacji wstępnie naładowane, o niskim współczynniku samorozładowania. To da nam pewność, że w momencie instalacji w urządzeniu wszystkie akumulatory będą możliwie równe, o dokładnie takim samym stopniu naładowania.

Jakie akumulatorki do fotopułapki?
Jakie akumulatorki do krótkofalówki?

4. Zabawki, samochody zdalnie sterowane, przenośny sprzęt muzyczny oraz sceniczny, radia, krótkofalówki

Akumulatorki Ni-MH niemal w każdej zabawce zadziałają sprawniej, dłużej, lepiej od jednorazowych baterii.
Znowu atutem będzie stabilne, stosunkowo wysokie napięcie podczas pracy. Często w takich urządzeniach najlepiej działają akumulatorki, które zostały świeżo naładowane, które nie leżakują miesiącami nieużywane w zabawce. Jak już decydujemy się na akumulatorki - starajmy się je regularnie używać i doładowywać.

Typowymi efektami działania na akumulatorkach są:
- szybciej jeżdżące autka zdalnie sterowane,
- niezawodna praca mikrofonów, działających zawsze przez określony stały czas,
- krótkofalówki, które nie marnują baterii jednorazowych, jeżeli zapomnimy o ich wyłączeniu,

Tutaj warto wspomnieć o ewentualnej wadzie akumulatorków Ni-MH - akumulatorki Ni-MH mogą być nawet o 40% cięższe od baterii alkalicznych - tym cięższe im wyższa jest ich pojemność. Dobierając zasilanie do swojego modelu - w szczególności pływającego, należy mieć to na uwadze. Zwiększony ciężar, przeniesiony środek ciężkości może być powodem problemów.

5. Urządzenia małego AGD, młynki do pieprzu, soli, automatyczne podajniki, dozowniki do mydła, dozowniki płynów dezynfekujących, mini spieniacze do kawy, mini miksery, szczoteczki do zębów, karmniki dla zwierząt, automatycznie otwierane kosze na nieczystości itp.

To bardzo szeroka grupa urządzeń, mająca jeden wspólny mianownik - silnik który porusza określonym mechanizmem. To urządzenia o stosunkowo wysokim poborze prądu, gdzie akumulatorki będą niemal zawsze działać bardziej efektywnie. Takie urządzenia nie działają w sposób ciągły, przez co nie zużywają nam baterii jednorazowych w ciągu jednego czy dwóch miesięcy, jednak z uwagi, że często instalujemy w nich jednorazowo 3,4, a nawet więcej ogniw, zastosowanie akumulatorków Ni-MH ma swoje uzasadnienie. Do takich zastosowań lepiej wybrać trwalsze akumulatorki o umiarkowanej pojemności - ok. 800 mAh dla rozmiaru AAA R03, czy 1900 mAh dla AA R6.

Jakie akumulatorki do dozowników mydła?
Jakie akumulatorki do odstraszaczy gryzoni?

6. Inne - np. odstraszacze gryzoni, osprzęt Air Soft Gun - ASG

Do tej grupy możemy zaliczyć wiele, nienazwanych wcześniej urządzeń, które zawierają różnego rodzaju silniki, generatory, siłowniki itp. Zwykle w takich urządzeniach musimy zmieniać zwykłe, jednorazowe baterie bardzo regularnie w ostępach maks. kilku-tygodniowych. Podobnie jak w p. 5, urządzenia te działają z wyższą mocą i często zdecydowanie dłużej na akumulatorkach Ni-MH.

7. Sprzęt pomiarowy, mierniki, multimetry (mierniki) elektroniczne, detektory, wykrywacze metali, kamery termowizyjne itp.  

To grupa urządzeń, które w wielu wypadkach (może z wyłączeniem kamer termowizyjnych) mają niskie wymagania energetyczne. Baterie alkaliczne w takich warunkach działają wyraźnie dłużej od akumulatorków Ni-MH. Jednak w profesjonalnych zastosowaniach akumulatorki Ni-MH zachowują bardzo wysoką niezawodność i powtarzalność parametrów, a jednocześnie nie powodują frustracji użytkownika, który przypadkowo włączy, lub zapomni wyłączyć swoje urządzenie, co w przypadku baterii jednorazowej jest jednoznaczne z jej zużyciem, a czasem nawet wylaniem i zniszczeniem urządzenia.

Jakie akumulatorki do mierników?
Jakie akumulatorki do klawiatury?

8. Klawiatury, kontrolery gier, pady, myszy komputerowe

Podobnie jak opisywaliśmy w p. 7, to urządzenia o stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na energię. Baterie alkaliczne działają w nich zwykle dłużej od akumulatorków Ni-MH, jednak intensywność ich wykorzystania skutkuje koniecznością wymiany baterii w cyklach nie przekraczających 1-2 miesięcy. Akumulatorki Ni-MH zapewniają w tym wypadku szybki zwrot z inwestycji i spore oszczędności.

9. Sprzęt medyczny, holtery ciśnieniowe, pompy insulinowe, ciśnieniomierze itp.


To nie jest jednoznaczna i oczywista kategoria, gdyż jak wiecie z naszego wpisu "Dlaczego świeże akumulatorki Ni-MH nie działają w moim urządzeniu lub działają dużo słabiej od baterii jednorazowych?" wpisują się w tą grupę urządzenia, które czasami nieoptymalnie działają na akumulatorkach Ni-MH 1,2V.
Są jednak sytuacje, że dane urządzenie wykorzystujemy w sposób ciągły i nawet dobre baterie alkaliczne 1,5V wystarczają zaledwie na kilka dni, czy co najwyżej kilka tygodni.
W takich warunkach warto dać szanse akumulatorkom, które nawet jeżeli nie będą optymalnie wykorzystane i będą działać krócej, pozwolą na duże oszczędności - w takich warunkach jeden trwały akumulatorek Ni-MH z łatwością może zastąpić kilkaset baterii jednorazowych. Do takich zastosowań szukamy akumulatorków możliwie trwałych, niekoniecznie o najwyższej pojemności.

Jakie akumulatorki do miernika ciśnienia?

Zobacz akumulatorki w sklepie hurt.com.pl:

 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
29,90 zł 24,31 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
37,90 zł 30,81 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

5
0
Komentarze
liczba komentarzy: 2
Dodaj komentarz

 • A do pompy insulinowej? Jaką polecacie?
  0
  0
  • Temat pomp insulinowych poruszony został w pkt. 9. Często baterie alkaliczne działają w takich urządzeniach dłużej - jednak mogą wymagać częstej wymiany, co może generować duże koszty. Zastosowanie akumulatorków Ni-MH może być w takich wypadkach dobrym pomysłem, nawet jeżeli czas działania na jednym ładowaniu będzie wyraźnie krótszy - z uwagi na niższe napięcie początkowe akumulatorki Ni-MH mogą przedwcześnie odmówić pracy jeszcze zanim zostaną faktycznie rozładowane. W takich wypadkach najlepiej zadziałają akumulatorki o niekoniecznie najwyższych pojemnościach - np. 1900-2000 mAh dla rozmiaru AA / R6, które wolniej samoczynnie "wytracają" napięcie.
   1
   0
 • Witam.
  Bardzo ciekawy artykuł.
  Brakuje mi tylko jednoznacznej informacji, które akumulatorki będą lepsze do kategorii 4, np. samochodu zdalnie sterowanego. Czy np. enelopy czarne czy wystarczą do tego typu pojazdów białe.
  1
  0
  • Jeżeli model będzie intensywnie wykorzystywany to czarne Eneloopy zapewnią więcej minut zabawy i tym samym mogą być lepszym wyborem.

   Jednak jeżeli chodzi o samą wydajność akumulatorków to białe Eneloopy również w zupełności wystarczą - i jeżeli autko czeka czasami tygodniami na kolejne użycie, to właśnie białe Eneloopy będą lepszym wyborem - dużo wolniej się starzeją w czasie, wytrzymują więcej cykli pełnego ładowania i wolniej wytracają napięcie będąc nieużywane.
   1
   0