PRODUKTY

Twoja przeglądarka nie obsługuje elementów typu canvas

Ile wynosi faktyczna pojemność akumulatorka Li-ion everActive 9V Lithium+ Professional Line - 500 mAh, a może 1000 mAh?

Autor: Michał Seredziński
2021-09-30
7
0
Nowoczesny akumulator everActive, będący odpowiednikiem typowej baterii blokowej 9V, ma deklarowaną pojemność na poziomie 500 mAh, jednak dociekliwi zwrócą uwagę, że składa się on z dwóch ogniw Li-ion o pojemności 500 mAh każdy.

Czy zatem całkowita pojemność tej baterii nie powinna zostać określona na poziomie 1000 mAh?

Pisaliśmy o tym już niejednokrotnie, jednak warto to jeszcze raz wyraźnie zaznaczyć - pojemności wyrażone w mAh można porównywać i oceniać tylko w przypadku, gdy napięcie wyjściowe danej baterii/akumulatorka jest nam znane i jest ono takie samo (ew. bardzo podobne) między wszystkimi porównywanymi produktami.

W istocie, w opisywanym akumulatorku litowym everActive Lithium+ Professional będącym zamiennikiem dla typowej baterii 9V, faktycznie zastosowano dwa ogniwa Li-ion 3,7V o pojemności 500 mAh każde. Także od strony technicznej bateria ta dysponuje akumulatorami o napięciu nominalnym 3,7V i pojemności całkowitej 1000 mAh i w takim zapisie nie byłoby formalnie błędu.

Wartość 500 mAh, widniejąca w danych technicznych odnosi się jednak do finalnego produktu, który oferuje na wyjściu napięcie 2-krotnie wyższe - średnie nominalne napięcie pracy tego akumulatorka wynosi 7,4V. W celu podwyższenia napięcia z 3,7V na 7,4V szeregowo połączono 2 ogniwa, z których składa się ta bateria. Przy szeregowym połączeniu sumuje się napięcie wszystkich połączonych ogniw, jednak pojemność wyrażona w mAh nie zmienia się.
Tylko w przypadku połączenia równoległego pojemność mAh sumuje się, jednak napięcie pozostaje wtedy bez zmian.

Tak jak to opisywaliśmy w przypadku problemów z interpretacją pojemności w Powerbankach, temat jest łatwiej zrozumieć stosując jednostkę energii wyrażonej w mWh. Bateria o łącznej pojemności 1000 mAh przy napięciu 3,7V dysponuje skumulowaną energią elektryczną o wartości: 1000 mAh x 3,7V = 3700 mWh.
W przypadku prostej zmiany konfiguracji baterii, skutkującej zmianą napięcia z 3,7V na 7,4V łączna energia się nie zmieni (nie dodaliśmy i nie zabraliśmy przecież żadnego ogniwa) i nadal wyniesie 3700 mWh. Jednak chcąc w takim wypadku wrócić do pojemności mAh mamy: 3700 mWh / 7,4V = 500 mAh.

Ostatecznie, to 500 mAh jest wartością użytkową w przypadku tego akumulatorka, którą można próbować porównywać do innych baterii i akumulatorów w tym rozmiarze. Jeżeli interesuje Was takie bardziej szczegółowe porównanie i testy przedmiotowego akumulatorka, zapraszamy do lektury naszego testu baterii w rozmiarze 9V.
Temat zamiany jednostek mAh/mWh itd. został również poruszony w naszym artykule poświęconym power bankom.
To na ile sama jednostka mAh jest niedoskonała przy porównywaniu niektórych baterii opisywaliśmy tutaj.

Autor: Michał Seredziński

Kopiowanie treści artykułu lub jego części bez zgody przedstawiciela firmy Baltrade sp. z o.o. jest zabronione.

7
0
Dodaj komentarz