ZGŁOŚ SUGESTIĘ
PRODUKTY
MENU KATEGORII
Strona główna bloga

Jak postępować z bateriami i żarówkami LED? Ekologiczny sposób na zasilanie urządzeń.

Świat w coraz większym stopniu zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu odpadów na nasze środowisko. W ostatnich miesiącach być może słyszałeś o zapowiedziach wycofania się ze sprzedaży tradycyjnych baterii przez jedną z większych sieci handlowych. W alternatywie, coraz częściej korzystamy z akumulatorków, które pozwalają na wielokrotne naładowanie. Stosunek do jednorazowych baterii jest konsekwencją wykorzystywania w ich produkcji (w szczególności w bateriach starszego typu) różnego rodzaju metali ciężkich: ołowiu, rtęci, kadmu. Z tego powodu, zużyte baterie wymagają po zużyciu szczególnego traktowania.

Świat w coraz większym stopniu zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu odpadów na nasze środowisko. W ostatnich miesiącach być może słyszałeś o zapowiedziach wycofania się ze sprzedaży tradycyjnych baterii przez jedną z większych sieci handlowych. W alternatywie, coraz częściej korzystamy z akumulatorków, które pozwalają na wielokrotne naładowanie.

Stosunek do jednorazowych baterii jest konsekwencją wykorzystywania w ich produkcji (w szczególności w bateriach starszego typu) różnego rodzaju metali ciężkich: ołowiu, rtęci, kadmu. Z tego powodu, zużyte baterie wymagają po zużyciu szczególnego traktowania.

Zużyte baterie i sprzęt elektroniczny

Zużyte baterie i akumulatory

Pamiętaj! Zużytych baterii i akumulatorów nie wyrzucamy do kosza z odpadami komunalnymi!
Po ich zużyciu wyrzuć je do specjalnego pojemnika oznaczonego napisem „Zużyte baterie”. Znajdziesz go w firmie Baltrade w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 493, a także w szkołach, urzędach, biurach czy stacjach benzynowych

Jedna bateria guzikowa srebrowa, może skazić kilkaset litrów wody! Dlatego zużyte baterie i akumulatory wyrzucaj do specjalnych pojemników!

O zakazie wyrzucania baterii do śmietnika komunalnego informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na bateriach.

Kosz

Wszystkie baterie i akumulatory, które zwierają niebezpieczne metale, muszą dodatkowo być oznaczone odpowiednio:

 • symbolem Cd, jeżeli zawierają wagowo więcej, niż 0,002% kadmu

 • symbolem Pb, jeżeli zawierają wagowo więcej, niż 0,004% ołowiu

 • symbolem Hg, jeżeli zawierają wagowo więcej, niż 0,0005% rtęci

Wybieraj akumulatorki

Jeden akumulatorek, można ładować nawet 2000 razy. Jego wykorzystanie daje zatem możliwość znacznego ograniczenia niebezpiecznych odpadów w postaci jednorazowych baterii.

W ostatnim czasie powstały nowoczesne akumulatorki łączące w sobie zalety baterii alkalicznych i pojemnych akumulatorków. Akumulatorki nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Eneloop serii MCCE, które mogą ładowane do 2100 razy! Godne polecenia są także akumulatorki everActive oraz innych czołowych producentów Energizer Extreme, Duracell Stays Charged, GP Recyko oraz Varta Ready2Use.
Akumulatorki to oszczędność środowiska i pieniędzy!

Przykłady ekologicznych akumulatorków:

-16%
 • rewelacyjne akumulatory w niskiej cenie
 • 4szt. - fabryczne opakowanie konsumenckie - blister
 • przetestowana wydajność - realna pojemność
 • akumulatory wstępnie naładowane, nowej generacji wykonane w technologii Ready To Use
 • najwyższa jakość akumulatorków potwierdzona licznymi testami
20,90 zł 16,99 zł netto
lista życzeń 
24,90 zł 20,24 zł netto (-16%)
Towar w magazynie

 • najbardziej zaawansowana ładowarka do akumulatorów Ni-MH od everActive
 • procesorowa z rozładowaniem i pomiarem pojemności oraz unikalnym testem rezystancji wewnętrznej ogniwa,
  funkcja odświeżania, konserwacji, formowania akumulatorów,
 • min. czas ładowania 4 akumulatorów 2500mAh - 3h.
 • obsługiwane akumulatory: Ni-MH,Ni-Cd, 1-4x R6/AA, R03/AAA, 1-2x R14/C, R20/D przy użyciu opcjonalnego adaptera
 • napięcie wejściowe 12V DC - w zestawie zasilacz sieciowy AC, opcjonalnie dostępny adapter samochodowy
159,00 zł 129,27 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Jak postępować z innymi elektrośmieciami?

Elektrośmieci - Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, potocznie określane jako ZSEiE to wszystkie popsute i niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zasilane prądem z sieci lub na baterie takie jak:

 • sprzęt RTV (m.in. telewizory, odtwarzacze, kamery, radioodbiorniki, mp3, tunery),  AGD (m.in. sprzęty hi-fi , wzmacniacze dźwięku),  urządzenia elektroniczne
 • komputery, drukarki, monitory
 • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
 • narzędzia elektryczne i elektroniczne
 • zabawki
 • pralki, lodówki
 • przyrządy medyczne (ciśnieniomierze, inhalatory)
 • świetlówki , żarówki LED
 • latarki
 • ładowarki
 • przyrządy do nadzoru i kontroli.

Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np.  narzędzi czy nowych urządzeń RTV i AGD.

O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Kosz

W każdej gminie są zorganizowane punkty zbiórki elektrośmieci. Wybrane elektrośmieci, jak żarówki LED, świetlówki można oddać w punktach zbiórki zorganizowanych w marketach budowlanych.

Elektrośmieci można także oddać bezpłatnie w sklepie przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np.:  możesz oddać starą ładowarkę przy zakupie nowej. Podobnie możesz postąpić z innymi elektrośmieciami . Wystarczy je przynieść do sklepu, w którym kupujesz nowy sprzęt.

Ekologiczne żarówki LED:

Moc: 8.5W
Trzonek: E27
Naturalna barwa światła - 2700K
Gwarancja: 24 miesiące

19,99 zł 16,25 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

Moc: 5W
Trzonek: E14
Naturalna barwa światła - biała ciepła 2700k
Gwarancja: 24 miesiące

19,99 zł 16,25 zł netto
lista życzeń 
Towar w magazynie

3
0
Dodaj komentarz